مکیدن انگشت در کودکان

baby 2

انگشت مکیدن طبیعى ترین پاسخ کودک هنگام رویارویى با فشار روانى، اضطراب و مشکلات هیجان-امنیتى است.

روان شناسان معتقدند براى درمان این رفتار در کودکان زیر ۶-۵ سال نباید عجله کرد، زیرا بسیارى از این گونه عادت ها به تدریج و با افزایش سن کودک کاهش مى یابند و به کلى از بین مى روند. اما اگر کودک ۷ ساله اى نتواند این عادت خود را ترک کند، والدین و اطرافیان او باید درصدد درمان او برآیند، زیرا ترک چنین عاداتى در سال هاى بعد (نوجوانى) بسیار دشوارتر مى شود. در صورتى این عادت را در زمره اختلال بررسى مى کنند که تا سنین ۱۶-۱۲ ادامه داشته باشد.

مطالعات نشان مى دهند که در حدود ۱۵ درصد کودکانى که از ۵ سالگى به بعد انگشت خود را مى مکند، دچار مشکلات عاطفى-هیجانى ناشى از ورود به دوره پیش دبستانى و مدرسه هستند. بیشتر این کودکان شدیداً به پدر و مادر و اطرافیان شان وابسته و متکى هستند.
زمانى که کودک سعى مى کند رفتار مکیدن انگشت خود را تغییر دهد، والدین و اطرافیان او باید از این تصمیم او استقبال کنند و با حمایت ها و تشویق هاى خود، او را کمک و یارى نمایند. حمایت روانى براى کودک امنیت پدید مى آورد و باعث مى شود که کودک در ناملایمات و سختى ها از خود مقاومت بیشترى نشان دهد.
اگر کودک به مکیدن شست خود عادت کرده باشد و والدین در زمانی که هنوز زود است یعنی قبل از سه سالگی او را از مکیدن انگشت منع کنند و از آن جلوگیری کنند، عادت کودک شدیدتر می‌شود و ترک کردن آن مشکل‌تر می‌شود ولی اگر والدین اجازه دهند که مکیدن شست سیر طبیعی خود را ادامه دهد کودک معمولاً در سن چهار یا پنج سالکی آن را ترک خواهد کرد.

پرسشگر گرامی؛ به نظر می‌رسد قدری زود برای درمان کودک خود اقدام کرده‌اید و همین امر باعث شده تا این رفتار در درون کودکتان نهادینه شود . بهتر است از این به بعد سعی کنید درباره این موضوع به صورت مستقیم با اوصحبت نکنید و مدتی این رفتار کودک خود را نادیده بگیرید و هیچ اقدامی در این مورد انجام ندهید.

پرسشگر گرامی؛ از شما می‌خواهم مدتی نسبت به رفتار کودک خود بی توجهی کنید و بعد از اینکه او سه سالگی را پشت سر گذاشت، چنانچه این عادت را ترک نکرد، دوباره با ما مکاتبه کنید تا پاسخ مناسب برای شما ارسال شود. در ضمن در این مدت با تمام وجود تلاش کنید تا محیط امنی را از لحاظ عاطفی برای او فراهم کنید. گفتنی است در این سن، مکیدن انگشت ضرری برای فک و دندان‌های کودک ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *