یک ورزشکار با باخت چگونه برخورد کند؟ ( روانشناسی شکست )

در دنیای ورزش قهرمانی بوده‌اند کسانی که سالهای سال درخشیده‌اند، فراز و نشیب داشته‌اند و دوباره به سطح اول ورزش بازگشته‌اند. در سوی مقابل ورزشکارانی هم هستند که با یک شکست گود را خالی کرده و میدان را ترک کرده‌اند.

شاید هیچ ورزشکاری حتی در بالاترین سطح مهارت و با بیشترین افتخارات و مدال‌های المپیکی و جهانی نباشد که طعم شکست را نچشیده باشد. ” شکست پلی است برای پیروزی”. این جمله شاید در ظاهر فقط یک شعار باشد، اما مفهوم بسیار ژرفی دارد. توجه به معنا و مضمون دقیق این جمله می‌تواند ورزشکاران و مربیان تیم‌های شکست خورده را به پاسخ این سوال برساند که پس از یک ناکامی چگونه می‌توان بار دیگر طعم شیرین موفقیت و افتخار را چشید.

پذیرش شکست هرگز به این معنا نیست که شما دست از کار بکشید و تسلیم شوید و هیچ وقت پیشرفت نکنید. در مقاله‌ای که در پایگاه اینترنتی “ویکی‌هاو” منتشر شده راه‌های روبرو شدن با شکست در ورزش ذکر شده است که در ادامه می‌آید.

* ابتدا با خود روراست باشید که چرا ورزش می‌کنید. هدف شما چیست؟ لذت؟ یادگیری کار گروهی؟ پیدا کردن دوست؟ به سلامتی دست یافتن؟ و یا بردن یک بورسیه؟

* تعریف خود را از پیروزی تغییر دهید. شما هرگز نمی‌توانید نتیجه‌ یک بازی خاص را مستقیما کنترل کنید، اما می‌توانید عملکرد خود را کنترل کنید. به خود اطمینان داشته باشید و به خود فکر کنید و مطمئن باشید در حال پیشرفت هستید. آیا شما در حال پیروزی در بازی و مسابقه هستید و یا در حال رسیدن به هدف خود؟

* با مربی خود صحبت کنید که در مورد ادامه دادن به چه چیزهایی نیاز دارید و از او برنامه تمرینی خاصی را بخواهید ـ روزانه یک یا دو ساعت برای افزایش و پیشرفت در یک مهارت وقت بگذارید.

* یک ورزشکار که نسبت به شما در سطح پایین‌تری است را پیدا کنید و به او کمک کنید. نسبت به چیزهایی که می‌دانید سخاوتمند باشید.

* بازیکنی را پیدا کنید که بهتر از شما است، مهارت‌های آنان را تصدیق کنید و به آن‌ها بگویید که دوست دارید از آن‌ها چیزهای زیادی یاد بگیرید. سپس از آن‌ها تشکر کنید.

* سعی کنید هم تیمی‌های خود را در طول بازی تشویق کنید و سعی در سرزنش و تخریب آن‌ها نداشته باشید.

* یک کار کاملا غیر قابل پیش‌بینی انجام دهید، در صورتی که یک بازی را از دست دادید، بازیکن یا تیم مقابل را تشویق کنید و پس در ذهن خود بازی را مرور کنید و پیدا کنید جاهایی که آن‌ها کاری را تقلید کرده‌اند که ارزشش را داشته است.
8480 یک ورزشکار با باخت چگونه برخورد کند؟ ( روانشناسی شکست )

* سعی کنید مسائلی که در شکست شما تاثیر داشته‌اند را به دقت ارزیابی کنید. این ارزیابی باید چند روز یا حتی چند هفته پس از تجربه شکست باشد تا بتوانید تحلیلی منطقی از دلایل و فاکتورهای عدم موفقیت داشته باشید.

* سعی نکنید شکست خود را به یک دلیل خاص ( و احتمالا غیرقابل تغییر از سوی شما!) نسبت دهید. در غیر این صورت بلافاصله به این نتیجه خواهید رسید که دلیل شکست به شما بر نمی‌گردد و در حیطه شما نیست. اینجاست که ریشه یابی شکست شما به بن بست می‌رسد.

*به هیچ وجه برای رقابت آینده‌ی خود پیش‌بینی نکنید. تنها به این فکر کنید که اشتباه‌های قبلی را تکرار نکنید.

* در بررسی خود برای تعیین راهکارهای برد، مسائل غیرمنتظره مانند اشتباه داوری، آماده نبودن از لحاظ جسمانی و روانی، آسیب دیدگی و .. را لحاظ کنید.

* این مراحلی را که اشاره کردیم تا آخر فصل بازی و مسابقه ادامه دهید، ممکن است تا آخر فصل دیگر مسابقه ای را نبرید، اما شما مهارت‌های خود را افزایش داده اید و همانند یک لیدر بسیار خوب همراه با مربی برای تیم ظاهر شده‌اید.

*در پایان این نکته را در نظر داشته باشید که لذت و شیرینی پیروزی و موفقیت در صورتی معنا پیدا می‌کند که آن روی سکه شکست و ناکامی وجود داشته باشد. در غیراینصورت پیروزی معنایی ندارد. مانند نور و تاریکی.
20120415103233 image gallery یک ورزشکار با باخت چگونه برخورد کند؟ ( روانشناسی شکست )

به زودی متوجه می شوید که شما چه پیروز شوید و چه نشوید از مسابقه دادن و بازی کردن بسیار لذت برده‌اید و حس غرور و افتخار خود را بسیار افزایش داده‌اید. این نکته‌ها و مهارت‌ها را در بقیه موقعیت‌های زندگی خود هم به کار گیرید مانند زمانی که در مدرسه و حتی وقتی در محل کار هستید. این مهارت‌ها حتی در زندگی و خانواده هم به کمک شما می‌آیند.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *