گاهی بدجنس باشید

گاهی بدجنس باشید ؛ دانستنیها: انسان گونه ای اجتماعی است چون ما برای زنده ماندن به یکدیگر نیاز داریم و تمدن را که محصول نهایی تلاش مشترک صدها نسل از انسان ها و بسیار بیشتر از دستاوردهای زندگی یک فرد به تنهایی است، طی قرن ها به وجود آورده ایم.

گاهی بدجنس باشید

za4 2376 300x200 2 گاهی بدجنس باشید

همین زندگی اجتماعی و تمدن انسانی باعث شده همانقدر که در برابر خطرات محیطی یا جانداران دیگر مصون شده ایم، در برابر انسان های دیگری هم که در کنار ما زندگی می کنند، آسیب پذیر شویم. اخلاق، قانون و قراردادهای زندگی اجتماعی که بسیاری از آنها با منافع شخصی ما در تضاد هستند، به وجود آمده اند تا جامعه انسانی را حفظ کنند. ما آنها را کامل و کامل تر کرده ایم چون به تجربه ثابت شده گروه هایی که به شکلی مسالمت آمیز رفتار می کنند از جوامعی که دائم در بحث و جدل هستند موفق تر عمل می کنند.

حداقل من و شما تا همین لحظه اینطور فکر میکرده ایم؛ اما امروزه مجموعه ای از پژوهش های متعدد نشان می دهد رو کردن جنبه های تاریک روحتان همیشه هم بد نیست؛ مخصوصا زمانی که می خواهید به موفقیت های فردی دست پیدا کنید!

خودستایی، غرور و از کوره در رفتن تنها استراتژی موفقیت پدرخوانده ها نیستند بلکه می توانند از ما هم انسان هایی قوی تر، دقیق تر، خلاق تر، تندرست تر و حتی محبوب تر بسازند!

البته بدجنس بودن خیلی هم ساده نیست. باید دقیقا بدانید کی و کجا آن روی دیگرتان را به دیگران نشان بدهید. با ما همراه باشید تا ببینید چطور می توانید مغرور و خودخواه باشید. دوستانتان را از دست بدهید، با همسرتان دعوا کنید و باز هم دوست داشتنی ترین فردی باشید که همه آنها می شناسند!

 

در محیط کار

مغرور باشید و در مصاحبه شغلی فروتنی به خرج ندهید

شغل دلخواهتان را به دست بیاورید

احتمالا می دانید که در بازار پرهیاهوی کار یکی از بهترین برگ های برنده شما برخورد اول تاثیرگذار روی کارفرمای آینده تان است؛ اما مطمئنا شگفت زده خواهید شد وقتی ببینید که این برخورد اول فوق العاده چطور ممکن است شکل بگیرد.

آزمونی که دکتر ویکتور بایرسکول از دانشگاه ییل ترتیب داد، نشان می دهد هنگام مصاحبه شغلی با از کوره در رفتن، بهتر از پذیرفتن مسوولیت اشتباه خود و تلاش برای جبران آن، می توانید مسوولیت پذیر و شایسته رتبه های بالاتر سازمانی به نظر بیایید.

او در این آزمون دو مصاحبه شغلی از پیش ضبط شده را به داوطلبان نشان داد که در آن متقاضی شغل جدید در مورد از دست دادن یک مشتری با ارزش در شغل قبلی خود صحبت می کند. نیمی از داوطلبان مصاحبه ای را مشاهده کردند که در آن فرد با عصبانیت رفتار کرده و به سرزنش همکارانش می پرداخت و گروه دوم فیلم دیگر را دیدند که در آن متقاضی متأسف بود و به دلیل از دست دادن مشتری ابراز ندامت می کرد.

نتیجه اینکه کاندیدایی که با عصبانیت برخورد کرد و گناه را گردن همکارانش انداخت، نه تنها از نظر شرکت کنندگان در آزمون صلاحیت کاری بیشتری داشت بلکه می توانست مشاغلی را به عهده بگیرد که به مسوولیت پذیری بالایی نیاز داشتند!

شاید از نظر بسیاری از ما پذیرفتن مسوولیت اشتباهاتی که مرتکب آن شده ایم، نشانه بلوغ فکری باشد اما همانطور که از نتایج این آزمون برمی آید به راحتی می تواند بد قضاوت شود و شانس پذیرفته شدن در شغل مورد علاقه مان را از ما بگیرد.

علاوه بر این در دنیای مردانه رقبای مغرور و جسور نسبت به دیگر متقاضیان کار باز هم شانس بیشتری دارند. مطالعه مشابهی که توسط Corinne Moss-Racusin، روانشناسی، اجتماعی دانشگاه روتگرز در نیوجرسی انجام شده، نشان می دهد اگر هنگام مصاحبه فروتنی به خرج بدهید، ضعیف به نظر می رسید و این اصلا مردانه نیست.

او می گوید: «مردان به دلیل قدرت و جسارتی که از خود نشان می دهند پاداش می گیرند، چون این دقیقا همان چیزی است که ما از جنس قوی تر انتظار داریم. در مقابل زمانی که از خودشان ضعف نشان می دهند (مخصوصا در محیط کار که کارایی آنها بسیار حائز اهمیت است) به شکل غیرمنصفانه ای نادیده گرفته خواهند شد.»

سلطه جوها بیشتر درآمد کسب می کنند

تیموتی جاج، استاد مدیریت دانشگاه نوتردام در ایندیانا می گوید: «مردان سلطه جو که چندان سازگاری با اطرافیان خود ندارند، ۱۸ درصد بیشتر از مردانی که تصویری خوب و سازگار از خودشان دارند، درآمد کسب می کنند. مردان اجتماعی و سازگار در جامعه پذیرفته تر هستند اما درآمد پایین تری دارند و با روند کندتری پله های ترقی را طی خواهند کرد.»

در زنان نیز این قضیه صادق است؛ با این تفاوت که درآمد زنانی که همکاری با آنها در محیط کار دشوار است، تنها ۵ درصد بیشتر از همکاران سازگار آنهاست.

فکر می کنید رئیستان سنگدل است؟ شاید حق با شما باشد! روانشناسان می گویند ۴ درصد از مدیران سنگدل به نظر می رسند و از همدلی در وجودشان خبری نیست. رابرت هیر که استاد روانشناسی است، می گوید: «مشاغلی وجود دارند که در آنها رفتارهای اجتماعی که نکوهش می شوند، می توانند سازنده و سودبخش باشند.» بد نیست بدادنید تعداد افرادی که چندان اهل همدلی نیستند در میان مدیران ۴ برابر بیشتر از افراد عادی است.

زمانی بنجامین فرانکلین گفته بود: «زود به تختخواب رفتن و زود از خواب برخاستن مرد را سلامت، ثروتمند و عاقل می کند.» اما مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵/۱۳۸۴ توسط محققان دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می دهد افرادی که دیرتر از خواب بیدار می شوند درست به اندازه انسان های سحرخیز حقوق می گیرند؛ با این تفاوت که تعداد فنجان های قهوه کمتری در طول روز می نوشند.

کارایی خود را به قیمت سلامتی تان بالا ببرید

خشمگین شدن شاید برای سلامت قلبتان چندان مناسب نباشد اما می تواند به شما قدرت استدلال تحلیلی بهتری بدهد. در سال ۲۰۰۷/۱۳۸۶ دکتر وسلی مونز که روانشناس دانشگاه کالیفرنیا در دیویس است، نشان داد برانگیختن خشم داوطلبان می تواند به آنها کمک کند در یک پرونده دادرسی شواهد را با سرعت و دقت بالا پیدا کنند یا نشان دهند که در میان نوشته های ارائه شده چه کسانی و کی دچار پیش داوری شده اند.

زندگینامه موسیقی دانان، هنرمندان و نویسندگان نشان میدهد این اندوه بوده که در بسیاری از موارد الهام بخش آنها برای خلق آثار تازه شده است؛ اما به نظر می رسد خشم نیز می تواند مؤثر باشد.

دکتر Matthiijs Baas از دانشگاه آمستردام که روی اثرات خلق و خو در خلاقیت کار کرده می گوید: «مطالعات من نشان می دهند خشم می تواند قدرت خلاقیت را در فرد تقویت کند. البته نتایج حاصل از آن موقت هستند و می دانید که خشمگین شدن آثار منفی متعددی روی جسم و روح شما دارد.»

چطور یک قرارداد فروش را نهایی کنید

شاید زمانی که پای میز معامله نشسته اید تظاهر به از کوره در رفتن یکی از بهترین کارهایی باشد که می توانید انجام بدهید. این را Hajo Adam کارشناس رفتار سازمانی دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز می گوید که از گروهی از داوطلبان خواسته تا تلاش کنند از طریق گفت و گوی آنلاین قراردادهای تلفن همراه را بفروشند. آنها تصور می کردند دارند آن سوی خط با یک انسان دیگر بحث می کنند اما در حقیقت پاسخ هایی که دریافت می کردند به صورت تصادفی توسط یک نرم افزار انتخاب می شد.

هنگامی که این برنامه عصبانی به نظر می رسید و از جمله هایی مانند «این بحث اعصاب من را به هم ریخته، با ۱۱۵ دلار تمامش می کنم» استفاده می کرد، فروشنده داوطلب به سادگی نتیجه بحث را واگذار و شروع به امتیاز دادن می کرد اما زمانی که برنامه جمله های دوستانه ای مانند «این معامله دارد خیلی خوب پیش می رود، من ۱۱۵ دلار پیشنهاد می دهم» را به کار می گرفت، دیگر از امتیازهای تازه خبری نبود.

دکتر آدام می گوید: «یادتان باشد که این تاکتیک همیشه مؤثر نیست. برای اینکه خشم شما نتیجه بخش باشد نه تنها باید گاهی وقت ها از آن استفاده کنید بلکه باید با برنامه ریزی دقیق و بیانی صحیح همراه باشد. علاوه بر این باید بدانید از کوره در رفتن شما در فرهنگ های گوناگون تعابیر مختلفی دارد و اگر رقبای تجاری شما در غرب آن را ناشی از درگیری ذهنتان برای رسیدن به تصمیم نهایی می دانند، این رفتار در قاره آسیا به حساب اینکه کنترل خود را از دست داده اید گذاشته خواهد شد.» به عبارت دیگر نه تنها بد بودن ساده نیست بلکه یک نسخه جهانی برای کسب موفقیت با انجام رفتارهای نادرست نیز وجود ندارد!»

روابط انسانی و خانواده

خویشتن داری را کنار بگذارید. با نشان دادن احساساتتان می توانید سال های بیشتری را در کنار همسر محبوب خود زندگی کنید.

 

فرزند پروری

حتما شما هم در کودکی بارها و بارها جمله آشنای «بهترین کار این است که راستش را بگویی» را از پدر و مادرتان شنیده اید. بهتر است بدانید آنها تلاش می کرده اند به شما بیاموزند صادق بودن باارزش است و می خواستند به شما کمک کنند تا در بزرگسالی بتوانید به عضوی موفق و قابل اعتماد از جامعه بشری تبدیل شوید.

کنگ لی، مدیر مؤسسه مطالعه کودک در دانشگاه تورنتو می گوید: «دروغ گفتن فرایند پیچیده ای است و نیاز به مهارت های شناختی دارد. فرد باید قادر به درک شرایط گوناگون اجتماعی باشد و بتواند عکس العمل صحیحی از خود نشان دهد. او باید بتواند حقیقت را پنهان کرده و دلایل قابل قبولی برای باورپذیر کردن دروغی که گفته است، پیدا کند. تمامی این مهارت ها نیازمند توانایی های شناختی است.»

پژوهش های لی نشان می دهند کودکانی که پیش از دیگر همسالان خود به این مهارت های شناختی دست پیدا کرده اند، اغلب در بزرگسالی انسان های موفق تری بوده اند. البته نه به این دلیل که بزرگسالانی متقلب و دروغگو از آب درآمده اند؛ بلکه به این علت که مغزی تواناتر و خلاق تر داشته اند.

راز داشتن یک زندگی مشترک طولانی

می دانستید که بخشیدن و فراموش کردن با اینکه زیبا و عاشقانه به نظر برسد، همیشه نتیجه بخش نیست؛ گاهی یکی از دو زوجی که به تازگی با یکدیگر ازدواج کرده اند، رفتار بد دیگری را می بخشد، فراموش می کند و مدتی بعد دوباره با همان رفتار نامناسب مواجه می شود.

تحقیقات دکتر جیمز مک نولتی از دانشگاه نشان می دهد در این مواقع خشمگین شدن و عصبانی باقی ماندن می تواند کارساز باشد.

فکر می کنید راز زندگی مشترکی که سال های سال به طول انجامیده تحمل و خویشتنداری زوج ها باشد؟ تحقیقات نشان می دهد همیشه اینطور نیست! ارنست هاربورگ که استاد روانشناسی و همه گیری شناسی دانشگاه میشیگان است و زندگی مشترک ۱۹۲ زوج را طی ۱۷ سال بررسی کرده، معتقد است اگر احساساتتان را بیان نکنید، رابطه خود و همسرتان را به کشتن خواهید داد و در نتیجه زندگی مشترکتان زودتر از موعد به پایان می رسد!

او که میزان خویشتنداری زوج ها یا میزان ابراز ناراحتی و خشم آنها را هنگام عصبانیت بررسی کرده، می گوید: «تا ۵۰ درصد احتمال داشت زوج هایی که هر دو خشمشان را سرکوب می کردند، ارتباط خود را طی این مطالعه ۱۷ ساله از دست بدهند؛ اما زمانی که حداقل یکی از آنها احساس خود را ابراز می کرد این میزان تقریبا نصف شده و تا ۲۵ درصد کاهش پیدا می کرد.» می بینید که می توانید با بیان دلخوری ها و مشکلات باعث شوید سال های بیشتری در کنار همسرتان زندگی کنید.

خوب فکر کنیم یا بد؟

مغز انسان شبکه پیچیده ای از ارتباطات است و باعث می شود وقتی داریم در مورد چیزی فکر می کنیم گستره فعالیت نورون ها به مفاهیم مرتبط دیگری کشیده شود. به همین دلیل شگفت انگیز زمانی که داریم جنبه های تاریک روحمان را نشان می دهیم کمتر درد می کشیم و استقامت بیشتری از خودمان نشان می دهیم.

دندانتان درد می کند؟ شاید با شمردن اسکناس هایی که همراه دارید، بتوانید درد را کاهش دهید! آزمون های دکتر کتلین وهس، کارشناس روانشناسی مصرف کنندگان در دانشگاه مینه سوتا نشان می دهد داوطلبانی که پول می شمردند، کمتر از گروهی که مسوول شمارش کاغذهای سفید بودند، هنگام فرو کردن دست دیگرشان درون آب داغ درد کشیده اند. او می گوید: «علاقه ای که به پول داریم باعث می شود درد را کمتر احساس کنیم.»

پیشنهاد آخر هم اینکه خوب یا بد فکر کنید تا جسمتان استقامت بیشتری به خرج بدهد! این را کورت گری از آزمایشگاه اخلاق، آگاهی و ذهن مریلند می گوید که دریافته داوطلبان می توانند با تصور انجام یک کار مثبت برای زمان بیشتری وزنه ها را نگه دارند و زمانی که تصورات شیطنت آمیز داشته اند، باز هم استقامت آنها بیشتر از پیش شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *