۱۰ عادتی که مانع موفقیت شما می شوند

۱۰ عادتی که مانع موفقیت شما می شوند. ؛ حتما شما هم مثل بسیاری از افراد موفق می‌خواهید فردی موفق شوی. تمام افراد موفق یک روزی در سطوح پایین تری نسبت به امروز شان قرار داشته اند. همین طور امروز نسبت به موفقیت های آینده شان در سطح نازل تری قرار دارند و برنامه ریزی دارند که به اوج موفقیت نایل گردند.

۱۰ عادتی که مانع موفقیت شما می شوند

10 عادتی که مانع موفقیت شما می شوند
۱۰ عادتی که مانع موفقیت شما می شوند

آنچه که افراد نایل شده به موفقیت در زندگی را از دیگران متمایز می سازد پایبندی به اصول و مقرراتی هست که موفقیت را تا حدود زیادی تضمین می نماید.

انسان فی نفسه واجد ویژگی هایی هست که او را به سمت و سوی موفقیت رهنمون می گردد. لیکن آنچه که ما را از رسیدن به کمال و موفقیت دور می دارد علاوه بر نداشتن بعضی مسایل، داشتن عاداتی هست که راه موفقیت را مسدود می نماید.  فکرهای منفی و عادات نامناسب را کنار بگذاریم،. از موهبت خدادادی خلاقیت بهره ببریم و فرصت های مغتنمی برای خودمان رقم بزنیم.

۱. پرسه زدن در فضای مجازی بدون هدف

با پیشرفت علم و دانش و تکنولوژی در کنار فواید بیشمار تکنولوژی و فناوری اطلاعات مخصوصا سبب شده تمرکز افراد از بین برود. به دلیل در دسترس بودن حجم انبوهی از اطلاعات و سرگرمی ها در فضای مجازی افراد فاقد نقشه راه موفقیت به صورت ناخودآگاه به این فضا کشیده می شوند و ساعات زیادی از وقت گرانبهای خود را  بی هدف از دست می دهند.

بنابراین یکی از عاداتی که باید ترک کنیم پرسه زدن بی هدف در فضای مجازی می باشد. سعی کنید عادت‌های خردی همچون بررسی چند باره ایمیل وارسی صندوق های پستی، واتساپ و اینستاگرام و تلگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر  را در طول روز را ترک کنید. بنابراین زنگ هشدار ایمیل تان را خاموش کنید یا تنها برای آغاز روز تنظیم کنید.

۲. اشتغال به چند کار به طور همزمان

تفاوت افراد مصمم و عادی در تعیین هدف و  اهتمام به هدف می باشد. چرا که افراد مصمم می دانند که اجرای عالی برنامه از پیش تعیین شده به تمرکز بالا نیاز دارد . و همچنین به اهمیت و سنگینی وظیفه ای که بر دوش دارند واقف هستند. بنابر این از ورود به چندین کار توام پرهیز می کنند. در مقابل افراد دیگر که از پیچ و خم تلاش متمرکز بی خبر هستند تصور می کنند که از عهده تمام این کارها برخواهند آمد.

۳. هراس از شکست

نیاکان ما سخنان گهرباری درباره شکست بیان داشته اند از جمله اینها: ” شکست پل پیروزی است” می باشد. افرادی که از شکست می ترسند مجبور به تکرار روزمرگی هستند و به موفقیتی درخور دست نمی یابند. اما نباید جانب احتیاط را از دست داده و بی گدار به آب بزنیم. هر اقدام پر ریسک بدون مطالعه و برنامه ریزی قبلی  شانس بسیار کمی برای پیروزی دارد.

۴. فقدان برنامه ریزی روزانه

اهدافی که پشت سر آنها برنامه ریزی دقیق و عملیاتی وجود نداشته باشد جز یک آرزوی خام نخواهد بود.  از اقدام نهراسید هرچند گام های تان کوچ هم باشد برای شروع یک مسیر طولانی نیازمند برداشتن نخستین گام هستیم. ممکن است در مسیرمان دچار حوادث شویم و گاها منجر به شکست ما گردد. ولی این شکست ها نواقص مان و همچنین روزنه های جدیدی را بر ما عیان کرده و با جمع کردن اطلاعات و بازخورد از تجربه قبلی مان گام هایی محکم تر و مصمم تر برای نیل به پیروزی برداریم.

۵. تعلل در انجام امور مهم

انسان ذاتا انجام امور به سهل ترین شکل ممکن را بیشتر می پسندند تا اینکه تن به سختی های کارهای مهم بدهند، بنابر این تا جای ممکن انجام امور مهم و جدی را به تاخیر می اندازند. این عادت درست نقطه مقابل عمل بر اساس  الگوی فردی موفق قرار می گیرند. فرد موفق از آنجا که برای اجرای امور خود برنامه از پیش تعیین شده ای دارد، بنابر این امور مهم و سخت را در ابتدای صبح می گنجانند که انرژی و وقت کافی برای اتمام داشته باشند.

۶. عدم مدیریت انرژی فکری و روانی

انرژی ذهنی انسان نامحدود نبوده و به سرعت کاسته می شود. ما برای انجام دقیق کارهایمان باید بر افکار و ذهن خودمان نیز مسلط باشیم و کارکرد انرژی روانی مان را مانیتورینگ نماییم. چون در غیر اینصورت انرژی روانی ما با دخالت امور بی اهمیت تضییع خواهد شد. کارهایی که به موشکافی زیاد نیاز دارند نیاز به اعصاب آرام دارند که در مواقع صبح بیشتر موجود می باشد.

به همین خاطر کارهای روز مره را به صورت یک هرم که از مشکل به سهل ترین ها چیده شده اند در نظر بگیرید تا ابتدا مشکل ها را که مقارن می شود با انرژی زیاد با دقت زیاد و سرعت بالا و صرف زمان کم به انجام برسانید.  کارهای سهل را شاید بتوان با یک چشم بیدار هم انجام داد و نیازی به انرژی زیاد نداشته باشد.

10 عادتی که مانع موفقیت شما می شوند
۱۰ عادتی که مانع موفقیت شما می شوند

۷. پذیرش زود هنگام شکست بدون مطالعه و پند گرفتن از شکست

فردی که برنامه برای موفقیت ندارد با بروز اولین جرقه موانع با خود می گوید ما خواستیم و لی این نشدنی هست، با این تلقین به خود وجدان خود را راحت نموده و به یک استراحت عمیق پناه می برد. اما فرد مصمم با بروز موانع به جای تمرکز بر مانع بر اشکالات و حفره های برنامه خود تمرکز می نماید تا در اقدامات بعدی اثر مخرب عوامل مانع را تعدیل نماید.

۸. عدم مدیریت زمان تنظیم

زمان تنها ترین امکان خدادادی برای ما هست که بازگرداندن آن غیرممکن می باشد. زمان را نمی توان به صورت عینی پس انداز و یا ذخیره کرد. تنها امکانی که برای پس انداز زمان داریم ذخیره آنها به صورت فعالیت های سازنده می باشد.

نه عمر ما نامحدود هست که تصور کنیم وقت کافی برای رسیدن به موفقیت را داریم و نه هر زمانی مناسب انجام کارهای مهم می باشد. یکی از عادات بد که مانع نیل به موفقیت می باشد، سحرخیز نبودن می باشد. اگر شما جزو افرادی می باشند که عادت دارند سحرگاه زنگ هشدار ساعت را به تاخیر بیاندازند، سخت در بیراهه پیش می رانید و نیازمند ترک عاجل این رفتار می باشید.

خاموش کردن و به تعویق انداختن زنگ هشدار صبحگاهی علاوه بر اتلاف زمان عوارض ناخوشایندی بر جسم و سیستم هورمونی بدن دارد. چرا که با تلاش غدد برای ترشح هورمونها جهت بیداری ما با خاموش سازی ساعت هشدار این هورمون ها را دچار خلل می نماییم.

۹. عدم اولویت بندی امور

از آنجا که به روزمرگی عادت دارید و هنوز اقدام لازم برای موشکافی در مسیر موفقیت نکرده اید. به سهولت انجام امور عادت دارید و فکر می کنید تمام امور مانند عادت های قبلی پیش خواهد رفت و به میزان  صرف انرژی و وقت و امکانات واقف نیستید. بدون انجام اولویت بندی سعی دارید به طور همزمان تمام کارها را پیش ببرید. همین عادت منجر به شکست شما می گردد و تمام کارها بر زمین می ماند

۱۰. قراردادن تلفن همراه کنار تختخواب

افرادی که پیش از خواب از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند بهتر است بدانند که نور صفحه تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ به بینایی آسیب می‌رساند و تولید ملاتونین (هورمونی که سیکل خواب را منظم می‌کند) را مختل می‌کند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که هرچقدر هورمون ملاتونین در بدن کمتر تولید شود، خطر بروز افسردگی بیشتر می‌شود. بنابرین پیش از خواب تلفن همراه یا هر دستگاه دیجیتال را کنار بگذارید و سعی کنید کتاب ساده‌ای بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *