هوش معنوی spiritual intelligence

هوش معنوی همانند سایر هوش ها چنانچه مورد توجه قرار گیرد می تواند پرورش یافته و توسعه یابد. به عبارتی SQ قابل توصیف و توضیح و اندازه گیری است.
برای اندازه گیری این هوش می توان به سنجش مهارت ها و توانایی هایی که ناشی از این هوش است بپردازیم.
افرادی که دارای هوش معنوی هستند دارای این صفات می باشند:
– قدرت مقابله با سختی ها، دردها و شکست ها
– بالا بودن خودآگاهی در این افراد
– حسی که این افراد را هدایت  درونی می کند
– درس گرفتن از تجربیات و شکست ها
– از دشواری های زندگی فرصتی می سازد برای دانستن
– توانایی  ایستادگی در برابر جمع و هم رای نشدن با عامه مردم
– گفتن «چرا؟»
– پرداختن به سجایای اخلاقی و اهمیت دادن به آنها
– توانمند بودن در خودداری و کنترل خویش
– برخوردار بودن از حس انعطاف پذیری بالا
برای روشن تر شدن هوش معنوی مثالی از هوش هایی می زنیم که نشانگر هوش چندگانه است که با هوش جسمی آغاز می شود با PQ نمایش می دهند.
این هوش ابتدایی ترین کانون توجه ما را به خود اختصاص می دهد در واقع PQ آگاهی جسمی و نحوه استفاده ماهرانه از آن را شامل می شود. قسمت بعدی هوش منطقی یا عقلا نی IQ است. هوشی که در حال حاضر بیش از سایر هوش ها در سیستم های آموزشی مورد توجه قرار می گیرد.
پس از IQ سطح دیگری است که به EQ اختصاص دارد این هوش در زمینه کسب موفقیت در بازار کار نقش مهمی دارد و ما را در حین برقراری ارتباط یاری می دهد و از این بابت مهم تر بوده و تا حدی از قابلیت پیشگویی برخوردار است. آخرین لایه SQ است که هدایت و معرفت درونی، حفظ تعادل فکری، آرامش درونی و بیرونی و عملکرد همراه با بصیرت، ملا یمت و مهربانی را شامل می شود.
IQ به منزله دروازه برای ورود است. در صورت برخوردار نبودن از حداقل لا زم IQ قادر به ورود در فضای دلخواه برای مطالعه رشته مورد علا قه مان نخواهیم بود، اما آن چه ما را در زمره بهترین ها در شغلمان و رشته مورد علا قه مان جای می دهد میزانEQ در ماست.
EQ و SQ به هم مرتبطند. اما در عین حال دو هوش متفاوت و جدا از هم به حساب می آیند.
بهره مندی از حداقل EQ می تواند شروع مناسبی را در سفرهای روحانی و معنوی فرد در پی داشته باشد، چرا که کمی خودآگاهی و همدلی برای شروع این روند لا زم است، اما به محض آغاز تمرینات معنوی، هوش معنوی خود می تواند در رشد EQ  نقش بسیار تقویت کننده و فعال کننده داشته باشد.
از طرف دیگر رشد EQ نیز می تواند در رشد و ارتقای  SQ موثر باشد. در واقع EQ و  SQ تاثیری مستقیم و مثبت بر یکدیگر دارند و رشد و توسعه هر یک باعث پرورش وتوسعه دیگری می شود.
باید دانست که کامپیوترها نیز از میزان IQ بالا یی برخوردارند و اغلب حیوانات دارای EQ  بالا یی هستند اما این تنها انسان است که از هوش معنوی SQ برخوردارند، هوشی تحول پذیر، توانایی ای که به او قدرت می دهد تا خلا ق باشد و قوانین و نقش ها را دستخوش تغییرات خودنماید، بتواند تحولا ت اساسی ایجاد کند و دنیای اطرافش را به بهترین شکل متحول سازد.

هوش معنوی چیست؟
زمانی بهره‌ هوشی فرد (‌ IQ ) به عنوان تعیین‌کننده اصلی موفقیت محسوب می‌شد اما با این وجود روان‌شناسان مشخص کرده‌اند که روش دانستن دیگری هم وجود دارد که به هوش عاطفی ترجمه شده و ممکن است تفاوت حتی بزرگ‌تری در موفقیت حرفه‌ای و شخصی فرد ایجاد کند.
دکتر دانیل گولمن در کتاب خویش به نام   EQ که معادل هوش احساسی است، پنج جزو آن را برشمرده است: خودآگاهی، نوع‌دوستی، انگیزش فردی، همدردی و توانایی دوست داشتن و مورد علاقه بودن از سوی دوستان، والدین و اعضای خانواده. افرادی که از هوش بالای عاطفی برخوردارند؛ کسانی هستند که واقعا در کار خود موفق بوده و ارتباط صادقانه و صمیمانه‌ای برقرار می‌کند. هوش احساسی در زمان تولد، ثابت نبوده و مفاهیم آن در طول دوران تحصیل ابتدایی و راهنمایی قابل آموختن است. حتی شرکت‌ها در حال استخدام مشاورینی برای افزایش هوش احساسی کارکنان خود هستند زیرا نشان داده شده که این امر مستقیما کارتیمی، اعتماد و اتکای کارکنان به کار و نیز قدرت تولید آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

محققان اشاره دارند که احساسات و عواطف می‌توانند به ما کمک کنند تا عشق و محبت و ارتباطات معنوی خود را شکل بخشیده و اگر مانع آنها نشویم و به موقع آن را کنترل نکنیم، می‌توانند دشمن ما شده و ما را همچون دیکتاتور‌های بزرگ، خوار و ذلیل گردانند. ما با گوش دادن به پیام‌های بدن‌مان می‌توانیم هوش احساسی و منطقی‌مان را همزمان در زندگی‌های رومزه‌مان لحاظ کنیم.
تحقیقات در بیش از ۵۰۰ کمپانی بزرگ نشان داده است که هوش احساسی (عاطفی) در تعیین موفقیت تجار، دو برابر از بهره  هوش و مهارت‌های خاص شغلی مهم‌تر هستند. در میان شایستگی‌های احساسی که در بین دانش‌آموزان نیز می‌تواند ایجاد منافع کند، تاکید بر اهداف شفاف، روشن و قابل تدبیر و حمایت از سوی افراد و مربیان، مهم هستند.

رویکردهای معنوی به دانش و سلامت، اخیرا مورد تاکید و توجه محققان و اساتید قرار گرفته است. همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی اشاره شد، برخی از مطالعات تحقیقاتی به بررسی تاثیر معنویت بر سلامت پرداخته و در کشورهای توسعه یافته، دانشکده‌های پزشکی،‌مواد آموزشی درباره مذهب، معنویت و سلامت را در محتوای درسی خودشان گنجانیده‌اند. متخصصان سلامت روان نیز قدرت هوش معنوی را تشخیص داده‌اند که برخی آن را به این صورت تعریف می‌کنند:
<ظرفیت احساس، درک و توجه به والاترین قسمت‌های وجود خود، سایرین و جهان پیرامون.>آنچه که بین هوش احساسی و معنوی تفاوت قایل می‌شود این است که هوش معنوی به کشف عقل و حکمت در امر مسایل احساسی و شعوری می‌پردازد. همه ما با توانایی‌ در تکامل هوش معنوی متولد می‌شویم اما گروه کمی از ما از آن استفاده می‌کنیم در حالی که بهره و سود آن بسیار است.

 اصول راهنمای تقویت هوش احساسی 
*‌ در زندگی روزانه‌تان، جایی برای سکوت و خلوت بگذارید. حتی چند لحظه در ساعات اولیه صبح و عصر می‌تواند به آرام کردن هجوم سر و صدا و آشفتگی کمک کند. یکی از متخصصان قلب و عروق می‌گوید:«یک عقل درونی وجود دارد که خیلی‌خیلی آرام صحبت می‌کند و نمی‌دانم چرا من به چنین چیز مهمی توجه، ندارم.»

* کمی از وقت‌تان را در طبیعت بگذرانید. ارزش افزوده‌ای در قدم زدن کنار ساحل،راه رفتن در پارک یا حتی نگاه کردن به آسمان در شب وجود دارد، شاید به این علت که طبیعت به ما کمک می‌کند تا بسیاری از مشکلات دست‌ساز بشر را به فراموشی بسپاریم!
* نسبت به طبیعت زندگی و مرگ فکر کنید. شما نیازی ندارید که برای این کار، مدرک دکتری داشته باشید زیرا اصول مهم و اساسی هم، ساده هستند. زندگی، گرانقدر است. زندگی، کوتاه است. مرگ حتمی است. هرچند که زندگی دارای مشکلاتی است اما اینها نه می‌توانند اغماض شوند و نه امری ماورای عالم به حساب آیند.

* به ارزش‌های معنوی احترام بگذارید. با هوش احساسی، مثل یک کالای لوکس برخورد نکنید و تا می‌توانید، فقط به مهربانی و صداقت بیاندیشید چرا که مجبور هستیم به بهترین نحو و تا حد امکان با آنها زندگی کنیم. یکی از بهترین جاها برای آموختن و اجرای بخشش و گذشت، اتوبان‌ها هستند (چرا که خشم در جاده، نیازمند پادزهر است یاد بگیرید که به هوش احساسی‌تان اعتماد کنید. دسترسی یافتن به یک منبع داخلی از عقل و خرد، اولین قدم است؛ و مشکل‌تر، این است که به آنچه می‌شنویم، اعتماد کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *