واکنش مغز به استرس نقش واسط چربی بدن

واکنش مغز به استرس نقش واسط چربی بدن ؛ طبق یک مطالعه جدید، چربی موجود در بدن می تواند با ارسال سیگنال هایی خاص به مغز، موجب تغییر در واکنش مغز به استرس و تنظیم متابولیسم شود.

حافظه

مغز دارای اصلی ترین نقش در پاسخ به استرس های گوناگون وارده به بدن است. اما این مطالعه جدید نشان می دهد که این وظیفه فقط بر عهده مغز نیست و سایر ارگان های بدن و نیز متابولیسم بدن نیز ممکن است در این زمینه نقشی داشته باشند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که گیرنده ای موسوم به گلوکوکورتیکوئید در بافت چربی می تواند بر نحوه پاسخگویی مغز به استرس تاثیر بگذارد. البته این سیگنال ها می توانند سودمند باشند و پاسخ مغز را به سمت مصرف کمتر انرژی و رویارویی بهتر با عامل استرس زا پیش ببرند.

همچنین این محققان به این نتیجه رسیدند که هورمون های استروئیدی موسوم به گلوکوکورتیکوئیدها با فعال کردن گیرنده های خود در بافت چربی، موجب تاثیر بر اجزای اصلی پاسخ متابولیسمی به استرس می شوند. در این آزمایش که بر روی موش ها به انجام رسید، ارتباطی منحصر به فرد بین سیگنال های ناشی از گلوکوکورتیکوئید در بافت چربی و بخش مربوط به تنظیم میزان انرژی و پاسخ به استرس در مغز یافت شد.

از آنجائیکه سیگنال های گلوکوکورتیکوئید برای تنظیم عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال ضروری است، بافت چربی می تواند به صورت مستقیم بر عملکرد سیستم عصبی که به چاقی، بیماری های متابولیسمی و نیز مشکلات مرتبط با استرس مربوط هستند تاثیر بگذارد.

این یافته می تواند به درک هر چه بهتر سیگنال های مبادله شده بین چربی و مغز کمک کرده و شاید در نهایت به شناسایی روابط پیچیده موجود بین استرس، چاقی و نیز متابولیسم بدن بیانجامد.

لینک مقاله این تحقیق در ژورنال Psychoneuroendocrinology:

http://www.psyneuen-journal.com/article/S0306-4530%2815%2900095-5/abstract

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *