روانشناسی رنگ قرمز


روانشناسی رنگ قرمز؛ رنگ قرمز در روانشناسی به چه معناست؟

قرمز خونی است که از طریق رگهای ما عبور می کند ، مانند قرمز نارنجی به رنگ شعله های آتش. رنگ قرمز یکی از برجسته ترین و قابل درک ترین در طبیعت است که به سرعت خود را متمایز می کند و به اندازه سبز یا آبی مشاهده نمی شود.

اما همیشه حاوی یک نمادین عمیق است ، شاید احشایی ترین رنگ از بین رنگ های موجود باشد. فراتر از نمادین ، ​​رنگ قرمز معنای روانشناختی نیز دارد و می تواند رفتار ما را تحت تاثیر قرار دهد. رنگ قرمز از نظر روانشناسی به چه معناست؟ ما آن را در این مقاله خواهیم دید.

روانشناسی رنگ قرمز

1 روانشناسی رنگ قرمز


رنگ قرمز: ماهیت
قبل از شروع صحبت در مورد آنچه که رنگ قرمز در سطح روانشناختی نماد و معنی می دهد ، باید ذکر شود که رنگ چیزی نیست که در ذات اشیا باشد بلکه نتیجه عمل ادراک است. یعنی ما چیزهای قرمز را می بینیم زیرا چشم ما طول موج های خاصی از نور را از طریق نوع خاصی از مخروط ها در چشم ما دریافت می شود که بعداً مغز ما آنها را به عنوان رنگ گفته شده تفسیر می کند.

در حالت خاص قرمز ، طول موج های مربوط به آن است کسانی که بین ۶۵۴ نانومتر و ۷۰۰ نانومتر هستند، در واقع در نظر گرفتن رنگ قرمز تعداد زیادی از تن ها بسته به میزان اختلاط آنها با رنگ های دیگر شامل می شود. قرمز یکی از سه رنگ اصلی است که معنای آن در سطح روانشناختی تحت تأثیر ارتباط آن با محرک های درک شده از آن رنگ یا هر یک از مخلوط های آن با رنگ های دیگر ، به ویژه نارنجی است.

نمادگرایی و معنای رنگ قرمز در سطح روانشناختی
همانطور که در مقدمه گفتیم ، رنگ قرمز یکی از آنهایی است که بیشترین نماد را در سطح روانشناختی و حتی مذهبی دارد ، زیرا یک سری عناصر خاص از آن رنگ درک می شوند. به طور خاص ، قوی ترین ارتباط رنگ قرمز با آتش است (البته عجیب ترین نوع آتش معمولاً نارنجی است) و با خون. از طرف دیگر ، با گرما ، خورشید ، جنگ و خشونت (که در آن خون شایع است) نیز ارتباط دارد.

این رنگی است که مانند بقیه موارد منعکس کننده هر دو جنبه مثبت و منفی است، اگرچه همراه با رنگ مشکی و برخلاف بقیه رنگها ، به دلیل ارتباط با خشونت معمولاً مورد اخم قرار نمی گیرد.

از روانشناسی رنگها ، که اثرات روانی رنگ ناشی از درک اجتماعی و فرهنگی اینها (نمادگرایی) و تأثیر آن بر مغز را بررسی می کند ، می توانیم در مورد قرمز ارتباطات زیر را برجسته کنیم.

از بین مثبت ترین ها ، رنگ قرمز با گرما ، شور و انرژی همراه است. همچنین با احساسات مرتبط است ، در قطب مثبت خود همچنین با عشق (گرچه یکی از مشتقات آن ، صورتی ، معمولاً ارتباط نزدیکتری دارد) ، احساسات و رابطه جنسی. همچنین با سعادت و قدرت همراه بوده است، و همچنین با زور. همچنین نشاط و پویایی ، سلامتی ، شادی و حتی برونگرایی.

همچنین معمول است که مربوط به خودانگیختگی و جسارت باشد. در حقیقت ، از نظر روانشناسی مشاهده شده است که این رنگ اندکی رفتار برونگرا را تحریک می کند. همچنین مشاهده شده است که این یک رنگ فعال کننده برای انسان است و به ایجاد حرکت و عملکرد برای رسیدن به اهداف فرد کمک می کند. همچنین به موفقیت ، استقلال و خودمختاری و حتی زندگی مربوط می شود.

اما مفهوم منفی آن ، مرتبط با خون ، احتمالاً بسیار بهتر شناخته شده است. از این نظر ، رنگ قرمز در طول تاریخ با مرتبط بوده است رفتار خشونت آمیز ، نفرت ، پرخاشگری ، عدم کنترل ، ناتوانی عاطفی، بیش از حد و خطر است. همچنین با رقابت (گرچه این مفهوم بسته به حد افراطی بودن یا نبودن آن می تواند خوب یا بد باشد). گاهی اوقات به ویرانی ، بی رحمی و مرگ مرتبط می شود. مشاهده شده است که رنگ قرمز نیز به رفتارهای غیر انعکاسی و تمایل به نادیده گرفتن خطر مرتبط است. در حقیقت ، یک افسانه شهری وجود دارد که افراد با اتومبیل به همان رنگ اغلب به دلیل این انجمن مجبور به پرداخت بیمه بیشتری هستند.

به طور خلاصه ، ما با یکی از رنگ هایی روبرو هستیم که در آن دو قطبی نمادگرایی رنگ ها به وضوح دیده می شود ، هم با جنبه هایی که به عنوان عشق ارزیابی می شوند و هم با مفاهیمی که کاملاً مغایر تلقی می شوند ، مانند تنفر در این مورد. این رنگ شدت و احشایی است که با یک احساسات شدید و شدید همراه است و در واقع به تولید یک واکنش شدید احساسی کمک می کند.

استفاده از این رنگ در مناطق مختلف
همه جنبه های فوق صرفاً حکایتی یا زیبایی شناختی نیستند ، و در عمل در مناطق بسیار متنوع تأثیرگذار و در نظر گرفته می شوند. به عنوان مثال ، رنگ قرمز در مراکز بهداشتی فراتر از نماد آن معمول نیست ، به دلیل ارتباط آن با خون و درد. همچنین در مکانهایی که به سکوت و تأمل نیاز است ، مانند کتابخانه ها ، اغلب از آن اجتناب می شود. همچنین در افرادی که از قبل بسیار هیجان انگیز هستند نیز توصیه نمی شود. از آنجا که آنها می توانند بیش از حد تحریک شوند.

با این حال ، معمول است که برای نقاشی خانه هایی که باید پویایی و فعالیت ایجاد شود ، استفاده شود. در لباس این امر برای بیان نزدیکی ، فعالیت یا قدرت معمول است ، اگرچه برعکس اگر در موقعیت هایی مانند مصاحبه شغلی قرار بگیریم ، می تواند نتیجه مثبتی هم نداشته باشد زیرا این امر با عدم کنترل ، تعهد کم و ظرفیت اندک برای تأمل مرتبط است. به همین ترتیب ، در مورد خانمها معمول است که در لباس یا رژ لب استفاده می شود. به عنوان عنصری از تمایز و احساسات.

در دنیای بازاریابی ، ارتباط آن با قدرت و فعالیت اغلب مارک های مختلف را به استفاده از آن در کنار محصولات سوق می دهد. همچنین دیده شده است که باعث تحریک عمل ، رفتار بدون فکر و مصرف گرایی می شود که برای بهبود احتمال خرید استفاده می شود. همچنین اغلب در محصولاتی برای مخاطبان جوان و حیاتی استفاده می شود. همچنین مشاهده شده است که این رنگی تمایل به تحریک گرسنگی و مصرف دارد که در مارک های غذایی رایج است. در آخر ، معمولاً استفاده می شود به دلیل چشم نواز بودن آن ، خطر را نشان دهد، معمولاً با سیاه یا زرد مخلوط می شود.

و در فرهنگ ها و لحظات دیگر؟
معنای منسوب به رنگ قرمز را در سطح کلی دیده ایم ، اما حقیقت این است که در مناطق مختلف جهان نمادگرایی این رنگ می تواند در درجات مختلف متفاوت باشد.

مثلا، در چین به عنوان رنگ خوش شانسی و عمر طولانی دیده می شود، استفاده معمول از آن در جشن ها برای جلب آنها. در هند نیز با ازدواج ، باروری ، خلوص و قدرت همراه است. این معمولا در عروسی ها استفاده می شود ، رنگی است که با لباس های الهه لاکشمی (الهه خوش شانسی ، زیبایی و ثروت) مرتبط است. در آفریقای جنوبی از آن به عنوان رنگ عزاداری استفاده می شود.

از نظر تاریخی ، در فرهنگ ها و جوامعی که همیشه در شرایط سرمای شدید زندگی کرده اند ، رنگ قرمز بیشتر نمادی از مثبت بودن و زندگی است ، به دلیل پیوند آن با گرما است. از جمله آنها می توانیم روسیه را برجسته کنیم.

برعکس ، در فرهنگ هایی که گرما دلیل بر رنج یا حتی مرگ است ، می توان آن را نمادی منفی دانست. به طور خاص ، در مصر باستان رنگ قرمز به عنوان نماد شر و نابودی در نظر گرفته می شد ، گرچه می تواند نمادی از زندگی و احیا باشد.

در اروپا از قرون وسطی دو بار خوانده شد. از یک طرف قرمز مربوط بود با شر و گناه (بسیاری از زنان مو قرمز به جادوگر بودن و آتش سوزی در آتش سوخته بودند) ، در حالی که رنگ خون نماد عیسی مسیح و ایده فداکاری و رستگاری بود. در حقیقت ، به همین دلیل لباس های پاپ قرمز بود و امروزه کاردینال ها از آن رنگ استفاده می کنند. همچنین در نهایت به زنانه مرتبط شد ، انجمنی که امروزه نیز ادامه دارد.

منبع: واربلتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *