به عقیده روان شناسان، « والایش، بهترین راه چاره برای نیازهای برنیاوردنی »

14276595639895172834

 

والایش

همه انسان ها در زندگی خویش با ناکامی هایی روبه رو می شوند و نیازهای برآورده نشده ای دارند و به دلایلی باید از خواسته های فراوانی چشم بپوشند.

در چنین شرایطی، بهترین راه چاره، والایش خواسته های برآورده نشده و تغییر مسیر آن به سوی کارهایی است که عقل، عرف و شرع آن را می پذیرد و می پسندد تا بدین گونه انرژی های تخلیه نشده خویش را در مسیری درست تخلیه کند و در نتیجه، از خطر عقده های روحی و افسردگی در امان بماند. به عقیده روان شناسان، «والایش، بهترین راه چاره برای نیازهای برنیاوردنی است. انسان باید برای زندگی کردن مطابق مقرّرات و آداب و رسوم و معیارهای اخلاقی، بسیاری از انگیزش های خود را که با کُنش هایش در ارتباط هستند، والایش کند. به عبارت دیگر، چیزهایی را که انسان دوست دارد و از نظر شخصی یا اجتماعی تصویب نشده اند، باید به فعالیت های مورد قبول، تغییر شکل دهد. ناتوانی در انجام دادن چنین تغییری که نتیجه اش رفتارهای ناهنجار است، به معنای آن است که انسان از نظر عواطف و احساسات، بیمار است. کسی که قادر به والایش نیست، علایمی از بیماری روانی در او دیده می شود».

 

مولانا نیز در مثنوی خویش به موضوع والایش اشاره کرده و از مواردی نام برده است که مقصود شخص، برآوردن نیازهای نفسانی خویش بوده، ولی خواسته های او والایش شده و در مسیری والاتر قرار گرفته است. و در نتیجه، او را به موهبت های ارزشمندی رسانده است. وی در این باره چنین می سراید: تا بدینجا بهر دینار آمدم  چون رسیدم، مست دیدار آمدمبهر نان، شخصی سوی نانوا دوید  داد جان، چون حسن نانبا را بدیدبهر فُرجه شد یکی تا گلِستان  فُرجه او شد، جمال باغبانهمچو اعرابی که آب از چَه کشید  آب حیوان از رخ یوسف چشیدرفت موسی کاتش آرد او به دست  آتشی دید او که از آتش برستجست عیسی تا رهد از دشمنان  بردش آن جَستن به چارم آسماندل بستگی به عبادت و دعا و نیایش و رو آوردن به کارهای هنری و علمی، همانند تحصیل و تدریس و مطالعه کتاب های آموزنده، از بهترین مصداق های والایش و مقابله با ناکامی ها و تلخی نیازهای فروخفته است.

پیام متن:

۱٫ والایش به معنای تغییر مسیر خواسته های برآورده نشده به سوی کارهای مفید و سازنده است.

۲٫ والایش، بهترین راه رویارویی با ناکامی ها و مبارزه با افسردگی و عقده های درونی است

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *