چگونه با مرگ عزیزان‌مان کنار بیاییم؟

روز اول: واضح است که با شنیدن خبر مرگ اطرافیان نمی‌توان احساس خوبی داشت. واکنش افراد نسبت به این خبر با یکدیگر متفاوت است. ممکن است ناگهان شروع به گریه کنید، شوکه شوید یا احساس پوچی و کرختی کنید. برای بعضی‌ها نیز ممکن است قبول کردن این موضوع کمی طول بکشد، که این رفتار کاملا طبیعی است.

روز خاکسپاری: به شدت احساس ناراحتی و عذاب می‌کنید، درست مانند تمام کسانی که با شما در مراسم شرکت کرده‌اند. زمانی که همگی با هم برای احترام به شخص فوت‌شده سر خاک او حاضر می‌شوید و این احساسات دردناک را قبول می‌کنید، در واقع وارد فرآیندی شده‌اید که سرانجام باعث بهبودی حال‌تان می‌شود.

هفته‌های بعد: شاید احساس کنید حال‌تان خیلی بهتر شده است، اما فرآیند بهبودی در همه افراد یکسان نیست. ممکن است تمرکز خود را در کلاس درس از دست بدهید، با اطرافیان بی‌دلیل وارد بحث و جدل شوید یا دچار مشکلات فیزیکی مانند تنگی نفس یا بی‌خوابی شوید. ممکن است با دیدن خوشحالی دیگران دچار احساس خشم، گیجی و نفرت شوید. اما این احساسات کاملا طبیعی هستند. پس به خود و اطرافیان‌تان کمی وقت بدهید و صبور باشید.

چند ماه بعد: هنوز هم جای خالی فرد فوت‌شده به شدت حس می‌شود اما آن احساسات عذاب‌آور و سخت به تدریج کمرنگ می‌شود. بنابراین اگر هنوز هم احساس غم و ناراحتی زندگی روزمره‌تان را تحت تاثیر قرار داده است، بهتر است که از یک مشاور کمک بگیرید تا بتوانید بدون عذاب وجدان به زندگی خود ادامه دهید.
آینده: با اینکه حال‌تان خوب شده است هنوز هم هر چند وقت یک‌بار به یاد عزیز ازدست‌رفته‌تان می‌افتید. صبور باشید، آلبوم عکس‌هایتان را مرور کنید یا به موسیقی گوش دهید. به خودتان اجازه گریه کردن بدهید و حرف کسانی که می‌گویند «تا الان باید فراموشش کرده باشی» را نادیده بگیرید، زیرا این طرز فکر اشتباه است.
این راه‌‌ها را هم می‌توان امتحان کرد

یادش را زنده نگه دارید: کاساندرا ۱۹ساله که به تازگی مادرش را بر اثر سرطان از دست داده است، با پوشیدن یک دستبند که روی آن عبارت «عاشق و مبارز» حک شده است، یاد او را زنده نگه می‌دارد. او با این کار احساس می‌کند مادرش همیشه همراه او است.
احساسات‌تان را بیرون بریزید: لکسی ۱۷ساله برای پدربزرگ خود نامه‌ای نوشت و در روز خاکسپاری آن را روی قبر او گذاشت. او با نوشتن تمام حرف‌های نگفته‌اش در این نامه تا حد زیادی آرام شد.

دست به کار شوید : جولیا ۲۱ساله پس از اینکه دخترخاله و یکی از دوستان خود را بر اثر خودکشی از دست داد، تصمیم گرفت که به یاد آنها و برای مبارزه با خودکشی یک مراسم خیریه تدارک ببیند. این ایده که از این درد و رنج یک عمل مثبت برآمده است، به او آرامش می‌داد.
به دوست داغدار خود چه بگوییم؟ در زمان بروز اتفاقات بد تسلی دادن یک دوست کار بسیار سختی است اما بهتر است موضوع را پیچیده نکنید. به او بگویید: «می‌دانم که نمی‌توانم احساست را به خوبی درک کنم، اما برای از دست دادن او بسیار متاسفم و تنها آرزویی که می‌توانم بکنم این است که همه چیز دوباره رو به راه شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *