تعریف روان درمانی و درمان های شناختی

این دسته از مطالب با عنوان رواندرمانی و درمان های شناختی در وب سایت روان پدیا ایجاد گردید به عنوان اولین مطلب در این دسته تعریفی از رواندرمانی در زیر آورده شده است. لطفا نظرات و یا موضوعات خود را در این زمینه در وب سایت روان پدیا به اشتراک بگذارید.

ra4-3978

روان درمانی یا درمان های شناختی درمان اختلالات روحی، احساسی، شخصیتی و رفتاری با استفاده از روش‌هایی مانند گفتگو کردن با شخص بیمار، گوش دادن به حرف‌های بیمار و راهنمایی کردن او است. روان درمانی روشی است که توسط درمانگری آموزش دیده به شکل حرفه‌ای (روانشناس یا مشاور)، با توجه به نیازهای اختلال تحت درمان، انجام گیرد. روان درمانگری بر دوپایه رابطه و ارتباطات به شکل کلامی و غیرکلامی صورت میگیرد. رابطه‌ای حرفه‌ای بین بیمار و درمانگر است که مبتنی بر اصالت، صمیمیت ، جدیت، و آزادی است.

روان درمانی استفاده از روشهای روانشناسی بالینی و مواضع میان فردی است که از اصول روانشناسی رایج حاصل شده وهدف آن کمک به درمانجویان است که رفتارها، شناختها، هیجانها، و دیگر ویژگی‌های فردی خود را، در جهت درمان مطلوب تغییر دهند. روان درمانی دارای سبکهای گوناگونی است به سورت نمونه برای درمان ترس مرضی روان درمانی به سبک رفتاری از چهار شیوهٔ حساسیت زدایی منظم غرقه سازی، سرمشق گیری و تنش کاربردی کمک می‌گیرد. در درمان اختلالهای شخصیت، روان درمانی تحلیلی یا روانکاوانه کاربرد دارد.

این باور غلط که روانکاوی را از انواع روان درمانی ها می دانند مردود است، زیرا حیطه عمل روانکاوی ناخودآگاه است حال آنکه همه روان درمانی ها همانطور که ابتدای همین پاراگراف هم توضیح داده شده “کاربرد آگاهانهٔ روشهای بالینی و مواضع میان فردی” است بنابراین روان درمانی با روانکاوی که تقریبا تمام آن در حوزه ناخودآگاه می گذرد تفاوت بنیادین دارد. “روانکاوی اصلا یک روش درمانی نیست، در واقع روانکاوی یک روش ورای درمانی است و به همین دلیل قطعی ترین نوع درمان است”. در واقع روانکاوی یکی از انواع روان درمانی نیست و اساساً با تمام آنها متفاوت است. اگرچه در بسیاری از کتاب‌های معتبر دانشگاهی روانکاوی یکی از انواع روان درمانی قلمداد شده است ولی توجه داشته باشید که این کتاب‌ها را روانکاوان ننوشته‌اند بلکه روانشناسان یا روانپزشکان به رشته تحریر درآورده‌اند و برداشت خودشان را از روانکاوی ارائه داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *