مشاوره : همسرم و مادرش مرا نمی‌خواهند!

مادر شوهر

دختری ۱۸ ساله هستم و ۸ ماه است که ازدواج کرده ام. مشکل من این است که شوهرم و مادرش مدام می گویند ما تو را نمی خواستیم و تهمت های دروغ به من می زنند.

نیاز به گفت وگوی جدی با همسر
باید به گونه ای جدی با همسرتان صحبت کنید و از وی بپرسید به چه خاطر شما را نمی خواهند و مدام این مطلب را به شما می گویند؟ آیا واقعا به شما تهمت می زنند یا شما کاری انجام می دهید که مدام در معرض این تهمت قرار می گیرید؟ چون هر ارتباطی متقابل است و شما در یک طرف این رابطه قرار دارید، باید دید رفتارهایی که از خود نشان می دهید، چگونه است. آیا نوع واکنش هایتان به گونه ای است که مدام آن ها را عصبانی یا منزجر می کنید؟

نبودن مرز در زندگی مشترک
مشخص است که بین زندگی زناشویی و مادرشوهرتان مرزی وجود ندارد. چرا مادر شوهرتان اجازه دارد این گونه رفتار کند. این مرز باید از طرف شوهرتان مشخص شود. چرا فضای زندگی زناشویی شما این قدر باز است که مادرشوهرتان می تواند به شما بد و بیراه بگوید؟

چرا همسرتان شما را نمی خواهد؟
اگر همسرتان هم شما را نمی خواهد باید نحوه رابطه تان را بررسی کنید که آیا برای همسرتان جذابیت های لازم را دارید یا نه؟ آیا اصلا خودتان به سمتی می  روید که شوهرتان مدام بگوید نه؟ یعنی به گونه ای رفتار می کنید که جذابیت های لازم را برای همسرتان نداشته باشید؟ نکته دیگر این است که حمایت خانواده تان از شما چه میزان است؟ آیا آن ها هم مطلع اند که شما مدام توهین و تهمت می شنوید؟

گام های حل این مسئله
بهتر این است که اول با همسرتان گفت وگویی جدی داشته باشید. سپس مشخص کنید علت این رفتارها چیست؟ دوم این که در رفتار خود بازنگری کنید و ببینید خودتان و نوع رابطه تان چگونه است؟ آیا رفتارهایی انجام می دهید که آزاردهنده است و آن ها به شما توهین می کنند؟ یعنی با رفتارهایتان به آن ها اجازه می دهید به شما توهین کنند. مسئله دیگر این است که باید یک مرز زندگی زناشویی داشته باشید. چون در غیر این صورت هر کسی می تواند وارد زندگی تان شود و اظهارنظر کند. در آینده بچه دار می شوید و باز دخالت ها بیشتر می  شود، چون در زندگی زناشویی همیشه یک مرز مشخص رابطه زوجین را در برمی گیرد و کسی اجازه ورود به این مرز را ندارد.

علت در کدام طرف رابطه وجود دارد؟
ممکن است علت این مشکل در شوهرتان، خودتان باشید. بهتر است با یک مشاور صحبت کنید و در کنارش ببینید حمایت خانواده تان از شما چقدر است؟ آیا حمایت خانوادگی آن قدر هست که اگر از آن ها بخواهید که این مسئله را بررسی کنند، در کنارتان باشند و از شما حمایت کنند؟

هشدار برای ادامه زندگی مشترک
لازم است این مسئله در همین آغاز رابطه حل شود. اجازه ندهید که مسئله بحرانی تر شود. اگر ۸ ماه است که عقد کرده اید، هنوز فرصت دارید، اگر تصمیم تان اشتباه است در آن تجدیدنظر کنید. یا اگر اول ازدواج تان است و فرزندی ندارید باید درباره انتخابتان فکر کنید یا این که هر دوی شما باید مسائلی را بیاموزید که بتوانید مرزهای زندگی تان را مشخص کنید. یاد بگیرید با هم حرف بزنید یا اگر عصبانی هستید، باز با هم حرف بزنید و عصبانیت تان را به تحقیر و توهین نکشانید. اگر کاری می کنید که همسرتان از شما عصبانی است، یاد بگیرید که چطور با ایشان حرف بزنید و این مشکل را حل کنید.

پس نیاز است مهارت هایی را بیاموزید مثل حل مسئله، حل تعارض و ایجاد ارتباط و صحبت کردن و … با آموختن این مهارت ها می توانید زندگی زناشویی تان را نجات دهید، در غیر این صورت واقعا از زندگی  زناشویی چیزی برای‌تان نمی‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *