امیدهای جدید برای پاک‌کردن خاطرات تلخ در انسان‌ها

66 (2)

اخیرا در تحقیقی که در دانشگاه کلرادو انـجام گـرفته، مشخص شـده که افراد می‌توانند سرکوب خاطرات احسـاسی را در خـود ایجاد کنند.
ایـن تحقـیق، فـعالیـت مـغز را در افراد تحـت آزمـایش کـه برای سرکوب خاطرات مربوط بـه تصـاویر منـفی تعلیم دیده بودند، سنجـید و دو مکـانیـزم متفاوت و جالب را در قسـمت جلـویی مـغز این افراد نشـان داد. ایـن تحقـیـق می‌تواند بـه متخصصین روان‌شناسی و عصب‌شناسی بـالینـی کـمک کنـد تا روش‌های درمانی جدیدی برای افرادی که قادر به سرکوب خاطرات تلخ و ناراحت‌کننده خود نیستند و به کسانی که مشکل آنها با بیماری‌های اختلالات استرس، ترس مفرط، افسردگی، اضطراب و سندرم وسواس در ارتباط است، ابداع کنند.
دکتر یوری استنلی‌چاپمن محقق‌ارشد این تحقیق می‌گوید: «طی مرحله تمرینی این تحقیق، از شرکت‌کننده‌ها خواسته شد ۴۰‌جفت مختلف تصویر را به ذهن بسپارند که هر جفت از آنها یک صورت انسانی و یک تصویر اخلال‌گر ناراحت‌کننده مثل یک تصادف اتومبیل، یک سرباز زخمی، یک صحنه قتل وحشیانه یا صندلی الکتریکی ساخته شده بود. بعد از به‌خاطرسپاری هر جفت، از شرکت‌کننده‌ها خواسته می‌شد به طریقی خاص به عکس‌ها نگاه کنند و از آنها MRI گرفته می‌شد اما این بار فقط تصاویر صورت‌های انسانی به آنها نشان داده می‌شد و این خودشان بودند که می‌توانستند تصمیم بگیرند به تصویر اخلال‌گر فکر کنند یا نکنند.»
در نهایت این آزمایش حالت جالبی را نشان داد: «اسکن‌های مغزی گرفته شده در طی این تحقیق نشان‌دهنده هماهنگی سرکوب حافظه‌ای بود که در قشر جلویی مغز ایجاد می‌شود.» تیم تحقیق کشف کرده است که دو قسمت خاص از قشر جلویی مغز، هیپوکامپ و آمیگدالا، که در یادآوری‌های تصویری رمزگذاری حافظه و بازیابی و بازده احساسی دخیل هستند، در کنار هم برای سرکوبی خاطرات کار می‌کنند.
این نتایج نشان می‌دهد که سرکوبی خاطرات، حداقل در افراد غیر-روانپزشکی، تحت‌کنترل بخش جلویی مغز، اتفاق می‌افتد. این تحقیق نشان داده است که شرکت‌کننده‌ها روی خاطرات احساسی خود خوب تسلط داشته‌اند و با بستن یک قسمت خاص از آن خاطرات، کاملا می‌توانستند پروسه بازیابی برخی خاطرات خاص را متوقف کنند.
محققان تصور می‌کنند که سرکوب‌کردن خاطرات می‌تواند یک ویژگی کاملا مثبت باشد. دکتر چاپمن خاطرنشان می‌کند: «مشخص نیست که یک خاطره احساسی بسیار آسیب‌زا مثل یک تصادف شدید، تا چه حد خود را در مغز انسان نشان می‌دهد. مواردی هم وجود دارد که ممکن است فرد برای سرکوب‌کردن یک خاطره خاص، نیاز به هزاران‌بار تمرین داشته باشد.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *