دلایل اختلال خواب +نارکولپسی چیست؟

دلایل اختلال خواب در فصل بهار
شاید شما جز تعداد افرادی باشید که بیدار شدن در صبح های بهار برایشان کاری سخت و مشقت بار است هرچند که شب را زود خوابیده باشند. همچنین در طول روز هم همیشه در حال خمیازه کشیدن می باشند و بفکر فرصتی تا دوباره بخوابند. همین ممکن است باعث شود که فرد احساس رضایتمندی نسبت به خودش را کاهش داده و خود را در قیاس با دیگران فردی تنبل یا بی اراده بداند.
هرچند تا کنون برای این سوال که چرا در بهار برخی افراد به اصطلاح همیشه کسل هستند؟ جوابی مطمئن پیدا نشده ولی خواندن این مطلب به شما کمک خواهد کرد که اولا به برخی دلایل احتمالی پی برده و در ثانی بدانید که این مشکل تعداد زیادی از مردم است نه مختص شما.
این کسالت و خواب آلودگی به حدی شدید است که کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد گاه حتی حضور در طبیعت و چند ساعت پیاده روی چنان برای فرد خستگی مفرط به بار می آورد که احساس می کند با یک هفته خواب و استراحت نیز نمی تواند این خستگی را از تن بیرون کند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید توصیه می کنیم ادامه مطلب را حتما مطالعه کنید.

اختلال

علل خواب آلودگی بهاری
۱- در سرمای زمستان، رگ های سطحی بدن جمع و منقبض می شوند تا بدن گرمای کمتری از دست بدهد و دمای آن ثابت بماند. لذا خون و اکسیژن بیشتری به سمت اندام‌های داخلی و خصوصا مغز می رود.
زمانی که بهار فرا می رسد، با گرم شدن هوا، رگ های خونی گشاد و منبسط می شوند، لذا فشار خون کم می شود و بیشتر جریان خون به سمت پوست می رود و خون کمتری و اکسیژن کمتری به سمت مغز می رود. همچنین افزایش فعالیت سوخت و ساز بدن در بهار نیاز به اکسیژن بیشتری دارد، لذا اکسیژن کمتری به طرف مغز فرستاده می شود. بدن ما، یا بهتر بگوییم مغز ما به مدت زمانی نیاز دارد که خود را با شرایط جدید وفق دهد و تا این هماهنگی صورت بگیرد حالت خواب‌آلودگی فصل بهار بروز می‌کند.

۲- دلیل دیگر این خواب آلودگی بهاری، عدم تعادل هورمونی در بدن است. هورمون ها یکی از علل احساس شور و شادی و انرژی در فصل بهار هستند. در این فصل طول مدت روشنایی روز افزایش می یابد، سروتونین (هورمون شادی آور) بیشتری در بدن ترشح می شود و تولید ملاتونین کاهش می یابد، لذا افراد احساس سرحالی و هوشیاری می کنند.
در اشخاص خواب آلود این روند به درستی انجام نمی شود.

۳- علت دیگر خواب‌آلودگی در فصل بهار، تغییر ساعات خواب و بیداری است. عملا با توجه به کاهش طول شب و هم‌زمانی آن با جابه‌جایی ساعت‌ها، برنامه خواب افراد به هم می‌ریزد. برای ما خیلی سخت است که زودتر از موعد همیشگی بخوابیم و تا به این روند عادت کنیم زمان نیاز داریم.

۴- علت چهارم که می‌تواند دلیل خواب‌آلودگی فصل بهار باشد در کسانی دیده می‌شود که دچار حساسیت فصلی هستند. این حالت کسلی در این گروه شدیدتر است و افرادی که به دلیل آلرژی بهاره و یا خرخر شبانه خواب مناسبی ندارند، دچار این مشکل می‌شوند.
بهار با بدن ما چه می کند

تمام موجودات در فصل بهار از خواب بیدار می شوند اما هستند عده ای که با آمدن بهار انرژی بدنشان را از دست می دهند؛ زیاد می خوابند و تغییر فصلی را به بدترین شکل ممکن یعنی کسالت و خواب آلودگی شدید تجربه می کنند. اما خوب است بدانید خواب آلودگی در فصل بهار طبیعی است.

مهدی آزاد کارشناس ارشد روان شناسی بالینی ضمن بیان این مطلب می گوید: بسیاری از افراد از این تغییرات خلقی شکایت دارند هرچند در بسیاری از موارد با گذشت فصل این عارضه از بین می رود. این اختلال که می تواند جزو دسته اختلالات خلقی محسوب شود، اختلال فصلی نامیده می شود. واقعیت این است که در فصل بهار به علت افزایش طول روز و تابیدن بیشتر نور خورشید اختلال خلقی در برخی افراد ایجاد می شود. در واقع ساعت بیولوژیک بدن که با ساعت های طولانی شب تنظیم شده است حالا در فصل بهار نمی تواند با طولانی شدن روز هماهنگ شود، بنابراین فرد در اولین مرحله به اختلال خواب از نوع پرخوابی دچار می شود. از سوی دیگر گردش خون در بدن در فصل زمستان و بهار تفاوت عمده ای می کند.
در فصل زمستان گردش خون در بدن کمتر و خون رسانی به مغز بیشتر می شود اما در فصل بهار گردش خون در اندام ها بیشتر می شود و خون کمتری به مغز می رود؛ به این ترتیب به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به مغز فرد احساس خواب آلودگی بیشتری می کند. در فصل بهار مویرگ ها گشاد می شود و خون بیشتری را از خود عبور می دهد. از سوی دیگر سوخت و ساز بدن در فصل بهار بیشتر و مصرف اکسیژن توسط اندام ها باعث می شود مغز اکسیژن کمتری دریافت کند. اگر بدن فرد نتواند با تغییرات فصلی همراه شود، انرژی اش به سرعت تحلیل می رود و حتی با وجود خواب و استراحت طولانی، کسل می ماند.

خوب است بدانید تغییرات فصلی، زندگی دسته ای از افراد را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. سالمندان، افراد سفیدپوست، افرادی که دچار خستگی مزمن هستند، افرادی که مشکل قلبی، عروقی و مغزی دارند، افرادی که کار فکری می کنند و تحرک کافی بدنی ندارند به علت گردش خون ضعیف در بدن و نرسیدن اکسیژن کافی به مغز در معرض کسالت و خواب آلودگی بهاره قرار دارند.

کسالت یعنی چه؟
اگر فردی به علت خستگی و کم خوابی دچار تحریک پذیری و ناتوانی در تمرکز ذهنی شود به کسالت مفرط دچار شده است. این اختلال که ممکن است طیف گسترده ای داشته باشد، می تواند علایم خفیف یا شدیدی را بروز دهد. ثابت شده است که خواب آلودگی و کسالت یکی از مهم ترین دلایل تصادفات شدید رانندگی است. گاه این عارضه به اختلالاتی مثل افسردگی مزمن فصلی، اضطراب، بی قراری، افزایش تحریک پذیری، کاهش تمرکز شدید، توهم، کاهش اشتها، مشکلات یادآوری و در نهایت افت کیفیت زندگی فرد منجر می شود، بنابراین اگر این اختلال تا پایان اردیبهشت و فصل بهار رفع نشد، لازم است فرد به پزشک مراجعه کند و اجازه ندهد این مشکل تبدیل به یک اختلال مزمن شود.

اولین راهکارها
این کارشناس ارشد روان شناسی بالینی با اشاره به این که مانند دیگر اختلالات روانی در مرحله اول تغییر نگرش منفی به مثبت به عنوان راهکار به فرد توصیه می شود، ادامه می دهد: در راس تمام درمان های روان شناختی خوش بینی و مثبت نگری قرار گرفته است و باعث می شود فرد حتی در صورت ابتلا به این عارضه از تبدیل شدن آن به یک اختلال مزمن پیش گیری کند.
خواب شبانه کافی گام دوم است. تاکید می کنیم که خواب کافی و نه بیش از اندازه در رفع کسالت موثر است. زیرا خواب زیاد قشر مغز را بی حس می کند و باعث خواب آلودگی بیشتر می شود. به همین دلیل است که هر قدر فرد بیشتر بخوابد، بیشتر احساس کسالت و خواب آلودگی می کند.
شستن دست و صورت پس از بیدار شدن با آب سرد بسیار مهم است و داشتن تحرک بدنی هم به فرد در رفع کسالت کمک می کند. پرورش گل و گیاه در یک باغچه کوچک و یا نگهداری از گلدان و همزیستی با گیاهان هم در رفع اختلال بسیار موثر است. چرت ۱۵ دقیقه ای بین روز بسیار مفید است و تنظیم ساعت خواب و دمای اتاق هم به خواب راحت فرد کمک می کند. قبل از رفتن به رختخواب غذای پرحجم مصرف نکنید. حمام آب گرم به شل شدن عضلات و خواب راحت و عمیق کمک می کند. پس از خواب نیز یک دوش آب ولرم در رفع خواب آلودگی و کسالت موثر است.

اختلالات مزمن مرتبط
آزاد درباره اختلالات مزمن مرتبط با عارضه خواب آلودگی و کسالت بهاره تصریح می کند: عده کمی از افراد پس از این عارضه در فصل بهار، با داشتن زمینه های افسردگی، به افسردگی فصلی بهاره مبتلا می شوند. در این شرایط فرد همان علایم افسردگی یعنی کناره گیری، انزوا، کاهش اشتها، کم وزنی و رخوت بی دلیل را دارد.
نتایج تحقیقات نشان داده است که سروتونین که یک ناقل عصبی موثر در بهبود خلق و خوی انسان است در بدن این افراد بیشتر ترشح می شود. این افزایش ترشح باعث سرخوشی بیش از حد افراد افسرده می شود و آنان را به سمت افسردگی ۲ قطبی هدایت می کند؛ حالتی که در آن فرد طی چند ماه افسردگی و کسالت بیش از حد و پس از آن سرخوشی و نشاط بی دلیل بیش از اندازه ای را تجربه می کند؛ بنابراین ورود به فصل بهار برای مبتلایان به افسردگی ۲قطبی با مخاطراتی همراه است و اگر فرد در دوران کم تحملی و تحریک پذیری شدید قرار گرفته باشد، ممکن است به خودکشی فکر کند. حتی گاهی فرد با سرخوشی فراوان در میهمانی شرکت کرده و علامتی از افسردگی بروز نداده اما روز بعد برای خودکشی اقدام کرده است.
خوب است بدانید که این دسته از افراد که در معرض افسردگی قرار دارند، نباید در محیط افسرده قرار بگیرند. در «سندروم محیط افسرده» فرد به علت قرار گرفتن در محیطی که نور کافی ندارد و زندگی با افرادی که خود افسرده هستند، به این اختلال دچار می شود. همچنین به علت نبود تعادل در ترشح هورمون های بدن این عارضه در نوجوانان و جوانان و در زنان بیشتر شیوع دارد.

نقش تغذیه در رفع خواب آلودگی در بهار
اگر می خواهید در فصل بهار کمتر خواب آلوده باشید، بهتر است برخی نکات تغذیه ای را مدنظر قرار دهید.
مهدی آزاد، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی پس از بیان این مطلب، ادامه می دهد: در فصل بهار بهتر است لبنیات و چربی کمتر مصرف کنید. در طول روز مخلوط آب ولرم و عسل را به عنوان نوشیدنی میل کنید. از مصرف زیاد مواد قندی و شیرینی جات بپرهیزید. صبحانه کامل که دارای مقادیر کافی پروتئین است میل و میوه و آبمیوه به اندازه کافی مصرف کنید. از مصرف سبزیجات تازه به ویژه اسفناج، نعناع و هویج غافل نشوید و تا جایی که می توانید مصرف کافئین را کم کنید. اگر این نکات تغذیه ای را با منظم کردن ساعت خواب و نه پرخوابی همراه کنید به میزان بسیار زیادی
در رفع کسالت و خواب آلودگی بهاره موفق خواهید بود.

راه های رفع خواب آلودگی
همین‌جا توصیه‌هایی دارم که می‌تواند به شما کمک کند تا این علل خواب‌آلودگی را از بین ببرید:
۱-صبح‌‌ها یک برنامه ورزشی کوتاه مدت برای خودتان در نظر بگیرید و سعی کنید خود را در معرض نور آفتاب قرار دهید تا فعالیت شما باعث شود گردش خون‌تان منظم شده و هوشیاری خود را به دست آورید.
۲- نوشیدن چای و قهوه در صبح کمک‌کننده است.
۳- به تدریج سعی کنید زودتر از قبل بخوابید. این کار به راحتی میسر نیست و جبران یک تا یک و نیم ساعت تفاوت زمان خواب نیازمند زمان است. برای این منظور توصیه می‌کنم هر شب فقط یک ‌ربع زودتر از شب قبل بخوابید و هر چند روز تا یک هفته این یک ربع را به نیم ساعت و بیشتر افزایش دهید، مثلا اگر شنبه ساعت ۲۳ می‌‌خوابید، یکشنبه ۲۲:۴۵ را انتخاب کنید و تا چهارشنبه آن را تمرین کنید، سپس ۲۲:۳۰ بخوابید و تا چهار روز بعد همچنان این روند را ادامه دهید. بدن‌تان عادت می‌کند که به مرور راس ساعت ۲۲ و یا زودتر بخوابید و این کمبود خواب جبران می‌شود. راه‌حل بعدی چرت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای در بین روز است. به شرط آن که بیشتر از ۱۵ دقیقه نخوابید، چون حس خواب‌آلودگی شما را بیشتر می‌کند .

حمله خواب (نارکولپسی) Narcolepsy
نارکولپسی، یا حملات خواب یکی از اختلالات خواب است که در رشته خواب‌شناسی یا روان‌شناسی خواب مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد. و عبارت است از میل ناگهانی و مقاومت ناپذیر به خواب. اختلالی عصبی است که با ظهور خواب در اوقات نامناسب مشخص می‌شود. نارکولپسی یک اختلال نادر خواب که مشخصه آن عبارتست از حملات غیرقابل کنترل به خواب رفتن در هر جا یا هر زمان . پس از یک حمله خواب ۱۵-۱۰ دقیقه ای ، فرد تنها به مدت کوتاهی احساس آسایش می کند و پس از آن دوباره احساس ناخوشایند خواب آلودگی به سراغ وی می آید. این حملات خواب ممکن است در حال رانندگی ، صحبت کردن یا کارکردن رخ دهند. این عارضه در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بروز کرده و در سراسر زندگی ادامه می یابند.

میل غیرطبیعی و شدید به خوابیدن در طول روز را نارکولپسی گویند. این واژه یونانی است و از کلمه نارکو به معنی گیجی گرفته شده است. این نوع اختلال نوعی مشکل عصبی است که شامل مکانیزم خوابیدن بیدار شدن در مغز و غیرطبیعی بودن خواب REM (یا همان مرحله حرکت سریع چشم) است. نارکولپسی بیماری مزمن نورولوژیک است که به دلیل ناتوانی مغز در تنظیم چرخه خواب و بیداری به وجود می‏آید. در این بیماری، فرد در طول روز دچار حملات خواب می‏شود به شکلی که ناگهان به خواب می‏رود. زمان این به خواب رفتن می‏تواند خیلی کوتاه باشد، مثلا در زمان نوشتن یک متن برای مدت کوتاه به خواب ‏رود و پس از برخاستن از خواب متوجه می‏شود که خطش عوض شده است. این بیماری می‏تواند با کاتالپسی و توهم همراه باشد.
در کاتالاپسی، تون عضلات کاهش می‏یابد به شکلی که بیمار احساس ضعف کرده و قادر نیست اعمال ارادی انجام دهد. توهم این بیماران نیز بیشتر از نوع بینایی است و می‏تواند همراه با خواب بوده و یا به طور مستقل در طول روز اتفاق بیافتد. گفتیم که یکی از داروهای مورد استفاده در درمان نارکولپسی، استیمدیت است.مبتلایان به نارکولپسی، در پی هیجان‌های شدید دچار گرفتگی ماهیچه می‌شوند. بسیاری از این بیماران به فلج خواب نیز مبتلا هستند. نوجوانان پسر دچار مراحل نارکولپسی طولانی می‌شوند و پس از بیدار شدن از خواب احساس گرسنگی می‌کنند. درجه حرارت بدن مبتلایان به نارکولپسی، پس از بیدار شدن افزایش می‌یابد و گاهی خلق آن‌ها نیز تغییر خواهد کرد. معمولاً مبتلایان به نارکولپسی دچار افسردگی هستند. نارکولپسی از طریق محرک‌های دستگاه عصبی مرکزی درمان می‌شود.

نگاه اجمالی
حمله خواب که نباید با صرع اشتباه شود، به یک معنا عکس بی‌خوابی است. کسی که حمله خواب دارد، ناگهان احساس خواب آلودگی غیرقابل کنترل می‌کند. این نوع نیاز به خواب تقریبا ۱۵دقیقه طول می‌کشد. آنگاه شخص از خواب بیدار می‌شود و احساس می‌کند که استراحت کرده است. هر چند که حمله خواب تجدید قوا می‌دهد، ولی دوره بسیار خطرناک و ترسناکی است، زیرا به هنگام رانندگی و کار با اشیای برنده مثل مته و اره نیز پیش می‌آید.

علایم حمله خواب علایم و نشانه ها علایم شایع
هر یک از علایم زیر (۱۰% افراد دچار نارکولپسی دارای همه علایم زیر هستند):
حملات خواب که ممکن است تا ده بار در طی یک روز رخ دهند. این حملات می تواند در طی مطالعه یا سایر فعالیت ها بروز کند، یک حمله خواب برای بیمار احساس سرحال بودن را به ارمغان می آورد، ولی ممکن است مدت کوتاهی بعد حمله دیگری عارض شود. وقوع رؤیاها، صداها یا توهم های واضح در شروع حمله خواب یا هنگام بیدار شدن
فلج موقت (از دست دادن ناگهانی قدرت عضلانی ) در طی حمله خواب یا درست قبل از بیداری کامل

خواب آلودگی غیرقابل اجتناب در طی روز
خواب آلودگی شدید روزانه، از دست دادن ناگهانی هماهنگی ماهیچه، احساس فلج شدن حین خوابیدن یا بیدار شدن و رویایی شدن یا همان بروز توهمات، از علایم و نشانه های بارز نارکولپسی است. افرادی که دچار نارکولپسی هستند ممکن است در هر زمان احساس خواب آلودگی داشته باشند. این افراد بدون اینکه از مرحله اول خواب بگذارند بلافاصله وارد خواب REM می شوند. محققان بر این باورند که ژنتیک، فعل و انفعالات ناقلان مغزی (فرستنده های عصبی) و بعضی از عوامل دیگر مانند ویروس ها می توانند نارکولپسی شوند. در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر به نارکولپسی مبتلا هستند اما از این تعداد فقط حدود ۵۰ هزار نفر در مراکز پزشکی مورد معاینه و تشخیص قرار می گیرند.
نارکولپسی اغلب با افسردگی، بی خوابی یا سایر شرایطی که به خواب آلودگی در طول روز منجر می شوند، اشتباه گرفته می شود. آقایان تا حدودی نسبت به بانوان بیشتر تحت تاثیر این نوع اختلال قرار می گیرند. نخستین علایم اغلب در نوجوانی یا پیش از ۲۰ سالگی ظاهر می شود.
نخستین علایم نارکولپسی، نیاز شدید و غیرقابل کنترل به خوابیدن در طول روز است. اغلب پس از ناهار و در زمانی که بدون تحرک هستید یا در یک شرایط کسل کننده قرار دارید، خواب به شما حمله می کند اما در طول تحرک و فعالیت هم ممکن است خواب به سراغ شما بیاید. برای مثال، در حال رانندگی، در حال گفتگو و صحبت کردن با کسی نیاز شدید و ناگهانی به خواب پیدا می کنید، خواب آلودگی بیش از حد، موجب کاهش میل جنسی و یا ناتوانی جنسی می شود.

کاتاپلکسی (از دست دادن ناگهانی هماهنگی ماهیچه) دومین علامتی است که به فراوانی دیده می شود. از دست دادن انقباض ماهیچه ها می تواند موجب ایجاد برخی تغییرات فیزیکی شود، از جمله درهم و برهم یا جویده جویده صحبت کردن و بی حال شدن کل جسم که چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد. اغلب عواطف شدید از جمله خندیدن، عصبانیت، آشفتگی، تهییج شدن، تعجب کردن و یا لذت بردن، عواملی هستند که موجب حمله کاتاپلکسی می شوند.

بعضی از افرادی که دچار نارکولپسی هستند، فلج خواب را هم تجربه کرده اند. فلج خواب، ناتوانی برای حرکت کردن، صحبت کردن حین خواب یا بیداری است که به طور موقتی و زودگذر اتفاق می افتد، افراد اغلب در طول فلج خواب حس می کنند که بیدار یا نیمه بیدار هستند. فلج خواب ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. اگر شما به سرعت وارد مرحله خواب REM شوید ممکن است که نیمه بیدار باشید، وقتی که شما در رویا هستید ممکن است که نیمه بیدار باشید و رویا را با واقعیت ادغام کنید و به خصوص توهمات ممکن است واضح و ترسناک باشند.
علایم و نشانه های دیگر شامل مشکل حافظه، خواب آشفته در شب و گاهی اوقات رفتار خود به خودی (ناآگاهانه) است. زمانی که شما کارهای روزمره را انجام می دهید، بدون آگاهی و یا فکر کردن رفتار اتوماتیک از شما سر می زند و یا شما ممکن است آن رفتار را به یاد نیاورید.

* علامت اولیه نارکولپسی ، حمله خواب است. حمله خواب مربوط به نارکولپسی نوعی میل مقاومت ناپذیر برای خوابیدن است که می‌تواند در هر زمانی روی دهد، اما بیشتر تحت شرایط یکنواخت و خسته کننده ظاهر می‌شود. این خواب که علی‌الظاهر کاملا طبیعی است، معمولا دو تا پنج دقیقه طول می‌کشد. فرد معمولا پس از بیدار شدن احساس سرحالی می‌کند.
* علامت دیگر حمله خواب (در واقع شدیدترین آنها) کاتاپلکسی است. در حین حمله کاتاپلکتیک فرد بطور ناگهانی وامی‌رود و چون کیسه آرد بی‌حال نقش بر زمین می‌شود. فرد مبتلا از چند ثانیه تا چند دقیقه بطور هوشیار دراز خواهد کشید. این همان فلج عضلات در زمان نامناسب است. وقتی فلج عضلانی در حین بیداری روی می‌دهد، قربانی حمله کاتاپلکتیک ، گویی که کلیدی را خاموش کرده‌اند، بطور ناگهانی وامی‌رود.

علت شناسی حمله خواب
علل
نامشخص . درگیری احتمالی دستگاه ایمنی . گاهی این حالت در پی عفونت های مغزی یا صدمات سر بروز می کند.
عوامل افزایش دهنده خطر
سابقه خانوادگی مثبت از نظر این اختلال
هر یک از این دو مورد ممکن است باعث شعله ور شدن . حمله خواب گردند: فعالیت یکنواخت ، خنده طولانی .

پیشگیری
روش پیشگیری شناخته شده ای ندارد.
عواقب مورد انتظار
این اختلال در تمام طول عمر ادامه می یابد ولی طول عمر را کاهش نمی دهد. علایم ممکن است با بالا رفتن سن بدتر شوند. با این حال در خانم ها، علایم ممکن است پس از یائسگی بهبود یابد. درمان دارویی ممکن است تناوب حملات خواب را کاهش دهد.

عوارض احتمالی
آسیب های ناشی از وقوع یک حمله ناگهانی خواب در طی فعالیت های پرخطر
* نارکولپسی یا حمله خواب از نابهنجاری مغزی پدید می‌آید که باعث فعال شدن ساز و کارهای عصبی عهده‌دار جنبه‌های مختلف خواب REM (خواب عمیق) در زمانهای نامناسب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به حمله خواب عموما خواب موج کوتاه که خواب شب با آن آغاز می‌شود، دیده نمی‌شود. در عوض آنان از مرحله بیداری مستقیما وارد خواب عمیق می‌شوند. این یافته نشان می‌دهد که در کنترل ساز و کارهای مغزی تولید کننده خواب REM نقصی وجود دارد. یافته‌های دیگر نشان می‌دهند که حمله خواب یک اختلال ژنتیکی می‌باشد.

* کاتاپلکسی کاملا از حمله خواب (نارکولپسی) متفاوت است. کاتاپلکسی معمولا ناشی از هیجانهای قوی یا تلاش جسمانی ناگهانی است. به ویژه اگر بیمار را غافلگیر کند. خندیدن ، خشم یا تلاش برای گرفتن شیئی که بطور ناگهانی در حال افتادن است، می‌تواند موجب حمله کاتالپتیکی شود. شرایط معمولی که موجب کاتاپلکسی می‌شوند، عبارتند از: تلاش بری تربیت کودکان یا عشق بازی.

● تشخیص
پزشک ممکن است یک تشخیص اولیه از نارکولپسی را براساس خواب آلودگی روزانه شما مطرح کند و برای مطالعات و سنجش بیشتر شما را نزد متخصص خواب بفرستند. برای معاینه و تشخیص نارکولپسی و تعیین میزان شدت آن آزمایش پلی سو منوگرافی صورت می گیرد. در این آزمایش، امواج مغز، حرکت بدن، عملکرد ماهیچه و دستگاه عصبی را در حالی که شما در خواب هستید، مورد سنجش قرار می دهند. همچنین یک آزمایش تاخیر خواب، تعیین می کند که خواب رفتن در طول روز چه مدت طول می کشد.
ممکن است از شما خواسته شود که هر دو ساعت چهار تا پنج خواب کوتاه داشته باشید. به این صورت متخصص خواب، الگوی خواب شما را مشاهده می کند. برای درمان نیز اغلب از ترکیب داروها و تطبیق سبک زندگی برای کنترل نارکولپسی استفاده می شود. هدف آن است که آمادگی شما در فعالیت های روزانه از جمله در محل کار، مدرسه و حین رانندگی افزایش یابد. درمان دارویی نارکولپسی با استفاده از داروهای محرک، مواد افینیل و داروهای ضد افسردگی قابل اصلاح است.
تغییر و اصلاح سبک زندگی در کنترل علایم نارکولپسی مهم است.
این روش ها عبارت اند از:
▪ خوابیدن و بیدار شدن در یک ساعت مشخص
▪ وقت زیادی را برای خوابیدن در شب کنار بگذارید.
▪ تنظیم برنامه برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه چرت زدن در روز
▪ هر وقت احساس خواب آلودگی دارید، فعالیت خود را متوقف کنید و یک چرت بزنید.
▪ نوشیدن به میزان مناسب چای و قهوه به شما کمک می کند که در طول روز بیدار بمانید.
▪ خوردن غذای سبک در طول روز و اجتناب از مصرف غذای سنگین درست پیش از فعالیت های مهم
▪ با همکاری پزشک خود برنامه دارویی را طوری تنظیم کنید که بتوانید حین رانندگی، بیشترین سطح هوشیاری را داشته باشید.
▪ درباره شرایط خود به کارمندان و همکاران خود بگویید تا با کمک هم روشی برای تطبیق نیاز خود پیدا کنید. این موارد شامل چرت زدن در طول روز و تعطیل کردن کارهای کسل کننده است.

درمان حمله خواب
اصولی کلی
بررسی وضعیت خواب در یک آزمایشگاه خواب ممکن است توصیه گردد.
درمان معمولاً شامل در نظر گرفتن زمان های خواب منظم در طی روز به همراه داروهایی برای کمک به مهار خواب آلودگی است .
از یک دستبند یا گردن آویز که نشان دهنده بیماری شما برای دیگران باشد، استفاده کنید.

فعالیت
از پرداختن به فعالیت هایی که وقوع خواب ناگهانی در طی آنها خطر صدمه دیدن را به دنبال دارد، نظیر رانندگی در مسافت های طولانی ، بالا رفتن از نردبان یا کارکردن در اطراف ماشین آلات خطرناک ، اجتناب کنید.

ورزش گاهی می تواند تعداد حملات خواب را کاهش دهد. برای رسیدن به حداکثر تناسب فیزیک خود تلاش کنید.داروها
از داروهای محرک که سطح هوشیاری روزانه را افزایش می دهند ممکن است استفاده شود.

داروهای ضدافسردگی برای سایر علایم (فلج لحظه ای ) ممکن است تجویز شود. علایم حمله خواب را می‌توان بطور موفقیت آمیز با دارو درمان کرد. حملات خواب با مصرف تحریک کننده‌هایی چون آمفتامین ، اگونیست کاتکو لامینکاهش می‌یابند و پدیده‌های خواب REM را می‌توان با مصرف ایمی پرامین تخفیف داد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *