اهمیت سال اول و دوم زندگی مشترک

ازدواج

لذا مجموعه ای از مشکلات رایج وجود دارد که تقریبا همه زوجین با آن مواجه خواهند شد. بحث و گفتگو در رابطه با این مسایل (در روزهای اول ازدواج) می تواند در حفظ آرامش زندگی زناشویی و گذار از این مرحله سخت موثر باشد.
این مشکلات به ترتیب عبارتند از:

تقسیم نقش ها
بسیاری از زوجین قبل از ازدواج سعی نمی کنند با یکدیگر به بحث و گفتگو نشسته و مشخص کنند که در خانه و بعد از ازدواج هر یک باید چه مسئولیت هایی را بر عهده بگیرند. این مشکل به ویژه  در زندگی هایی مشاهده می گردد که زن و شوهر هر دو شاغل بوده و هر دو به یک اندازه دارای مسئولیت ها و نقش های اجتماعی هستند.
به طور طبیعی در خانواده های سنتی و در ازدواج هایی که زن خانه دار بوده و یا شغل نیمه وقت دارد، بیشتر مسئولیت ها و اقدامات مربوط به داخل خانه، خود به خود و به طور خودکار بر دوش زن محول می شود ولی در خانواده هایی که زمان خروج از منزل و ورود به خانه زن و مرد با یکدیگر همزمان است مسلما اگر تقسیم مسئولیتی در مورد وظایف زن و مرد صورت نگیرد، این مساله می تواند بسیار اختلاف زا شود. این که چه کسی آشپزی کند؟ چه کسی قبض ها را بپردازد؟ مسئولیت های خانه چگونه تقسیم شوند؟ و … همه موضوعاتی است که به طور دقیق باید مورد بررسی و سپس به حل و فصل آن پرداخت.

پول
پول یکی از مهم ترین و اساسی ترین موضوعاتی است که زندگی زناشویی را به چالش می کشد. گفتگو کردن در مورد اولویت بندی های مالی و ایجاد یک طرح و برنامه ریزی کلی در زمینه طریقه خرج کردن پول می تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات و اختلافات جلوگیری کند. لازم است که شما و همسرتان هزینه های سنگین زندگی و همچنین هزینه های شخصی تان را کاملا مشخص کنید. سپس تعیین کنید که هزینه های هر یک از این موارد به طور جداگانه کنار گذاشته می شود و یا اینکه به طور کلی هر ماه مبلغی را برای این نوع هزینه ها کنار خواهید گذاشت؟
مشخص کنید که آیا علت اختلافتان در زمینه های مالی مربوط به زمانی است که یکی از زوجین تصمیم به خریدی خاص دارد ولی دیگر با این مساله مخالفت می کند؟
لذا مسئولیت های زن و مرد جهت اداره امور مالی باید مشخص شود و حتی حیطه قدرت آن ها جهت مخارج، خریدهای جزی و کلی و اسناد مالکیتی که بعدها به دست خواهد آمد تعیین شود.

رابطه زناشویی
بعد از مسایل مالی، رابطه زناشویی یکی از مشکل سازترین مسایلی است که زوجین ممکن است با آن مواجه شوند. برای بسیاری از زن و شوهر های تازه، اولین ارتباطات زناشویی بسیار پراسترس و تنش زا خواهد بود. از جمله عوامل این مساله گاه وجود اطلاعات ناکافی و حتی نادرستی است که از گوشه و کنار در اختیار افراد قرار می گیرد لذا باورها و انتظارات نادرستی در این زمینه در ذهن آن ها شکل بسته و باعث بروز استرس در آن ها می گردد. این در حالیست که داشتن یک گفتگو و مذاکره باز و روشن در مورد نیازها و رجحان ها می تواند تا حد زیادی در رفع این گونه مشکلات کارساز باشد. یک رابط زناشویی نابسنده می تواند بر تمام جنبه های زندگی مشترک سایه افکند.

فرزند دار شدن
اکثر زوجین در اوایل ازدواج بحثها و گفتگوهای سطحی و ناقصی در مورد فرزند دار شدن با یکدیگر می کنند. این در حالیست که زوجین از همان روزهای اول ازدواج باید بدانند که توقع و خواسته همسرشان در این زمینه چیست؟ یعنی توقع چند فرزند دارند؟ قصد دارند چه مدت را صبر کنند و سپس صاحب فرزند شوند؟ آیا ممکن است برای یکی از زوجین مسایل شغلی و پیشرفت های حرفه ای مهم تر از فرزند دار شدن باشد؟ آرزو دارند چه نوع والدینی باشند؟ حتی در صورتی که هر دو زوجین در مورد چگونگی فرزند دار شدن توافق کافی را داشته باشند، اما باز هم بسیاری از تصمیم گیری هاست که می تواند باعث ایجاد اختلال در زندگی زناشویی شود.
خویشاوندان همسر
وقتی ما ازدواج می کنیم نه تنها از لحاظ قانونی در زندگی همسرمان رسمیت می یابیم بلکه تبدیل به عضوی جدید در خانواده وی می شویم. از یک طرف گسترده شدن خویشان و اقوام سیستم حمایتی بسیار وسیعی را برای ما به ارمغان می آورد اما از طرف دیگر همین گسترش می تواند عامل بسیاری از استرس ها و اضطراب ها گردد به خصوص اگر عروس یا داماد جدید از جانب یکی از اقوام نزدیک(خصوصا یکی از والدین) پذیرفته نشده و نتواند رابطه ای خوب با وی برقرار کند.
برخی از والدین به سختی می توانند ازدواج فرزندشان را قبول کنند و همین عدم پذیرش کامل می تواند در نخستین سال های ازدواج عامل اختلافات و درگیری های بسیاری گردد. وارد شدن در بحث ها و مناظرات آرام، کمک گرفتن از همسر و حتی عبور از کنار برخی از این مشکلات و اختلاف نظرات می تواند در حل و فصل این اختلافات و تنش ها موثر باشد. امید که سال اول ازدواج تان سرشار از خاطرات شاد باشد.

اهمیت دو سال اول ازدواج در دوام زندگی مشترک

هرچه روی موضوع موفقیت در ازدواج و طلاق تحقیقات بیشتری انجام می شود، مطالعات نشان می دهد که گذراندن دو سال اول یک زوج با هم می تواند موجب بقا یا از بین رفتن ازدواجشان شود.

دو سال اول با هم بودن خیلی مهم است
هرچه روی موضوع موفقیت در ازدواج و طلاق تحقیقات بیشتری انجام می شود، مطالعات نشان می دهد که گذراندن دو سال اول یک زوج با هم می تواند موجب بقا یا از بین رفتن ازدواجشان شود. این مسئله در تحقیقی انجام گرفت که در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی در امریکا به چاپ رسید.
طبق گفته های دکتر هاستون، استاد دانشگاه تگزاس، این تحقیق نشان داد که ازدواج تازه عروس و دامادها و تغییرات ایجاد شده در پیوند آنها در طول دو سال اول می تواند حاکی از سرنوشت زناشویی آنها در طولانی مدت پس از ۱۳ سال باشد. سرخوردگی که در  فروکش کردن عشق، کاهش علاقه شدید اولیه، و افزایش دمدمی مزاجی منعکس می شود، زوج هایی که به سمت طلاق می روند و آنهایی که پایه ای محکم برای پیوند زناشوییشان ایجاد می کنند را از هم متمایز می کند. محققان دریافتند که تفاوت های بین زوج های خوشبخت و ناراضی درست پس از پیوندشان کاملاً مشخص بوده است.

این تحقیق روی ۱۵۶ زوج انجام گرفت که در اوایل سال ۱۹۸۱ ازدواج کرده بودند. محققان دریافتند که بعد از گذشت ۱۳ سال:
۶۸ زوج ازدواجی موفق داشتند
۳۲ زوج ازدواجی ناموفق داشتند
۵۶ زوج طلاق گرفته بودند

زوج هایی که طی دو سال اول طلاق گرفته بودند، نشانه هایی از سرخوردگی را نشان داده بودند و در دو ماه اول ازدواجشان نیز نسبت به یکدیگر رفتاری منفی داشتند. اگر یک زوج تازه ازدواج کرده طی سال اول ازدواج نشانه هایی از سرخوردگی داشته باشد، نشانه وجود مشکل است. زوج هایی که ازدواج موفق داشتند کسانی بودند که در دو سال اول ازدواج رفتاری مثبت با همسر خود داشتند.

اگر پس از ازدواج کمی احساس افسردگی می کنید هیچ اشکالی ندارد. این کاملاً طبیعی است هر دوی شما آنقدر درگیر آماده سازی های قبل از ازدواج شده اید که مطمئناً وقتی این استرس از بین برود، حس فقدان به شما دست می دهد. این درست مثل زمان بعد از مسافرت است که همه احساس افسردگی می کنند.

اما خیلی مهم است که این دوره افسردگی را نادیده نگیرید. آماده شدن برای افسردگی بعد از ازدواج به شما برای کنار آمدن و پشت سر گذاشتن آن کمک می کند. الان زمان ساختن پایه ازدواجتان برای باقیمانده زندگی مشترکتان است. همانطور که در تحقیق دکتر هاستون ذکر شد، یکی از بالاترین اولویت ها برای تازه عروس و دامادها حفظ عشق در زندگیشان است.

اولویت های دیگری که  زوج ها در سال اول ازدواج با آن روبرو میشوند اداره امور مالی، تقسیم کارهای خانه، طرق مختلف گذران وقت آزاد، زمان رابطه جنسی، کنار آمدن با پدر و مادر شوهر/زن، درک تفاوتها، یادگیری کنار آمدن با تعارضات و گفتگو درمورد انتظارات می باشد.

زوج ها باید مراقب این چراغ های قرمز باشند:
فقدان عشق و صمیمیت
ناتوانی برای تفریح کردن با هم
خودخواهی
ترس از ناسازگاری
فقدان احترام متقابل
خرج کردن بیش از حد
وابستگی زیاد به والدین
مشکلات ج ن  س  ی
اعتیادها
سوءاستفاده احساسی و ج ن س  ی

ازدواج زیر ۲۰ سال
انتظارات غیرواقعی
بااینکه می گویند چند سال اول ازدواج سخت ترین سالهاست، معمولاً لذت بخش ترین آنها هم هست. زوج ها می توانند این زمان را برای ایجاد صمیمیت و کشف یکدیگر استفاده کنند. خیلی چیزها هست که باید درمورد همدیگر بفهمند و برای هم تعریف کنند.
مرحله ابتدایی ازدواج است که پایه آن را می سازد و مقدمه یک زندگی طولانی مدت را فراهم می کند. پس سعی کنید از آن لذت ببرید و هر روز بیشتر از دیروز همدیگر را دوست داشه باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *