تک فرزندی و فرزندسالاری؛ ثمره افزایش سن ازدواج

فرزند پروری

کارشناسان درباره عواقب افزایش سن ازدواج و بارداری در کشور هشدار می دهند

سازمان ثبت‌احوال اخیرا از افزایش سن باروری زنان خبر داده و این اتفاق را یکی از دلایل گسترش تک‌فرزندی در جامعه دانسته است. البته این قضیه بدون بیان آمار نیز قابل‌مشاهده است…

بیشتر زوج‌ها حتی آنهایی که زود ازدواج کرده‌اند، تمایلی به بچه‌دارشدن ندارند و آن را به تعویق می‌اندازند. برخی کارشناسان از بالارفتن سن ازدواج صحبت می‌کنند و برخی دیگر مشکل‌های اقتصادی، اجتماعی را در بالارفتن سن پدرومادرشدن دخیل می‌دانند. افزایش سن باروری، معلول هر علتی باشد، تبعات اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی زیادی در پی خواهد داشت. اگر کلی سوال در مورد تک‌فرزندی و مشکل‌های دیر بچه‌دارشدن در ذهنتان شکل گرفته و می‌خواهید جوابشان را زودتر پیدا کنید، گزارش این هفته «سلامت» را بخوانید.

مسوولان سازمان ثبت‌احوال در همایش روزجهانی بهداشت که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شده بود، اعلام کردند سن باروری در زنان از ۲۲ تا ۲۴ سالگی به ۲۵ تا ۲۹ سال رسیده و این موضوع روند تک‌فرزندی را گسترش می‌دهد. دکتر مریم کاشانیان، رییس بیمارستان شهید اکبرآبادی، در گفت‌وگو با «سلامت» در مورد آماری که سازمان ثبت‌احوال اعلام کرده است، می‌گوید: «هرچه سن باردار‌شدن افزایش پیدا کند، ممکن است عوارض بیشتری برای جنین و مادر رخ ‌دهد. این عوارض بیشتر زمانی به وقوع می‌پیوندد که سن مادر بالای ۳۵ سال باشد.» دکتر کاشانیان اعتقاد دارد: «سن ازدواج بالارفته، بیشتر زنان تحصیلات عالیه دارند و شاغل هستند و استقلال دارند به همین دلیل ضرورت ازدواج را جدی نمی‌گیرند، بالتبع دیر ازدواج می‌کنند و دیر هم بچه‌دار می‌شوند. بسیاری از زوج‌ها بعد از ۳۵ سالگی‌ اقدام به بارداری می‌کنند.» این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه افزایش سن بر بهداشت باروری تاثیر می‌گذارد، ادامه می‌دهد: «اوج قدرت باروری هم در مردان و هم در زنان در سن ۲۵ سالگی است. از این سن به بعد، قدرت باروری به‌تدریج کم می‌شود. از سن ۳۰ سال به بعد، کاهش قدرت باروری چشمگیر می‌شود. علاوه بر آن، با افزایش سن، احتمال بروز برخی بیماری‌ها در مادر افزایش می‌یابد؛ فشارخون و دیابت از بیماری‌هایی هستند که با افزایش سن ممکن‌است در مادر باردار بروز کنند و هر دو از عوارض خطرناک بارداری در سنین بالا هستند. در مجموع با افزایش سن، تمام ارگان‌های بدن مسن‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند و احتمال بروز بیماری‌های زمینه‌ای نیز بیشتر خواهد شد.»

با افزایش سن احتمال زایمان طبیعی کمتر می‌شود

افرادی که دیر ازدواج می‌کنند، سعی‌کنند زودتر برای صاحب فرزند‌شدن اقدام کنند. دکتر کاشانیان با بیان این توصیه مهم به زوج‌ها در مورد خطرهایی که مادر و جنین را تهدید می‌کنند، توضیح می‌دهد: «برخی از پیامدهای بارداری در سنین بالا، مربوط به دوره بارداری و برخی مربوط به سلامت جنین است. در زنان بارداری که سن بالاتری دارند، احتمال سقط خود به‌خودی بیشتر و امکان زایمان طبیعی کمتر است و بیشتر آنها باید به روش سزارین زایمان کنند. علاوه بر این، مرگ جنین بدون علت خاص، جفت‌ سرراهی و کنده‌‌شدن جفت از دیگر عوارضی است که با افزایش سن مادر، احتمال وقوعشان افزایش می‌یابد.» آنگونه که مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان می‌کند افزایش سن با برخی عوارض در زمان بارداری نیز ارتباط دارد و مادرانی که در سن بالا صاحب فرزند می‌شوند، احتمال خونریزی زیاد بعد از زایمان، زایمان دشوار و سزارین بیشتر خواهد بود. برخی پیامدها هم مربوط به سلامت جنین است؛ افزایش سن مادر احتمال بروز ناهنجاری‌های کروموزومی در جنین را افزایش می‌دهد و رشد جنین تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و کمتر از میزان طبیعی خواهد بود.» این متخصص زنان و زایمان تاکید می‌کند: «بالارفتن سن باروری زنان آن‌طوری که سازمان ثبت‌احوال اعلام کرده، هنوز مادران را در معرض خطر قرار نمی‌دهد و بیشتر عوارض گفته‌شده مربوط به سنین بالای ۳۵ سال است، اما در مجموع باید بدانید هر چه سن بارداری بالاتر باشد، احتمال بروز این پیامدها بیشتر خواهد بود.»

سن ازدواج بالا رفته است

حال بیایید بالارفتن سن باروری را از زاویه دیگری نگاه کنیم. اگر نگاهی به اطرافیانمان بیندازیم، می‌بینیم حتی زوج‌هایی که زود ازدواج کرده‌اند، تمایلی به داشتن فرزند ندارند و این دیر بچه‌دار شدن باعث گسترش تک‌فرزندی در جامعه شده است.

دکتر مجید ابهری، روان‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی، اعتقاد دارد: «بالارفتن سن باروری نه تنها باعث افزایش تک‌فرزندی می‌شود بلکه در بسیاری از موارد، وحشت از مادرشدن را به وجود می‌آورد و زن تصور می‌کند با وجود سن و سالی که دارد، تا بخواهد دوره بارداری را طی کند و صاحب فرزند شود و او را بزرگ کند خیلی دیر است و توانایی‌ این کار را در خود نمی‌بیند، بنابراین قید بچه‌دار شدن را می‌زند.» نکته دیگری که دکتر ابهری به آن اشاره می‌کند، بالارفتن سن ازدواج است: «۶۰ درصد دختران به بهانه ادامه‌تحصیل از ازدواج سر باز می‌زنند و بعد از تحصیل توقعاتشان بالا می‌رود و اگر پیش از آن ممکن بود با یک مرد دیپلمه یا کارمند ازدواج کنند، بعد از تحصیل این احتمال کمتر می‌شود. نکته مهم اینجاست که زمانی که سن ازدواج دختران در حال گذشتن باشد، برای فرار‌ از تنهایی به ازدواج‌های باری به هر جهت تن می‌دهند. بعد از آن هم حوصله مادرشدن ندارند. از سوی دیگر به دلیل مشکل‌های اقتصادی مردها نیز دیر ازدواج می‌کنند و بعد از ازدواج هم تمایلشان برای صاحب‌فرزند‌شدن کم می‌شود.» به گفته این متخصص علوم‌رفتاری، در بسیاری از کشورهای اروپایی برای زنان شاغل تسهیلات ویژه‌ای برای بچه‌دارشدن وجود دارد. مثلا شیرخشک، پوشک، هزینه‌های دارو و درمان تا دو سالگی رایگان است تا زوج مشکلی از بابت هزینه فرزنددارشدن نداشته باشند و بهتر است این امکانات مانند مهدکودک ارزان، در کشور ما به وجود بیاید.

تک‌فرزندان فرزندسالار می‌شوند

همان‌طور که می‌دانید تعداد خانواده‌هایی که فقط یک فرزند دارند، روبه‌ گسترش است و نمی‌توان علت آن را فقط افزایش سن باروری دانست بلکه شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز نقش بسیار مهمی در گسترش این پدیده دارند. دکتر ابهری معتقد است: «بیشتر تک‌فرزندان مشکلات رفتاری دارند و در خانواده روش‌ تربیتی طوری است که آنها را فرزندسالار بارمی‌آورد. فرزندانی که با این روش بزرگ می‌شوند، معمولا خودخواه، مغرور و گوشه‌گیر هستند و روابط اجتماعی را به خوبی یاد نگرفته‌اند.» این متخصص علوم‌رفتاری با بیان اینکه تک‌فرزندی با توجه به فرهنگ جامعه ما مناسب نیست، توضیح می‌دهد: «مهم‌ترین عارضه تک‌فرزندی، فرزندسالاری است به‌گونه‌ای که پدر و مادر تمام توجهشان به صورت اغراق‌آمیزی به فرزندشان است و هر خواسته‌ای که داشته باشد، برآورده می‌کنند و معمولا کودکان با این روش لوس خواهند شد و چون خواهر و برادر ندارند، توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران را کمتر یاد می‌گیرند.» به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از دیگر پیامدهای دیر بچه‌دار شدن، ایجاد شکاف نسلی است. پدرومادری که فاصله سنی زیادی با فرزندشان دارند، با او تفاهم فکری کمتری خواهندداشت و همین موضوع باعث ایجاد شکاف نسلی می‌شود. از سوی دیگر، والدین در برخورد با فرزندشان بی‌حوصله‌اند. نکته مهم دیگر این است که بسیاری از والدین وجود کودک را مانع رسیدن به اهداف و برنامه‌های خود می‌دانند و با این تفکر تمایلشان به بچه‌دارشدن کم می‌شود.

اهمیت کلاس‌های فرزندپروری

نتایج تحقیقات گذشته، حاکی از تبعات و خصوصیات منفی تک‌‌فرزندی بود، اما جالب است بدانید تحقیقات اخیر ثابت‌کرده تعداد فرزندان با مشکل‌های رفتاری و هیجانی آنها ارتباطی ندارد و ثابت نشده که تک‌فرزندان، مشکل‌های رفتاری و تربیتی بیشتری دارند. دکتر فریبا عربگل، عضو هیات‌مدیره انجمن متخصصان روان‌پزشکی کودک‌ونوجوان در این‌باره می‌گوید: «بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد روش تربیت والدین یا فرزند‌پروری، نقش‌ کلیدی در سلامت روانی و اجتماعی فرزند دارد، بنابراین اگر محیط خانواده سالم باشد و والدین سلامت روان داشته باشند و محیط‌های اجتماعی مانند مدرسه، مهدکودک و حتی رسانه‌های جمعی نیز روش‌های مناسبی برای ارتباط با کودکان در نظر گیرند، کودک تک‌فرزند از سلامت روانی، اجتماعی و رفتاری برخوردار خواهد شد.» این عضو هیات‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برخلاف نظر دکتر ابهری، تک‌فرزندان را دارای خصوصیات مثبت می‌داند: «مهارت‌های کلامی، ارتباطی و اجتماعی در کودکان تک‌فرزند قوی‌تر است و به‌دلیل اینکه زمان بیشتری را با بزرگسالان می‌گذرانند، این مهارت‌ها را سریع‌تر فرامی‌گیرند. علاوه بر این، کودک زودتر وارد جامعه می‌شود، چون به مهدکودک می‌رود بنابراین نوع ارتباط با همسالانش را بهتر فرامی‌گیرد.» دکتر عربگل‌ با بیان اینکه تک‌‌فرزند مانند فرزند اول خانواده است که چندسالی را تنها بوده است، می‌گوید: «هرگز گفته نمی‌شود فرزند اول خانواده از نظر رفتاری مشکل دارد در حالی که در مورد تک‌فرزندان که همانند فرزند اول هستند این دیدگاه بیان می‌شود که صحیح نیست.» به گفته این متخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان، اگر کودکی مورد توجه زیاد و غیرمعمول والدین و اطرافیانش مانند پدربزرگ و مادر بزرگ‌ باشد و خواسته‌هایش بدون چون و چرا برآورده شود، در آینده با مشکل‌های رفتاری مواجه خواهد شد و ربطی به این ندارد که تک‌‌فرزند است، بنابراین والدین باید روش تربیتی خود را اصلاح و قبل از بچه‌دارشدن در کلاس‌های فرزندپروری شرکت کنند تا از روش‌های صحیح ارتباط با کودک و نحوه تربیت او آگاه شوند.

بالا رفتن سن باروری می‌تواند عاملی برای کاهش موالید باشد ولی نمی‌توان آن را علت شیوع تک‌فرزندی دانست. دکتر حسین‌‌ ملک‌افضلی،‌ استاد آمار حیاتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان این جمله در گفت‌وگو با «سلامت» می‌گوید: «بالارفتن سن بارداری عامل کم‌اثری در گسترش تک‌فرزندی در جامعه است. در حقیقت این یک عامل بیولوژیک است و خیلی در تک‌فرزندی تاثیر ندارد.» وی با اشاره به آمار ارائه‌شده ثبت‌احوال تاکید می‌کند: «افزایش ۳ تا ۴ سال سن باروری، نمی‌تواند به تک‌فرزندی منتهی شود بلکه عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نقش اساسی در این زمینه دارند.»رییس مرکز تحقیقات سلامت خانواده، تغییر ارزش‌های جامعه و نگرش مردم در مورد فرزنددار شدن را بسیارمهم می‌داند: «در گذشته وقتی یک زن دختر به دنیا می‌آورد، می‌گفتند اجاقش کور است و حتما باید پسردار شود. از طرف دیگر والدین دغدغه چندانی برای تحصیل و اشتغال فرزندشان نداشتند، اما در حال حاضر حتی یک فرد بی‌سواد تلاش می‌کند فرزندانش درس بخوانند و شغل مناسبی انتخاب کنند، بنابراین سعی می‌کنند تعداد فرزندانشان را با توجه به شرایط و امکاناتشان انتخاب کنند.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *