با شوهر خیانتکارم چه کنم ؟

خیانت..

شوهرم خیانت می کند و از من تنها عذر خواهی!

خانمی ۴۵ساله با مدرک کارشناسی هستم. در طول چند سال اخیر شوهرم چند بار به من خیانت کرده و هر دفعه بعد از اطلاع یافتن من، عذرخواهی کرده است و قول داده این عمل زشت را تکرار نکند ولی متاسفانه دوباره مرتکب شده است، به خاطر آبرویم به کسی چیزی نگفتم ولی دیگر خسته شدم، چه کار باید بکنم؟

متاسفانه اطلاعات کافی در سوال وجود ندارد، برای پاسخ دادن به روابط فرا زناشویی به ویژه به شکلی که مکرر اتفاق می افتد بررسی عمق و کیفیت روابط و همچنین انگیزه فرد در قدم اول لازم است. سپس امکان مبتلا بودن فرد به اختلال خلقی یا به برخی از انواع اختلالات شخصیت نیز باید مدنظر قرار گیرد.

در برخی اختلالات خلقی در دوره هایی که اخلاق فرد به شکلی غیرطبیعی تغییر می کند گاه با افزایش رفتار هدفدار از نظر اجتماعی، تحصیلی یا فعالیت جنسی روبه رو می شویم. معمولاً روابطی که در این دوره خلقی شکل می گیرد موقتی، سطحی و کوتاه مدت است. در بعضی موارد هم مشکلات شخصیتی باعث بروز تصمیمات تکانشی می شود. معمولاً فرد مسئولیت این رفتارهایش را نمی پذیرد و عذر و بهانه های غیرقابل قبولی می آورد. از جمله دیگر عوامل موثر در شکل گیری این مشکل، مشکلات شناختی یا اعتماد به نفس پایین است؛ چرا که در برخی موارد فرد به علت برخی مشکلات بین فردی به ویژه با همسر خود به جای حل مشکل از آن اجتناب می کند و رو به چنین روابطی می آورد. در این مواقع ممکن است فرد علت اقدام خود به برقراری این گونه روابط را مشکلات زناشویی در حوزه های مختلف ارتباطی، عاطفی یا جنسی مطرح کند. در بسیاری از موارد اگر فرد مورد نظر برای فرار از مسئولیت به این دلایل متوسل نشده باشد ارائه راهکارهای موثر برای حل مشکلات ارتباطی وی با همسرش می تواند راه گشا باشد.

گاهی نیز افرادی که از عزت نفس پایینی برخوردار هستند و نسبت به خود احساس خوبی ندارند، برقراری روابط متعدد جنسی و عاطفی را راهی برای تسکین دردهای روانی خود می دانند. در این موارد نکته حائز اهمیت این است که برقراری روابط به این شکل تنها تاثیر موقتی دارد همچنان که یک ماده مخدر برای مدت زمان کوتاهی می تواند حال فرد را بهتر کند و پس از این‌که تاثیر آن از بین رفت مشکلات بیشتری فرد را درگیر خواهد کرد. به هر صورت عواملی که در بالا به عنوان برخی دلایل چنین مشکلی عنوان شد ، قابل درمان اند مشروط به این که تمایل به درمان از جانب فرد و حتی اطرافیان او وجود داشته باشد. بدیهی است با توجه به توضیحات فوق عذرخواهی، تعهددادن یا قول و قرار گذاشتن نگاهی واقع بینانه به مشکل نیست.مسلماً در اغلب موارد این چنینی مشکلات و مسائل ریشه در عوامل درون فردی و بین فردی دارد، که در صورتی که زاویه نگاه ما نسبت به آنها درست باشد قابل حل به نظر خواهد رسید.
همچنین کمک دیگری که به فرد آسیب دیده از بی وفایی همسر می توان کرد این است که بلافاصله خودتان را محاکمه نکنید و مقصر نشمارید و قبول کنید این رفتاری است که رخ داده و حق دارید که دچار خشم و عصبانیت شوید احساسات منفی خود را بپذیرید و واقعه را بررسی کنید، قدرت نیاز جنسی را جدی بگیرید و فراموش نکنید که خیانت فقط لذت گذرای جسمی و عاطفی را به فرد می دهد، پس از رابطه خود مراقبت و همه توجه خود را به همسرتان معطوف و حتماً به یک روان شناس مراجعه کنید، باید بدانید که شاید همه چیز مانند قبل نشود اما باز هم می توان زندگی بهتری ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *