آسیب شناسی تکنولوژی در نوجوانان

تکنولوژی

آسیب شناسی تکنولوژی در نوجوانان ؛ رسانه های جدید، آسیب های جدید

گسترش رسانه های جدید و زیر ساختهای پیشرفته ارتباطی در داخل کشور و افزایش امکانات تبادل اطلاعات و داده ها در سطح بین المللی زمینه ساز ایجاد آسیب های جدیدی شده است .

انقلاب ارتباطی و اطلاعاتی که از دهه ۱۹۹۰ میلادی به گونه ای نسبتا فراگیر به کشور ایران نیز سرایت کرده در چهار حوزه دانش[، صنعت ؛ یعنی : مخابرات، رایانه، اطلاع رسانی، فرهنگ و ارتباطات است.

انقلاب اطلاعاتی و ارتباطی رسانه های جدیدی را خلق کرده است که هر یک در ساختن دنیای ذهنی انسان معاصر نقشی خاص بر عهده دارند:

• تلویزیون های ماهواره ای

• بازیها ی الکترونیکی: خانگی/ باشگاهی

• دیسک فشرده موسیقی/ تصویر/ فیلم/ نرم افزار

• اینترنت: وب/ چت/ نامه/ تلفن/ تجارت/ نشر/ تفریح

در این مقاله که با موضوعیت «آسیب شناسی تکنولوژی روز در نوجوانان و جوانان» مورد بررسی قرار گرفته ، بیشتر به اینترنت به عنوان آخرین و کامل ترین رسانه بشری پرداخته شده است .

فناوری های جدید، به ویژه اینترنت ، فرصتهای جدیدی را برای مجرمان و سود جویان ، پدید می آورد . فناورِی های اطلاعاتی و ارتباطاتی، جرائم اطلاعاتی و ارتباطاتی را به دنبال دارد. منظور از جرایم جدید هم اشکال جدید جرایم قدیمی و هم جرایمی بی سابقه است که فقط در محیط رایانه ای امکان بروز دارد.

برای روشن تر شدن موضوع ، محقق ، ابتدا به توضیح این جرایم می پردازد .

جرم رایانه ای شامل جرایمی است که با استفاده از رایانه درون فضای سایبر و علیه رایانه دیگر واقع می شوند. هرچه وابستگی انسان به رایانه بیشتر می شود زمینه توسعه جرائم رایانه ای (جرائم سایبر )نیز آماده تر می گردد.

مسئله اصلی در جرائم سایبر این است که اگر داده ها و اطلاعات دارایی و ثروت تلقی شود پس سرقت یا آسیب به آن نیز جرم تلقی می شود. از طرف دیگر جرم سایبر یک مسئله اجتماعی اغلب عاری از خشونت و بیشتر دارای ماهیت اقتصادی است. این جرم به اصطلاح تمیز مستلزم مهارت رایانه ای و برنامه ریزی دقیق است.

مجرمان سایبر معمولا مرد، جوان، دارای تحصیلات لیسانس، کارمند سابق یا فعلی شرکت های رایانه ای، دارای وقت آزاد فراوان هستند و زمان غیر متعارفی را برای اتصال به شبکه صرف می کنند. پیشرفت فناوری، نیروی جوان تحصیل کرده، بیکاری تحصیل کردگان، بی ثباتی سیاسی و اقتصادی، فقدان قوانین و وجود خریداران ثروتمند برای خدمات مجرمان سایبری زمینه های اجتماعی گسترش جرایم سایبری را تشکیل می دهد.

نمونه هایی از جرائم سایبر

سرقت

• سرقت خط تماس تلفنی

• سرقت اطلاعات

• سرقت نرم افزار

• سرقت مشخصات تاشخصی ترین لایه ها

تقلب

• تقلب مالیاتی

• پولشویی

• ناخنک زدن به حسابهای دیگران

• تقلب در بیمه نامه

تروریسم سایبر

• نفوذ در زیر ساختهای ملی و تلاش برای کنترل آن مانند:

• تاسیسات دفاعی

• تاسیسات ارتباطات راه دور

• تاسیسات شرکت های برق

• تاسیسات تولید، ذخیره سازی و حمل و نقل انرژی

• سیستمهای بانکداری و مالی

• خدمات دولتی

ویروسها

• اسبهای تروا

• خرگوش ها

• کرمها

• بمب های منطقی

• هیولای کلوچه

جرائم جنسی

• هرزه نگاری سایبر: انتشار متون/ تصاویر/ فیلمها و نقاشی های مستهجن

• دلالی فحشا

• دسترسی کودکان و نوجوانان به هرزه نگاری سایبر

• هرزه نگاری کودکان و نوجوانان نوجوانان

• مزاحمت جنسی سایبر

• فریب کودکان و نوجوانان از طریق ارتباط رایانه ای

• فریب دختران و زنان

مزاحمت

• از طریق انتشار اطلاعات غلط

• افشاگری در مورد اطلاعات و تصاویر شخصی

• تهدید به آزار جنسی

وضعیت محیط سایبر در ایران

در حال حاضر(۱۳۸۴) سیاست گسترش و افزایش ظرفیت تبادل بین المللی داده ها از سیاستهای جاری دولت است و افراد، سازمانها و شرکت ها به گونه ای نامحدود امکان دسترسی به سرویس دهندگان رسانه های جدید را دارند. برای دسترسی به اینترنت هیچگونه مجوز یا تاییدیه دولتی لازم نیست و هنوز سرویس دهندگان اطلاعات مربوط به مشترکان، کاربران و محتوای داده های تبادل شده را به سازمانهای دولتی ارائه نمی دهند. هیچ قانون یا دستور العملی برای منع رمزگذاری محتوای داده های مبادله شده وجود ندارد و هیچ قانونی نیز وجود ندارد که سرویس دهندگان را ملزم به کنترل محتوا نماید یا آنان را مسوول محتوای سایت های روی سرویس بداند. از طرف دیگر خدمات اینترنت در ایران به سرعت ارزان شده و کافه های اینترنتی به سرعت در حال رشد است و هیچ قانون خاصی برای نحوه تاسیس و نحوه اداره آن وجود ندارد.

آسیب های روانی اینترنت

جهان از ریزترین ذراتش که تا به حال بشر توان دیدن آن را یافته تا دورترین کهکشان ها، نمونه بارزی از حرکت و پویایی است. پویایی نیاز به خلاقیت دارد. روزگاری پدران ما این خلاقیت را در رادیوهای ترانزیستوری شاهد بودند و امروز ما در دنیای دیجیتال. شاید هم فردا فرزندان ما در دنیای پرتوهای عجیب و غریب.آنچه موجب تمایز میان عصر حاضر با سایر برگ های تاریخ زندگی بشر گردیده، فن آوری و تبادل اطلاعات می باشد و دنیای دیجیتال توان تبادل اطلاعات را بسیار افزایش داده است. migna.ir

اینترنت جز فضایی مجازی چیز دیگری نیست. فضایی پر از خالی! اما همین دنیای مجازی آنقدر توانمند و انعطاف پذیر هست که ما را به آسانی به همه جا متصل می کند. چه کسی فکر می کرد روزی فرا برسد که تنها با کلیک چند گزینه بتوان نامه ای را از یک نیمکره به نیمکره دیگر زمین آن هم در زمانی در حد دقیقه ارسال نمود؟ یا باقالی پلو با گوشت را از رستورانی در سطح شهر سفارش داد؟!

اینترنت برای من به عنوان یک کاربر نیمه حرفه ای که دست کم ۷۰ درصد کارهایم با رایانه انجام می شود، کاربردهای فراوانی دارد. مرا از آخرین داده ها و نتایج پژوهش های علمی آگاه می کند، دوستان قدیمی ام را به من دوباره نزدیک کرده، باعث شده دوستان زیادی از سراسر جهان پیدا کنم، سایت های هنری مورد علاقه ام را ببینم و حتی کتاب هایی که مایل به ترجمه آنها هستم را می توانم پیش از خرید بازبینی کنم. اما مسئله به همین جا پایان نمی پذیرد…

از زمانی که راهنمای تشخیصی- آماری اختلال های روانی( ویرایش تجدید نظر شده چهارم) DSM 4TR)) در سال ۲۰۰۰ به چاپ رسید، بحث پیرامون گنجاندن طبقه ای از اختلال های روانی با نام اختلال های سایبر CYBER قوت یافته است. پیش بینی های انجمن روان شناسی آمریکا به عنوان ناشر و گرد آورنده این راهنمای معتبر تشخیصی- آماری این است که در طی ده سال آینده با توجه به حجم کاربرد اینترنت و رایانه ها می توان در DSM5 و توسط علم روان شناسی به یافته ها و نتایج پژوهشی برای اعتبار بخشیدن به این طبقه از اختلال ها دسترسی پیدا کرد.

سایبر واژه ای است که برگردان آن به فارسی کمی مبهم است. سایبر یعنی علم فرمان. یعنی هوش مصنوعی و شاید از نظر اهل فن یعنی دنیای صفر و یک.

شاید کسانی را دیده باشید که همیشه در اینترنت در حال پرسه زدن هستند. گاهی دیگران را آزار می دهند- مثلاً با هک کردن یا چت کردن پی در پی آنها- یا خودشان را آزار می دهند مثلاً با بررسی پیاپی صندوق پست الکترونیکی یا بررسی وسواس گونه و اجباری سایت های غیراخلاقی و اصطلاحاً هرزه نگاری.

اختلال های روانی کاربرد نادرست اینترنت

۱- وسواس های فکری- عملی

از ویژگی های برجسته وسواس ، عدم توانایی مهار رفتارها یا اندیشه های خاص است. برای مثال فردی که وسواس شست وشو دارد، نمی تواند میل به شست وشو را کنترل کند و گاهی تا ساعت ها مشغول شستن دست ها می شود. یا فردی که وسواس فکری دارد ساعت ها در رختخواب مشغول به هم بافتن آسمان و ریسمان است. اگر از فرد وسواسی بخواهیم عمل یا فکر وسواسی اش را کنار بگذارد دچار اضطراب شدیدی خواهد شد.

این اختلال را می توان در بررسی کردن های پی در پی پست الکترونیک (وسواس عملی) یا دل نگرانی از ON_LINE نشدن یک دوست (وسواس فکری) مشاهده کرد.

۲- هرزهنگری

پیشرفت ها و دگرگونی های زندگی بشری امروزه شتاب زیادی گرفته است. گام هایی را که عکاسی نگاتیو در طی صد سال آرام آرام برداشت، عکاسی دیجیتال ظرف پنج سال به تندی برداشته است. اگرچه دانه های نقره روی فیلم عکاسی هیچ گاه در مقابل پیکسل های یک عکس دیجیتال کم نخواهد آورد…

امروز به روز شدن فن آوری ها با سرعت زیادی صورت می پذیرد. در این میان اینترنت نه تنها توانسته در مدتی کوتاه عادت های خرید کردن، داده پردازی، تجارت و به طور کلی سطح زندگی ما را دچار دگرگونی کند، اصول و باورهای اخلاقی و حتی رفتار جنسی ما را هم دستخوش تغییر کرده است. کنترل والدین بر فرزندان به واسطه کمبود آگاهی والدین از رایانه ها و از سویی دیگر دسترسی آسان به انواع و اقسام سایت های غیراخلاقی تنها به اندازه زمان لازم برای تایپ یکHTTP://WWW……….. ، موجب شده که سوءاستفاده از اینترنت کم کم رنگ و روی اختلال به خود بگیرد. اگرچه هرزه نگری یک کژکاری جنسی با تاریخچه طولانی است اما اینترنت اقدام به آن را آسان تر ساخته است. این کژکاری اغلب خود سرآغازی جهت ابتلا به سایر اختلال های جنسی مانند آزارگری، آزارخواهی، همجنس گرایی و… شناخته می شود.

۳- آزارگری

آزارگری را شاید بتوان رفتار ضداجتماعی در دنیای سایبر نام نهاد. آیا تا به حال به واژه SPAM _ هرزنامه- که مثل مور و ملخ از دیوار صندوق های پست الکترونیکی بالا می روند برخورد کرده اید؟

SPAMها را امروزه اغلب اهالی دهکده جهانی به عنوان یک مزاحم می شناسد. حال اگر فردی مثل یک هرزنامه مزاحم خلوت شما در دنیای سایبر شود در واقع به آزارگری سایبرنتیک پرداخته است.

به طور کلی دانش ما از آسیب های روانی ناشی از اینترنت هنوز به بازپروری و رشد و گسترش نیاز دارد. چرا که پژوهش ها و گزارش های تدوین شده و رسمی در این رابطه هنوز به سرعت سایر زمینه ها انجام و منتشر نمی شوند یا هنوز در مراحل اجرا قرار دارند. آنچه در این جا بیان گردید، پیش فرض هایی است که برای راهنمای تشخیصی آماری اختلال های روانی در نظر گرفته شده و توسط محافل علمی مطرح گردیده است. به یقین این طبقه بندی اولیه دستخوش دگرگونی هایی شده و طبقات تشخیصی فراوانی به آن اضافه خواهد شد و هر طبقه ای از اختلال های روانی هم نیازمند برنامه ریزی های درمانی خاص خود است. این درمان ها شامل روان درمانی و دارودرمانی است؛ که باید با ظرافت زیادی توسط متخصصین بهداشت روانی برای فرد به کار گرفته شود تا ارزش درمانی آن حفظ شود.

خطرات واقعی ابزارهای ارتباطی در انتظار کودکان ، نوجوانان و جوانان

چند سال گذشته تلفن و نمابر جزء تنها ترین وسایل ارتباط عمومی به شمار می آمدند با گسترش تکنولوژیی در بخش ارتباطات به مرور شبکه های تلویزیونی محلی از حالت محلی خارج شده و بواسطه ماهواره های ارتباطی در سراسر دنیا قابل مشاهده شدند ، هنوز چندی از از روی کار آمدن ماهواره ها نگذشته بود که دنیای دیجیتال شکل تازه ای به خود گرفت سیستمهای ماهواره ای به صورت دیجیتال اقدام به انتقال تصاویر به سراسر دنیا نمودند .استفاده از سیستم ماهواره باعث سهولت درا مر ارتباطات جوامع مختلف شد . کم کم سیستمهای مخابراتی نیز سیستم تلفن همراه را راه اندازی کردند ، استفاده از اینترنت در جوامع گسترش یافت تا اینکه در کشوری همچون ایران طی مدت زمان کمتر از ۱۰ سال به راحتی در هر خانه ای یک رایانه متصل به اینترنت و برای هر عضو خانواده بالای ۱۸ سال یک گوشی و یک سیم کارت تلفن همراه در دسترس قرار گرفته است گذشته از این استفاده از ماهواره به رقم ممنوعیت ان روبه افزایش رفته حال آنکه از خطرات استفاده غیر متعارف از این ابزارهای ارتباطی بی اطلاعیم .

مسلما هر تکنولوژی هم میتواند مفید واقع شود و هم مضر گاهی وقتها انتخاب با شماست که کدامیک را انتخاب کنید اما گاها پیش می آید زمانی که بیینده یک برنامه هستید به طور اتفاقی با تبلیغات و تصاویر مستهجن روبرو می شوید فرض کنید با اعضای خانواده مشغول دیدن یک فیلم خانوادگی هستید در همان لحظه اوج فیلم ، تبلیغات بر صفحه تلویزیون ظاهر می شود که عموما تبلیغات غربی همراه با نشان دادن تصاویر عریان بخشی از بدن زنان همراه است پخش این تصاویر به گونه ای تحریک امیز انهم در شرایطی که شما در کنار مادر ، خواهر پدر و برادرتان که فقط قصد تماشای یک فیلم خانوادگی را داشتید . مسلما در هنگام پخش این تصاویر ذهنیت شما از فیلم خارج شده و به سمت و سوی دیگری میرود .

ماهواره

بعد از دهه ۶۰ میلادی که این دهه همراه با انقلاب سکسی یا آزادی رابطه جنسی در جوامع غربی به حساب می اید اکثر تبلیغات تلویزیونی این جوامع با استفاده از نمایش بخشی ازاندامهای عریان زنان به شکلی تحریک آمیز یا نمایش اندامهای عضلانی مردان همراه بوده است برخی از بارزترین این تبلیغات مربوط به تولید کنندگان لباسهای های مردانه و زنانه ، تبلیغات اتومبیل ، تبلیغات عطر و لوازم آرایشی و بهداشتی و … بود که تا امروز نیز ادامه دارد . کم اتفاق می افتد در بیلبوردهای تبلیغاتی عکس صورت یا بدن زنی نمایش داده نشده باشد واین ترفند تبلیغاتی باعث آن شده که حتی در صورتی که شما صرفا قصد تماشای یک برنامه مفید را هم داشته باشید نتوانید احساس امنیت داشته باشید حال اگر به اقتضای سن نوجوانی و جوانی و کنجکاویهای این دوران قصد دیدن شبکه های دیگر را داشته باشید با دیدن شبکه ای که به نمایش فیلمها و تصاویر غیر اخلاقی و مستهجن می پردازد نا خود آگاه برای چند لحظه مکس می کنید همین چند لحظه باعث ضبط تصاویر توسط مغز شما و تحریک جنسی شما می شود و به نوعی اولین قدم در زمینه انحرافات اخلاقی را برداشته اید .

رایانه و اینترنت

یکی از ابزارهای کارامد دنیای امروز رایانه میباشد که هر کس با هر سنی و دانشی را به سمت خود جذب می کند بازیهای مهیج رایانه ای ، فیلمهای انیمیشنی ، برنامه های آموزشی ، اشتغال ، ارتباط ، سهولت در امر فعالیتهای روزمره ، سرگرمی از یک سو ، ورود به سایتهای غیر اخلاقی اتاقهای گپ و گفتگو ( چت [۱۶]) و بحثهای متفاوت توسط افراد از سوی دیگر باعث می شود تا کودک به علت کنجکاوی ، نوجوان و جوان به علت گرایشات جنسی ولذت طلبی چنانچه در دام افراد سودجو یا افراد بی هویتی که به منظور و هدف انحرافات اخلاقی در چت رومها یا در سایتهای مختلف فعالیت میکنند ، قرار بگیرند در ادامه این مسیر کم کم راه بازگشت را از دست میدهند .

تلفن همراه

یک وسیله ارتباطی کار امد که باعث می شود در هر لحظه و هر مکاینی بتوانیم از حال عزیزان خود مطلع شویم کارهای روزمره خود را انجام دهیم و … اما همین تلفن همراه میتواند باعث از هم پاشی یک زندگی شود . انتشارو انتقال تصاویر خصوصی از یک گوشی به گوشی دیگر یا قرار گیری آنها در فضای اینترنت و…

تجارب کودکان در اینترنت

امروزه بیشتر کودکان به اینترنت دسترسی دارند . گشت و گذار در وب علاوه بر اینکه تجربه شگفت آوری برای کودکان است ، سرشار از خطر نیز هست. بعضی مربیان و والدین آگاهی ندارند که کودکان در حین استفاده از اینترنت با مطالب نامناسب مواجه می شوند. سوالی که در اینجا مطرح است این است که حین استفاده از اینترنت چه عواملی برای کودکان ایجاد مزاحمت می کند و باعث پریشانی آنها می شود؟ آیا تفاوت سن و جنس در این میان مهم است و از همه مهمتر اینکه کودکان به هنگام رویارویی با اطلاعات مضر و مزاحم چه عکس العملی از خود بروز می دهند؟

معمولترین تجارب مثبت کودکان، بازیهای کامپیوتری ، استفاده از اتاقهای گفتگو می باشد. تقریباً ۵۰ درصد از کودکان ، دارای تجارب منفی، موقع استفاده از اینترنت هستند . کودکان ، رویارویی با نقاشی یا عکسهای محرک احساسات جنسی را به عنوان تجربه منفی گزارش می کنند که این نقاشی یا عکسها که باعث رفتارهای خشونت آمیز در کودکان می شود ، اغلب با ویروسهای کامپیوتری و … همراه هستند. تقریباً ۸۰ درصد کودکان در مورد تجارب منفی خود با دیگران صحبت می کنند اگر چه انتظار می رود که این افراد مربی یا والدین باشند اما ۴۵ درصد کودکان تجارب منفی خود را با دوستان خود در میان می گذارند .

فقط با شناخت این حقایق است که می توانیم در مورد اینکه چگونه اینترنت را به مکان امنی برای کودکان تبدیل کنیم شروع به تفکر کنیم.

اینترنت درسالهای اخیر به یک رسانه محبوب تبدیل شده است. در عین حال که اینترنت محبوبیت زیادی در میان خانواده ها پیدا کرده اما همچنین می تواند محیطی خطرناک برای کودکان باشد. تحقیقات نشان میدهد که بیشتر از هشتاد درصد از خانواده ها در مورد رویارویی کودکان خود در حین استفاده از اینترنت نگران هستند . ۵۷ درصد از خانواده ها نگرانند که شخص بیگانه ای از طریق اینترنت با کودکان آنها تماس برقرار کنند.

به نظر می رسد که خانواده اغلب اوقات از این موضوع ناآگاهند که کودکان ، چه مدت از وقت خود را به استفاده از اینترنت می گذرانند. شصت و دو درصد از کودکان تمایل دارند که به طور مخفیانه در خانه ، مدرسه ، کتابخانه ها و… از کامپیوتر استفاده کنند.
خانواده ها و مربیان غالباً معتقدند که آنها راجع به آنچه کودکان در هنگام استفاده از اینترنت در حال تجربه کردن هستند آگاهی دارند . برای مثال آنها کامپیوتر را در اتاق نشیمن نصب می کنند تا بتوانند کودک را در حین تماشای تلویزیون یا انجام امور دیگر مشاهده کنند و زیر نظر داشته باشند. اگر چه بچه ها در گمراه کردن والدین خود خیلی باهوش هستند. و این یک حقیقت است که کودکان در بین خانواده ، ماهرترین کاربر شبکه هستند.

در سال ۱۹۹۹Valkenburg و Soeters تجارب کودکان از اینترنت را بررسی کردند. در آن زمان تحقیق روی این موضوع خیلی سخت بود. نتایج نشان داد که بیست و پنج درصد کل کودکان ، رویارویی با موارد ناخوشایند در اینترنت را گزارش کردند[۱۹]. از آن زمان تا اکنون به تعداد کودکانی که از وب استفاده می کنند اضافه شده است، در نتیجه نویسندگان معتقدقند که انجام تحقیقات روی تجارب کودکان از اینترنت امری ضروری است.

هنگام بررسی آثار زیان بار اینترنت بر کودکان در یکی از سایت های علمی به یک بررسی جالب که در کشور هلند صورت گرفته بود ، برخوردم . این بررسی در بین کودکان هشت تا دوازده ساله که در تابستان ۲۰۰۴ انجام گرفته بود . . این بررسی بر اساس تحقیق Blauw Research, 2004 بود و سه هدف داشت . اولاً کشف این که چرا کودکان از اینترنت استفاده می کنند. دوماً فهمیدن تجارب مثبت کودکان از اینترنت و سرانجام کشف اینکه چقدر کودکان با مطالب مضر و مغشوش کننده در اینترنت مواجه می شوند. یافته های به دست آمده از تحقیق Valkenburg و Soeters در مورد سه هدف مورد نظر جالب بود . بنابراین ما تصمیم گرفتم که سوالی را به مجموعه سوالات تحقیق در مورد تجارب منفی کودکان اضافه کنیم . همچنین علاقه مند بودیم بدانم آیا کودکان راجع به این تجارب با دیگران صحبت می کنند، اگر نه، چرا؟

روش تحقیق در این بررسی به صورت زیر بود :

کودکان بین سنین هشت تا دوازده سال از پنج مدرسه ابتدایی از سراسر هلند در نظر گرفته شدند. نمونه ما شامل بچه هایی با زمینه اجتماعی – اقتصادی گوناگون از مدارس مختلف بودند . از بچه ها سوالاتی شد از قبیل اینکه آیا آنها در خانه به اینترنت دسترسی دارند؟ آیا آنها بیشتر از سه بار از آن استفاده می کنند.محققین این پژوهش علاقه مند بودند که تجارب واقعی بچه ها از اینترنت را بسنجند . ، بنابراین فقط کودکانی را که به این دو سوال پاسخ مثبت داده بودند ، انتخاب کردند . جامعه نمونه نهایی شامل ۳۹۱ کودک که شامل ۱۹۳ پسر و ۱۹۸ دختر بود.

به کودکان در مدرسه پرسشنامه هایی داده شد. در این پرسشنامه، سوالاتی بود از قبیل سن و جنس کودک، دفعات استفاده از اینترنت، انگیزه آنها جهت استفاده از اینترنت، تجارب ناخوشایند و تجارب لذت بخشی که در حین استفاده از این رسانه داشتند . کودکان در مورد شیوه پر کردن پرسشنامه راهنمایی شدند . محققین می خواستند مطمئن شوند که آنها تجارب منفی خود را خواهند گفت. کودکان ممکن بود از گفتن تجربیات خود به ما خودداری کنند. زیرا آنها از نتایجی که ممکن بود بیان تجربیاتشان برای آنها داشته باشد می ترسیدند. بنابراین تاکید شد که اطلاعاتی که از آنها گرفته می شود ، محرمانه خواهد بود .  migna.ir

کودکان باید در مدت ۱۵ دقیقه به سوالات پاسخ می دادند.

نتایج به صورت زیر بود :

انگیزه کودکان برای استفاده از اینترنت:

این تحقیق نشان داد که بیشترین انگیزه کودکان هنگام استفاده از اینترنت شامل مواردی همچون بازیهای کامپیوتری ، اتاقهای گفتگو و بارگذاری موسیقی می باشد. انگیزه دیگری که کودکان جهت استفاده از اینترنت از آن یاد کردند شامل یافتن اطلاعات برای مدرسه و سرگرمی بود. (شکل ۱)

تفاوت سن و جنس در انگیزه کودکان برای استفاده از اینترنت:

پسرها و دخترها هر دو بازیهای کامپیوتری را دوست دارند. تنها تفاوت اینجا است که آنها انواع متفاوتی از بازیهای کامپیوتری را می پسندند. پسرها کلکها و رمزهای بازیها را به کامپیوتر انتقال می دهند. این بازیها باعث فراهم نمودن شادابی ، توانایی و انرژی بیشتر برای آنها می شود. این بازیها بیشتر خشن هستند و شخصیت اصلی اغلب مجبور است با نزاع راه خود را در مقاطع و حیطه های مختلف پیش ببرد. دختران به ندرت اقدام به انتقال کلکها و رمزها از اینترنت به کامپیوتر خود می کنند ، آنها بازیهای دیگری را می پسندند. این بازیها شامل حل معما یا یافتن گنجینه ها و جواهرات است.[۲۰]. آنها بازیهایی را ترجیح می دهند که واقع گرایانه هستند.
تحقیقات همچنین نشان داد که پسران بیشتر از دختران به انتقال موسیقی به کامپیوتر می پردازند. در حالیکه دختران بیشتر از پسران از اتاقهای گفتگو و ایمیل استفاده می کنند. این مطلب توضیحی است برای این حقیقت که دختران ارتباط برقرار کردن با افراد دور را مهمتر از پسران می دانند. . چت کردن از طریق MSN در میان پسران و دختران به یک اندازه اهمیت داشت.

سن نقشی مهمی در انگیزه کودک جهت استفاده از اینترنت بازی می کند . کودکان جوانتر بیشتر به بازی کردن و جستجوی اطلاعات می پردازند و کمتر به ایمیل زدن و چت کردن روی می آورند. توضیح ساده این مطلب می تواند این باشد که کودکان جوانتر اغلب مهارتی جهت استفاده از برنامه ایمیل و چت ندارند.

تجارت مثبت کودکان از اینترنت :

برای تعداد زیادی از کودکان مشکل است که تجارب مثبت خود در هنگام استفاده از اینترنت را بیان کنند، شاید به این دلیل که اینترنت قسمت اصلی از زندگی روزانه آنها شده بود. تقریباً ۵۰ درصد از کودکان مورد سوال، به طور روزانه از اینترنت استفاده می کردند. بعضی کودکان جهت پاسخگویی به سوالات این قسمت پرسشنامه ، داستانها یا تصاویر مضحک و خنده دار را توضیح می دادند.

از موارد دیگری که کودکان در مورد فرصتهای خوشایند و دلپذیر که توسط اینترنت برای آنها فراهم شده ذکر کردند شامل جستجوی اطلاعات راجع به سرگرمیها و علائق آنها، ارتباط با دوستان و آشنا شدن با اشخاص جدید بود . اگر چه بیشتر کودکان اینترنت را به این علت دوست دارند که سرگرم کننده است . خصوصاً به علت بازیهای کامپیوتری که آنها می توانند بوسیله آنها سرگرم شوند. یافتن اطلاعات برای مدرسه نیز به عنوان یک تجربه مثبت ذکر شد.

تجارب منفی کودک از اینترنت:

جهت بررسی و مطالعه تجارب منفی کودکان از اینترنت ، از کودکان خواسته شد تا بعضی چیزهایی که در هنگام استفاده از اینترنت برای آنها ایجاد مزاحمت و اغتشاش می کنند را بنویسند. کودکان اغلب این نوع اطلاعات را به شما نمی دهند زیرا می ترسند این اطلاعات به گوش والدین یا دبیران آنها برسد، بنابراین ما تاکید شد که اطلاعات کاملاً محرمانه خواهد ماند .

در ۱۹۹۹ ، ۷/۲۴ درصد از کودکان مورد مطالعه، هنگام استفاده از اینترنت با موارد ناراحت کننده ، ناخوشایند و اضطراب آور روبرو می شدند. اما این رقم در سالهای بعد افزیش یافت ، بطوریکه در سال ۲۰۰۴ به ۵۰ درصد رسید.

تجارب منفی و ناخوشایندی که کودکان به آن اشاره کردند مواردی بود از قبیل : عکسها و نوشته های مستهجن و تحریک کننده احساسات جنسی ، ترس و وحشت ، ویروسها ، تهدید توسط افراد شناخته ( تهدید A) و تهدید توسط افراد ناشناس ( تهدید B) . (شکل ۲)

Valkenburg و Soeters سه خطر را در هنگام استفاده از اینترنت مطرح کردند: در معرض موارد نامناسب قرار گفتن ، آزارهایی که به هنگام کار با اینترنت با آن مواجه بودند و فشارهایی که متعاقب آن گریبانگیر کودکان می شود.

در ۱۹۹۹ ، یکی از تجارب ناخوشایندی که کودکان ذکر کردند این بود که در حین استفاده از اینترنت ناگهان با یک ویروس برخورد می کردند که به دنبال آن تصاویر پورنوگراف و مستجهن ظاهر می شود. آزارهای اینترنتی توسط ۵/۲ درصد از کودکان گزارش شد. به طور قابل ملاحظه ، هیچ کدام از بچه ها آزارهایی که بعد از استفاده از اینترنت ممکن بود گریبانگیر آنها شود را گزارش نکردند. ویروس می تواند به میزان زیادی ناخوشایند باشد . اگرچه ویروسها نامرتبط با سه خطر ذکر شده در بالا هستند ، اما دریافتیم که کودکان نه تنها به وسیله خود ویروس اذیت می شوند ، بلکه آنها همچنین از سرزنشها و انتقادهایی که والدین و مربیان به علت آسیبها و خسارتهای ایجاد شده توسط آنها ایجاد می شوند ، هراسانند. چون احتمال می دهند که از استفاده از اینترنت منع شوند.

نتایج نشان داد که کودکان در سال ۲۰۰۴ نسبت به سال ۱۹۹۹ بیشتر در معرض موارد نامناسب قرار گرفتند.

تقریباً ۸۰ درصد کودکان در مورد تجارب منفی خود با دیگران صحبت می کنند اگر چه انتظار می رود که این افراد مربی یا والدین باشند اما ۴۵ درصد کودکان تجارب منفی خود را با دوستان خود در میان می گذارند.

تفاوت سن و جنس در تجارب منفی کودکان برای استفاده از اینترنت:

دخترها بیشتر از پسرها تجربیات ناخوشایند اینترنتی را گزارش می کنند . بیشتر آنها در معرض قرار گرفتن تصاویر مستهجن و تحریک کننده احساسات جنسی را به عنوان یک مسئله آزاردهنده نام می برند. برعکس پسران با سن بیشتر، موقعیتهای سوء استفاده جنسی را موردی هیجان انگیز می دانند. . دختران بزرگتر اغلب بیشتر از جوانترها و پسران تهدید می شوند . توضیح این موضوع می تواند این حقیقت باشد که دختران بزرگتر بیشتر از پسران و دختران جوانتر از طریق اینترنت ارتباط برقرار می کنند. توضیح دیگر اینکه دختران اغلب بیشتر از پسران ترس را تجربه می کنند .

از آنچه نتیجه ی تحقیق این محققین هلندی در پی داشت می توان به این نکته اشاره کرد که :
همواره امنیت کودکان روی اینترنت از زمانیکه کودکان شروع به استفاده از اینترنت کردند به موضوعی قابل بحث تبدیل شده است. ، حفاظت از کودکان به طور مثال از طریق Children’s Safety Foundation در هلند ، the Children’s Online Protection Act و Cyber Angels در آمریکا ارائه می شود.

علاوه بر این موسسات ، نرم افزارهای فیلتر سایتهای خلاف نیز به تعداد زیادی در دسترس هستند که توسط تهیه کنندگان اینترنت ( کسانی که قول می دهند که محیط امنی برای کودکان فراهم کنند) تهیه می شوند. بیشتر افراد معتقدند که استفاده از اینترنت می تواند یک تجربه تربیتی و فرهنگی برای کودکان باشد ، اما همچنین اینترنت می تواند یک مکان بسیار خطرناکی نیز باشد. والدین ، این مطلب را می دانند ، درنتیجه نرم افزارهای فیلتر را روی کامپیوترها نصب می کنند یا اینکه کامپیوتر را در اتاق نشیمن قرار می دهند تا آنها بتوانند کنترل نزدیکی روی کودکان ، در حین استفاده از اینترنت داشته باشند. با وجود این همه تلاش ، ۵۰ درصد از کودکان مصاحبه شونده هنوز در هنگام استفاده از اینترنت ، در معرض عوامل ناخوشایند و اضطراب آور قرار دارند.چگونه این مسئله احتمال دارد؟

به کودکان باید آموزش دهند که هرگز اطلاعات شخصی خود را به افرادی که در اتاقهای گفتگو ملاقات می کنند ندهند. کودکان معتقدند که شخصی که بیشتر از دو بار در اتاقهای گفتگو با آنها ملاقات میکند ، یک آشنا به حساب می آید. در نتیجه این قابل قبول است که آنها اطلاعات شخصی خود را به آنها بدهند. موقعی که از خانواده ها سوال می شود که آیا آنها در مورد اطلاعات مضری که کودک حین استفاده از اینترنت با آنها روبرو می شود آگاهند ، تقریباً همه آنها جواب مثبت می دهند.

اگر چه نرم افزارهای فیلتر محتوا در دسترس قرار دارند، تاثیر آنها قابل بحث است. کودکانی که ترفندهای استفاده از کامپیوتر را خوب می دانند ، می دانند چگونه این فیلترها را دور بزنند و از کنار آن بگذرند.

در واقع آنها با جنبه های منفی اینترنت دیر یا زود روبرو خواهند شد. علاوه بر آن خانواده ها ، به شدت معتقدند که اینترنت یک ابزار آموزشی موثر است. نه تنها اینترنت یک منبع اصلی برای مدرسه است ، بلکه موادی که در اینترنت یافت می شود ، کودکان را در روشهای دیگری آموزش می دهد. برای مثال اینترنت ایجاد دوستی ها و نفرتها و دانش در مورد موضوعات حساس را فراهم می کند. اینترنت امروزه تبدیل به تفریحگاه کودکان شده است.

تعداد زیادی از کودکان به اینترنت دسترسی دارند.که این به عقیده ما چیز خوبی است. اگر چه این دلیلی است برای نگرانی در مورد افزایش شمار کودکانی که در معرض تجارب منفی اینترنت قرار می گیرند. در چهار سال آینده کمیسیون اروپا ۴۵ میلیون در همکاری با بیست و پنج کشور عضو ، جهت افزایش خطراتی که بوسیله اینترنت ایجاد می شود ، هزینه کرد.

پیشنهاد آخر مجلس اروپا این است که همه وب سایتهایی که مختص کودکان است ، لازم است به جای پسوند .com دارای پسوند .kid باشد مجلس امیدوار است که از این طریق بتواند از کودکان حمایت کند.

باید امیدوار باشیم که بیشتر بودجه صرف کمک به شرکتهای نرم افزار، جهت گسترش یا بهبود نرم افزارهای فیلتر جهت حفاظت کودکان از خطر اینترنت نشود ، بلکه ما امیدواریم که بخش وسیعی از این بودجه صرف برنامه های آموزشی و تعاون و همکاری بین دولت و دیگر آژانسهای عضو اتحادیه اروپا جهت امنیت کودکان روی اینترنت شود . اگر چه ، مهمترین چیز در آینده این است که ما تحقیقات خود را در مورد تجارب و رفتار کودکان روی وب ادامه دهیم. تحقیقات به ما کمک خواهد کرد که اینترنت را به مکان امنی برای کودکان تبدیل کنیم.

اینجانب به عنوان نویسنده ی این مقاله قصد داشتم تحت همین الگو تحقیق مشابهی را در مدارس ایران و بر روی کودکان و نوجوانانی که در دسترس بودند انجام دهم اما به دلیل اینکه هنوز مساله ی استفاده از اینترنت در ایران ، مثل کشورهای اروپایی همه گیر نشده و دیگر اینکه اکثر سایت های غیر مجاز در ایران خود به خود فیلتر هستند ، این امر غیر ضروری به نظر می رسید . به خصوص که با وجود اینکه ۷۰ درصد آنها به کامپیوتر دسترسی داشتنند تنها دو یا سه نفر آنهم به صورت خیلی محدود به اینترنت دسترسی داشتند .

این دلیل که مطمئنا با سرعتی که ایران در استفاده از تکنولوژی دارد ، به زودی این امر به یک دغدغه ی روز در ایران نیز بدل خواهد شد . ولی با توجه به نتایج تحقیق این محققین هلندی ، برآن شدم تا با بیان آسیب های دنیای سایبر ، آگاهی های لازم را به نوجوانان ناآگاهی که به عنوان دانش آموزان خودم ، با آنها در ارتباطم بدهم . کما اینکه در کنار دانش آموزان کلاس خودم ، وب سایتی جهت ایجاد ارتباط های چند جانبه با همدیگر را طراحی نمودم که لازمه ی استفاده از آن ، داشتن اطلاعات در زمینه ی دامهای فراروی آنها ، هنگام گام گذاشتن در دنیای شبکه است .

اینترنت، کذبها و روابط ج ن  س  ی

یکی از جذابیت*های شبکه جهانی اینترنت به ویژه برای کاربران پرو پا قرص آن،وجود کلوپ های گفتگو و چت روم*های اینترنت است،اما این که چه قدر این کلوپ*ها کارآیی مفید فرهنگی و علمی داشته*اند،جای بحث و بررسی دارد.مقاله زیر با طرح بحث نقش کلوپ*های مذکور در ایجاد عشق مجازی و روابط  ج  ن س ی،به موضوع دروغ پردازی و شخصیت*سازی تصنعی و نیز فرجام ناخوشایند اکثریت غالب این روابط اشاراتی دارد.

با مختصر فشاری بر صفحه کلید و به کارگیری ماوس کامپیوتر،این [چهره*های] مجازی متقلب،بی*درنگ به شبکه جهانی دروغ پردازی(اینترنت)وصل می*شوند.دنیای اینترنتی،دنیایی است که یک زن متاهل۴۷ ساله و صاحب سه فرزند،به راحتی تغییر چهره داده و خود را به عنوان دختری هفده ساله و پرشور و نشاط جا می*زند.

دنیایی که در آن،یک دانش آموز اخراجی و بیکار،تغییر چهره داده و خود را صاحب یک شرکت آتیه*دار و رو به ترقی معرفی می*کند.عرصه*ای که یک زندانی(تعجب نکنید،دربسیاری اززندان*ها دسترسی به اینترنت امکان*پذیراست)می تواند با چهره*های مبدل،تبدیل به افسر ویژه*ای شود که می*خواهد ازدستبرد زدن به حساب بانکی آن لاین شما توسط افرادی که قصد تهدید دارند،”ممانعت” به عمل آورد.

اینترنت دنیایی است که متجاوزین به عنف و آدم ربایان در آن ولگردی و پرسه زنی می*کنند و بقیه افراد جاده صاف کن، که خود را شهروندانی قانونمند تصور می کنند، ساعتها وقت خود را صرف گفتگو در این فضای مجازی می کنند،در صورتیکه واقعیت چیز دیگری است.آنها بر موجی سوار شده*اند که به دنبال قربانیان تازه*ای می*گردند.

بسیاری از زوج ها،دوست دخترها،دوست پسرها و نامزدها(زن و مرد)هستند که از طریق اتاق های گفت و گو (اتاق های چت) با هم ارتباط برقرار می*کنند.دسته*ها و گروه*هایی به صورت آن لاین می باشند که افراد مجرد در زمان*های مشخص به آنها پیام فرستاده و متقابلا پیام دریافت می*نمایند و گاهی این ارتباط ساعت*ها به طول می*انجامد و هرگزهم موجب گمراهی آن*ها از ارتباط حقیقی(زندگی زناشویی)نمی*شود.

اما عده*ای نیزحقیقتا گمراه می*شوند و هرگز نمی توانند خود را از شبکه ی آشفته اینترنت رهاکنند؛نمی*توانند معشوقه*های جدید کامپیوتری خود را کنار زده و یا آنها را مهار کنند،برعکس آنها را بر روابط زندگی خود ترجیح می*دهند.

بسیاری از زنانی که مورد بی*مهری شوهرانشان قرار گرفته*اند،معتقدند،زمانی که از نزدیک شاهد روابط شوهران خود با معاون جذاب اداره،دوست صمیمی دوره دبیرستان شوهرانشان و یا آن خانم* صاحب سبک در آرایشگاه بودند،هرگز باور نمی کردند که سیستم کامپیوتری شخصی آنها نیز تبدیل به رقیبی برای روابط عاشقانه با همسرانشان شده باشد.

آموزش جنسی و ویرانی اخلاق در اینترنت

اولین نظریه برای حمله به اخلاق ج ن  س ی سنتی،دیدگاه های زیگموند فروید مبنی بر آن بود که سرکوب جنسی باعث روان پریشی می شود . فروید معتقد بود : «اگر سرکوب جنسی اختلال روانی ایجاد کند،البته علاج آن آزادی ج نسی خواهد بود.» این روش درمانی مورد توصیه فروید نبود،اما ایده های فروید تاثیری چنان عمیق بر فرهنگ آمریکایی گذاشتند که خیلی زود لباس های زنان ازلباس های پوشیده سال های ۱۹۰۰با گذست تنها بیست سال، تبدیل به لباس هایی نامناسب شدند.

فروید برای ساکنان دهکده گرینویچ وروشنفکران، زمینه مساعدی را فراهم کرد.او توجیهی علمی برای بی بندوباری جنسی وبی اعتنایی به اخلاق جنسی ایجاد نمود.

دومین ایده اصلی را مارگارت سنگر ابراز نمود،که یک جامعه شناس و مدافع روابط آزاد بود؛ کسی که نبرد برای پیشبرد شیوه های ضد بارداری وسقط جنین را، با هدف رهاسازی زنان از بارحاملگی های ناخواسته آغازکرد.

بعدها سنگر،دیدگاه های طرفداران اصلاح نژادی را اتخاذ کرد،آن ها معتقد بودند فقط افراد شایسته باید تشویق به بچه داشتن شوند وافراد ناشایست باید از آن خودداری کنند.بنابراین آموزش جنسی، بخش اجتناب ناپذیر جنبش کنترل زادوولد سنگر شد.در نتیجه، موسسه پلانید پرنت هود ،که اوآن راتاسیس کرد،پیشگام دفاع ازآموزش جامع جنسی در مدارس گردید.

در۱۹۵۳، لنالوین ، سردبیر روزنامه پلانید پرنت هود نوشت :**[هدف ما] این است که به عنوان مربیان و والدین آماده کمک به جوانان باشیم تا آنان قبل از ازدواج رضایت جنسی داشته باشند.ما با تایید س ک  س  قبل ازازدواج، احساس ترس وگناه جوانان را از بین می بریم…ماباید آماده باشیم تا برای پسران ودختران جوان بهترین شیوه های ضد بارداری موجود رافراهم کنیم، طوری که آن ها روش های لازم برای دستیابی به رضایتمندی جنسی را بدون نگرانی از احتمال حاملگی در اختیار داشته باشند.

سومین بخش نظریات زیان آور را،سکسولوژیستی به نام آلفرد.سی.کنزی ،رئیس موسسه پژوهش س  ک س دانشگاه ایندیان ارائه کرد که بنیاد راکفلر سرمایه گذاراصلی آن بود.گزارش معروف دکتر کنزی با عنوان رفتار ج ن  س ی در انسان مذکردرسال۱۹۵۸منتشر شد،واین دیدگاه را انعکاس می داد که موجودات انسانی از ابتدای تولد،تمایلات ج ن  س ی دارند.داده های۳۱۷کودک وپسر جوان به طور فرعی منبع علمی ایده او را فراهم کرد.در حقیقت این داده ها از طریق فردی پدوفیلی به دست آمده بود که با تحریک و آزار کودکان وپسران، نتایج آزمایش های جنایتکارانه اش راثبت می کرد.همه ی اینها را سال ها بعد دکتر جودیت رایزمن فاش کرد وکنزی را متهم به همدستی در سوء استفاده جنسی از کودکان نمود.

چهارمین دیدگاه توسط دکتر ماری کالدرون ، مدیر پیشین بخش پزشکی پلانید پرنت هود مطرح شد .او وهمکاران انسان گرایش، سیکوس را در موسسه کنزی با هدف ویژه آموزش دیدگاه های جنسی کنزی،به نام آموزش های جنسی راه اندازی کردند.دکتر کالدرون آموزش جنسی را تبدیل به چیزی کرد که در حال حاضر در مدارس آمریکا تدریس می شود. سیکوس بیشتر مطالب درسی کنونی مدارس دولتی را تهیه می کند.

پنجمین نظریه انقلابی از مانیفیست انسان گرایی دو (۱۹۳۷)ناشی می شد که دیدگاه های مذهب سنتی را با توجه به رفتارهای جنسی به چالش می کشید ومدعی آزادی مطلق جنسی بین افراد بالغ تحت عنوان استاندارد جدید اخلاقی برای تمایلات جنسی بود. این مانیفیست را تعداد زیادی اساتید دانشگاهی شامل دکتر لستر.ای. کیر کندال ،رئیس سیکوس، و دکتر آلن.سی. گات ماچر ،نماینده پلانید پرنت هود امضا کرده بودند. .

در۱۹۷۶ دکتر کیر کندال،قانون جدیدحقوق ووظایف جنسیرا منتشر کرد که توسط ۳۷نویسنده و سکسولوژیست برجسته امضا شده بود.در این کتاب آمده است:مانیفیست انسان گرایی دو،شامل بحث کوتاهی درخصوص مسایل جنسی است.تصور ما این بود که می تواند بیانیه جزیی مفیدی در این باره باشد.

از بطن این مدیریت واحد در سازمان های انسان گرای آموزش جنسی ، مفاد درسی برنامه های آموزشی مدارس آمریکا بیرون می آید ونتیجه ی آن شیوع سکس قبل از ازدواج بین دانش آموزان است که منجر به حاملگی های ناخواسته ،بیماری های جنسی ، سوءاستفاده های فیزیکی وحتی قتل شریک جنسی،افزایش انحراف جنسی،زندگی کودکان بدون پدر و در فقر ،آشفتگی عاطفی ،اعتیاد به مواد مخدر،افسردگی وازدیاد پورنوگرافی گردیده است.به عبارت دیگر ،سکس پیش از ازدواج،بیش از هر عامل دیگری سبب آسیب ها ومشکلات اجتماعی شده وبه خاطر تمام آن ها باید برنامه های کنونی آموزش جنسی را مقصر دانست.

دسترسی کودکان ونوجوانان به اینترنت موجب شده تا با وجود دور بودن از این منابع خطر ساز در مدارس ، البته در کشوری مانند ایران ، به راحتی بتوانند از خلوت اتاق خویش به تعالیم آمریکایی روشنفکران به دور از اخلاق دسترسی داشته باشند . درحال حاضرتنها راه حل والدین،کنترل استفاده ی فرزندانشان از اینترنت است . این تنها روشی است که آن ها می توانند از طریق آن معصومیت کودکان خود راحفظ کنند.

روان شناسی چت و کاربران چت روم ها

جوان ایرانی، خسته از مناسبات متناقض اجتمـاعی، واقعیت*هـای تلخ زندگی، ناکامی های کنونی و آینده ای ابهام آمیز از دریچه اینترنت بـه جهـانی دسـت می*یابد که در آن فاصله ها مفهوم خود را از دست می*دهند .برخی آنرا «تالار گفتمان» می*نامند و اکثرا آنرا به*نام «چت روم» می*شناسند، مثبت است یا منفی، سازنده است یا مخرب، مفید است یا مضر، هنوز این موضوع به بحث*های تخصصی و کارشناسی راه نیافته است.

از جمله نکات مهمی که افراد را به سمت چت روم ها می کشاند نیازهای افراد به دوستی و برقراری ارتباط اجتماعی به هر شکل و عنوانی است که اینترنت می*تواند پاسخگوی این نیاز باشد؛ اینترنت به فرد کمک می*کند تا شناخته نشود یعنی فرد می*تواند در ورای این فناوری بدون اینکه هویت وی فاش شود به هر کاری دست بزند؛ بنابراین آزادی زیاد بدون داشتن مسئولیت را تجربه می*کند.

چت*روم*ها تکنیک*ها و امکاناتی را در اختیار افراد می*گذارند که به آن*ها امکان می*دهد تا تصویری مطلوب و قابل پذیرش از خود ارائه کنند. کاربران ممکن است در چت*روم*ها توصیف مجازی*ای از ویژگی*های رفتاری و شخصیتی خود ارائه دهند که با ویژگی*های واقعی آن*ها تفاوت بنیادی داشته باشد. افراد حتی این امکان را دارند که جنسیت، طبقه اجتماعى، تحصیلات، محل زندگى، شغل، درآمد و سایر مشخصات خود را خلاف واقع شرح دهند.

کاربران به واسطه گمنامى در چت*روم*ها به بازی نقش و خودافشایی پرداخته و با بیان آنچه که در دنیای واقعی امکان بازگو کردنش را ندارند، زمینه برقراری ارتباط در محیط مجازی را برای شکل*گیری روابط صمیمانه آماده می*سازند.جوانان و نوجوانان به لحاظ اجتماعی، عاطفی و جنسیتی نیاز به برقراری ارتباط دارند؛ اینترنت می*تواند این امکان را برای پر کردن خلاء عاطفی این افراد فراهم کند.

با توجه به اینکه امکان ازدواج و برقراری رابطه سالم در جامعه مشکل است یک نوجوان و جوان به راحتی نمی*تواند با فرد موردعلاقه* خود صحبت کند یا نیاز خود را مطرح کند بنابراین می*توان گفت، عوامل موثر بر این مسئله یعنی نیاز، دسترسی به اینترنت، تبلیغات منفی و سایت*های مستهجن ،شرایط و تصاویر غیراخلاقی می*توانند به این مسئله دامن بزنند؛ جوانان علاوه بر نیاز اجتماعی شدن، در آستانه بلوغ نیازهای جنسی*شان نیز فعال می*شود.و ترویج بیش از اندازه مسائل جنسی در چت رومها و سایتهای موجود به صورت عکس و یا فیلم در اینترنت ممکن است فرد را بیش از پپیش تحت تاثیر خود قرار دهد. همانقدر که یک آگهی تبلیغاتی ۳۰ ثانیه ای می تواند نظر ما را در مورد خرید یک نوشیدنی تغییر دهد، مشاهده تصاویر محرک جنسی نیز می تواند ارزش ها و نگرش های جوانان را به طور کلی دگرگون سازد.

عکس ها، فیلم ها، مجلات، بازی های کامپیوتری، و پورنوگرافی در اینترنت که تجاوز و غیرانسانی شدن جنس مؤنث را در صحنه های مستهجن به تصویر می کشد، ابزاری قدرتمند در تغییر شکل دادن نگرش ها و آگاهی های جوان از رابطه جنسی می باشد. حداقل تاثیری که این امر می تواند بر روی جوانان بگذارد، تغییرات فاحش در شیوه نگرش و رفتار آنهاست که این امر با مشاهده تصاویر محرک جنسی تسریع خواهد شد.

در طول رشد جوانان و نوجوانان، یکی از دوره های حیاتی رشد وجود دارد که ذهن او را برای انجام فعالیت های جنسی برنامه ریزی می کند. در این مرحله به نظر می رسد که ذهن جوان برای مسائل مربوط به رابطه جنسی و اینکه جذب چه افرادی شود، برنامه ریزی می شود. قرار گرفتن در روابط نرمال، جهت گیری سالم جنسی را به جوان القا می کند، اما اگر جوان در این دوران با جنس مخالف خود و یا حتی موافق به صحبت در این امور و خود ارضایی بپردازد و یا با تصاویر محرک جنسی تحریک شود، دچار انحرافات جنسی میشود و جهت گیری های او نسبت به مسائل جنسی تا ابد در ذهنش به صورت تحریف شده حک می شود. به طوری که ماکروسافت به علت سوء استفاده از کودکان و هرزه نگاری در چت رومهای MSN از چهاردهم اکتبر , بسیاری از چت رومها را تعطیل کرد.

از مشکلات دیگر جوانان ما این است که متأسفانه ما نتوانسته*ایم به خوبی فرهنگ خود را به نوجوانان و جوانان عرضه و آنطور که متناسب با نیاز و درک علایق جوانان باشد معرفی کنیم از طرفی عواملی همچون فشارهای اقتصادی مشکلات خانوادگی، بیکاری، فقدان برنامه مناسب برای پر کردن اوقات فراغت، نبودن تفریحات سالم، عدم امکان ازدواج، فشار گروه*های همسال می*تواند به گرایش نوجوانان به اینترنت و ورود به چت روم*ها موثر باشد.

به دلیل دسترسی آسان به اینترنت و شناخته نشدن فرد و مخفی ماندن هویت واقعی وی، تنوع در ارتباطات، عدم نیاز به سرمایه*گذاری، نداشتن ریسک در این زمینه، گرایش به اینترنت و چت رو مها بیش از پیش در میان نوجوانان و جوانان دیده می*شود.

عواملی که باعث استفاده ی جوانان از چت روم ها می شود:

بیشتر افرادی که از نظر روحی افسرده بوده و به حالات پریشانی دچارند بیش از دیگران به چت معتاد می*شوند.

فرار از واقعیت و گریز از دنیای واقعی و ارتباط آسان از طریق صفحات رایانه و سایت*های اینترنتی، چت و اتاق*های گفت*وگو به مکانی برای تبادل افکار قشر جوان جامعه تبدیل شده است.

در بسیاری از موارد کاربران اینترنت، نام، شغل، جنس و سن خود را مخفی نگه می*دارند، انسان*های منزوی وقتی در زندگی واقعی احساس امنیت نمی*کنند از طریق این رسانه راه نجاتی برای خود ایجاد می*کنند.اینترنت فضایی است که جوانان ما برای ایفای نقش فرصت پیدا کرده*اند و امکان خصوصی بودن آن به گسترش آن در بین جوانان دامن زده است.به نظر این جوانان، اینترنت جانشین فضای عمومی خواهد شد که دست آنها در اغلب امور باز خواهد شد و به کاربران اجازه مشارکت بیشتری در سطح جامعه می*دهد.

معایب:

•چت روم دنیای است که افراد قادرند در آن هویت خویش را پنهان کنند که نتیجه آن مهار اخلاقی و اجتماعی در دنیای سایبر است. بواسطه اینکه هویت افراد در چت*روم ها پنهان است، روابط ایجاد شده، می تواند موجب ایجاد سوء تفاهم و در نتیجه ضربه عاطفی شود. ممکن است این روابط به دنیای واقعی نیز کشیده شود و اثرات سوئی را در بر داشته باشد .

• ازدواج های ناموفق اینترنتی، استثمار جنسی، ورود به شبکه شرکت های هرمی و خروج ارز از کشور، سایت های مستهجن و غیراخلاقی در کمین کسانی است که بدون آگاهی وارد آن می*شوند.

• چت روم اولین مکانی است که یک جوان ایرانی احساس آزادی می*کند و معمولا مورد برخورد خانواده، دولت به آن واقع نمی شود که این آزادی باعث سوءرفتارهای در بین جوانان می شود.

• وقت گذرانی بیش از حد از چت رومها علاوه بر تلف کردن پول و سرمایه باعث می*شود تا کاربران در انجام تکالیف تحصیلی کوتاهی نمایند و دچار افت تحصیلی شوند.

• یکی از ایرادهای اساسی چت، نامنظم بودن آن است، یعنی هر کس از هر کجا با هر اطلاعاتی می*تواند به* آن مطلبی اضافه کند.

• یکی دیگر از جنبه های منفی چت روم ها، ورود بی هویت اشخاص در آن است و با توجه به تحقیقات انجام گرفته کسانی که نسبت به *دیگران کمتر از چت رو مها و کلا اینترنت استفاده می*کردند، ارتباط فیزیکی بهتری با خانواده و دوستان خود داشتند. استفاده از چت رومها نیز مشکلات خانوادگی زیادی را ایجاد می*کند که این استفاده زیاد از اینترنت باعث می*شود تا فرد نتواند با خانواده خود ارتباط برقرار کند و روابط خانوادگی و زندگی زناشویی دچار اختلال می*گردد.

محاسن:

• چت، از آنجایی*که امکان ارتباط نوشتاری و غیر رودررو را فراهم می*کند، به جوانان کمک می***کند تا راحت*تر به ابراز احساسات و منویات خویش بپردازند.

• ماهیت غیر رودرروی ارتباطات الکترونیکی اینترنتی می*تواند انگیزه*ی بیشتری را برای فعالیت کاربران که در دنیای واقعی قادر به انجام آن نیستند یا از انجام آن واهمه دارند فراهم سازد که ریسک شرمندگی در آن کمتر است .ارتباطات اینترنتی در محیط*های چت، ضمن آنکه تقویت*کننده روابط غیر وابسته به زمان و مکان است، به محملی برای جستجو و ارضای کنجکاوی*های جوانان نیز تبدیل شده است.

• کاهش هزینه ی برقراری ارتباط علی الخصوص برای افرادی که با خارج از کشور تماس دارند.

در هر حال نمی توان منکر جذابیت های ارتباط بواسطه چت شد. اما این نکته را نیز نباید از یاد برد که فضای مجازى، فضایی است که در عین داشتن تهدیدها و محدودىت*ها، می*تواند فرصت*ها و قابلیت*های زیادى را نیز همراه داشته باشد. سیاست*گذاران باید در درجه اول نیازهای جوانان را به خوبی شناسایی کنند و در درجه دوم این فضا را بدرستی مدىریت کنند و به سمت تولید محتوای مناسب و سالم در قالب*های جذاب و متناسب با ذائقه جوانان بروند. تا زمانی که به لحاظ فرهنگى، اقدامی عملی صورت نگرفته و برنامه*ریزی مدونی برای اوقات فراغت جوانان وجود ندارد، نباید انتظار داشت که جوانان از تهدیدهای مربوط به استفاده از تکنولوژی*های جدید مصون بمانند. در نتیجه در این بین سه امر ضروری می*نماید: شناخت نیازهای جوانان، آگاه*سازی آنان و تدبیر و برنامه*ریزی صحیح برای اوقات فراغت آنها.

خطر های جانبی اینترنت ( دنیای سایبر )

خطر انتشار اسرار خصوصی در فیس بوک و مکانهای مشابه

در این فضاها ، اگر کاربر تصاویر خانوادگی و خصوصی خود را برای نشان دادن به دوستان نزدیک قرار دهد این تصاویر به سادگی در دسترس هزاران نفر از کاربران دیگر این شبکه قرار می گیرد.

برخی موارد نیز خطرناک تر از این است. مثلا یک مادر در امریکا اخیرا متوجه شد که تصویر دختر پنج ساله وی که در یکی از این شبکه های اجتماعی قرار داشت بر روی یک سایت ضد اخلاقی قرار گرفته است که این مسئله این خانواده را بسیار نگران ساخت. وقتی این خانواده تلاش کرد با قرار دادن یک اطلاعیه در اینترنت با این مسئله مقابله کند متوجه شد که شماره تلفن و ادرس انها نیز از طریق اینترنت در اختیار بسیاری از کاربران قرار گرفته است که این مسئله انها را بسیار نگران کرد.

روز به روز بر تعداد کسانی که در امریکا اطلاعات خصوصی خود را در شبکه هایی مانند فیس بوک ، یوتیوب ، مای اسپیس و توئیتر قرار می دهند افزوده می شود.

در بسیاری موارد خود کاربران اطلاع ندارند که چه اطلاعاتی از انها در اختیار عموم قرار گرفته است و پس از اطلاع یافتن از انتشار این اطلاعات نگران می شوند.

در واقع هرزمانی که یک کاربر در اینترنت دکمه ارسال را می زند اطلاعات ارسال شده تقریبا به راحتی در دسترس همگان قرار می گیرد. در مواردی حتی مطالبی که یک کاربر در اینترنت جستجو می کند قابل ردیابی ، ذخیره سازی و فروش به دیگران است.

نگاهی به پدیده کلاهبرداری*های اینترنتی

کلاهبرداری اینترنتی که این روزها از کلاهبرداری*های سنتی پیشی گرفته، به یک معضل بزرگ و پیچیده برای جوامع بشری تبدیل شده است به حدی که نمی*توان با قوانین سنتی جوابگوی برخورد با مجرمانی بود که به صورت شبح و ناشناخته اقدام به کلاهبرداری می*کنند. جالب*تر این*که برای مجرمان اینترنتی نمی*توان حد و مرزی تعریف کرد ضمن این*که قوانین هر کشور در قلمرو آن کشور قابل اجراست و برای خارج از کشور مشکلاتی را در پی دارد.

او با فکری جمع و جور شده شروع به نوشتن می*کند: «من ماریا باخ صاحب ثروتی افسانه*ای از اهالی بورکینا فاسو هستم، اما نمی*توانم ثروتم را از کشور خارج کنم. اگر شما وکیل من بشوید، صاحب نیمی از ثروتم خواهید بود.» پیام خیلی کوتاه و شفاف است و شکی باقی نمی*گذارد. انگار پس از سال*ها بدشانسی، مرغ اقبال این بار روی شانه*هایش نشسته است. فقط کافی است دل به دریا بزند و با این زن رابطه برقرار کند. البته او آن سر دنیاست ولی اگر بخواهد حتما می*تواند. پس او هم شروع به تایپ کردن در ایمیلش می*کند: «من… حاضرم هزینه*های انتقال ثروت شما را به عهده بگیرم. پس در پیام بعدی شماره حسابتان را برایم بفرستید.»

وقتی این واژه*ها میان ماریای قلابی و مرد ایرانی از همه جا بی*خبر رد و بدل می*شد، شاید هیچ*کس حتی خود مرد هم خبر نداشت چه کلاهبرداری بزرگی در حال وقوع است. نخستین پرونده کلاهبرداری در ایران به چند سال پیش برمی*گردد که در آن یک مرد ایرانی وقتی ایمیل خود را باز کرد به پیغام شادی*آوری برخورد.

دختری که خود را ماریا باخ معرفی کرده بود با ادعای این که دختر نخست*وزیر سابق بورکینا فاسوست، از گنجی گفته بود که مرد ایرانی می*توانست نیمی از آن را در اختیار داشته باشد.

ماریا در پیغام اینترنتی*اش اعلام کرده بود، دختری تنها و مجرد است و با مرگ پدرش شرایطی پیدا کرده که نمی*تواند به کشورش برود و می*خواهد مرد ایرانی به عنوان وکیل وی به کشورشان برود و ثروت افسانه*ای به جا مانده از پدر را از بورکینا فاسو خارج کند. به این ترتیب وقتی با درخواست*های به ظاهر قانونی ماریا مرد ایرانی پول میلیونی را به حساب او در بانک*های خارجی واریز کرد تا او بتواند با پرداخت مالیات گنج خود در بورکینا فاسو شرایط انتقال آن را به ایران فراهم کند، تماس میان ماریا و مرد ایرانی به طور ناگهانی قطع شد تا پرده از راز کلاهبرداری اینترنتی برداشته شود.

ماجرای این کلاهبرداری اینترنتی در اداره جرایم رایانه*ای پلیس آگاهی تهران تحت بررسی قرار گرفت و تیم تحقیق با بیشتر شدن پرونده*های مشابه پی برد که گروه سازمان*یافته*ای در سطح گسترده به ارسال پیغام*های اینترنتی به مشترکان پست الکترونیک سایت یاهو اقدام می*کنند و با پیشنهاد*های میلیونی به اغفال طعمه*های خود می*پردازند.

البته این پایان ماجرا نبود چرا که در اقدامی مشابه یک تاجر خراسانی نیز ۷۰ میلیون تومان از دارایی*اش را از دست داد. او نیز وقتی ایمیلش را باز کرد از ۳ کمپانی و سایت جداگانه پیام*هایی را دریافت کرد که در آن برنده خوشبخت معرفی شده بود. یکی از این کمپانی*ها اعلام کرده بود که محمدرضا برنده یک میلیون یورویی است و همراه ۹**مشترک اینترنتی دیگر به این جایزه دست یافته است. این در حالی است که ۲ کمپانی دیگر نیز این مرد را برنده ۴۵۰ هزار دلاری معرفی کردند و از او اطلاعاتی درخواست کردند.

آنها از محمدرضا خواستند به منظور جابه*جایی پول به ایران مبالغی به این منظور و همچنین مبالغی از بابت پرداخت بیمه و مالیات ویژه درآمدهای اتفاقی نیز به شماره حساب داده شده واریز کند. البته او سعی می*کرد تا این پول را پرداخت نکند ولی با وجود تلاش*های بسیار وقتی می*بیند برای دریافت جایزه*اش چاره*ای جز تسلیم در برابر درخواست کمپانی*های خارجی ندارد حدود ۶۵ هزار یورو به حساب آنان واریز کرد به امید این*که به ثروت بادآورده*ای دست خواهد یافت.

اما پس از گذشت مدتی طولانی وقتی تاجر خراسانی متوجه شد دیگر تماسی با وی گرفته نمی*شود و به تماس*های او نیز پاسخی داده نمی*شود پی برد که در دام کلاهبرداران اینترنتی گرفتار شده است.

شاید خیلی از افراد در سرتاسر دنیا باشند که به خاطر زودباوری خود در دام چنین کلاهبردارانی گرفتار شده*اند. در واقع داستان اغفال این آدم*ها با یک پیام ساده و کوتاه شروع می*شود، اما به خاطر وعده*هایی که برای پولدار شدن به آنان داده می*شود دل از کفشان می*رود و با کلاهبرداران همراه می*شوند، اما خاصیت این قبیل پیغام*ها وسوسه*انگیز بودن آنهاست، طوری که دیگر فرد دریافت*کننده نمی*تواند به درستی پیام*های دریافت شده فکر کند، زیرا تصورش بر این است هرگونه تعلل می*تواند همای بخت را بر شانه دیگری بنشاند.

البته نکته قابل توجه در این گونه پیام*ها، ناشناس ماندن تولیدکنندگان پیام است، حتی آن زمان که در دادسراهای دنیا پرونده*های شکایت تشکیل می*شود نیز کسی نمی*داند واقعا با چه افرادی طرف هستند هرچند که اطلاعات مختصر موجود بیان می*کند که عمده این کلاهبرداران ملیت آفریقایی و اروپایی دارند. اما آنچه جای سوال دارد این است که به چه دلیلی دریافت*کنندگان پیام*های وسوسه*کننده به محتوای این پیام*ها شک نمی*کنند و از خود نمی*پرسند که مثلا چه دلیلی دارد یک شرکت اروپایی آنها را در قرعه*کشی شرکت بدهد و قصد اعطای جوایز چند میلیونی به آنها را داشته باشد و یا این*که این شرکت*ها به چه طریقی با این کاربران آشنا شده*اند و با چه مکانیزمی آنان را در قرعه*کشی شرکت داده*اند.

جرایم رایانه ای آرپانت، هکرها، کرکرها و فریک ها

اصطلاح فضاى رایانه اى (Cyberspace) براى اولین بار در سال ۱۹۸۲ در یک داستان علمى ـ تخیلى بکار برده شد. ما در گفتارمان از فضاى رایانه*اى، بعنوان یک مکان فیزیکى یاد مى*کنیم اما در واقع* اینطور نیست. فضاى رایانه*اى اگر چه اصطلاحى نسبتاً جدید است اما مفهوم آن جدید نیست و پیدایش* این مفهوم، همزمان با اختراع تلفن توسط الکساندر گراهام*بل در سال ۱۸۷۶ بوده است. در حقیقت مى*توان گفت که اولین “جرایم رایانه*ای” در سال ۱۸۷۸ ارتکاب یافتند.

همانند فضاى رایانه اى که سابقه آن از آنچه اکثر مردم مى پندارند بسیار بیشتر است، *ایده *اینترنت نیز که بسیارى از ما تنها طى چند سال اخیر با آن آشنا شده*ایم ـ بسیار قدیمى *است.* ایده* اینترنت در اوایل دهه ۱۹۶۰ و در زمانى شکل گرفت که تشکیلات نظامى *ایالات متحده و شرکت راند (RAND Corporation) تصمیم گرفتند از رایانه*ها براى حصول اطمینان از امکان برقرارى ارتباطات پیوسته در صورت تهاجم هسته*اى استفاده کنند. سیستمى*که تنها داراى یک رایانه مرکزى باشد در مقابل صدمات وارده بسیار آسیب پذیر خواهد بود. آنچه ما امروزه از آن با عنوان “*اینترنت” یاد مى*کنیم، سیستمى* از رایانه*هاى مرتبط با هم است به نحوى که* این رایانه*ها از تعداد بسیار زیادى خط تلفن براى برقرارى ارتباط با یکدیگر استفاده مى*کنند و به *این ترتیب اطمینان حاصل مى*شود که در صورت عدم توانایى یک مسیر براى ارسال اطلاعات، مسیر دیگرى قابل دسترسى خواهد بود.

آنها رایانه ها را به صورت شبکه*اى به هم متصل کردند و این کار باعث شد که انجام محاسبات و اجراى برنامه*ها با سرعت بسیار بیشترى انجام شود زیرا اپراتورهاى رایانه*ها مجبور نبودند که اطلاعات را به صورت نوارهاى مغناطیسى یا کارتهاى پانچ ارسال کنند. بجاى ارسال اطلاعات به *این شکل، *امکان ارسال اطلاعات به صورت الکترونیکى از طریق سیم*هاى تلفن در یک لحظه بوجود آمد.

این پیش*نمونه *اینترنت در سال ۱۹۶۹ با عنوان آرپانت (شبکه آژانس پروژه*هاى تحقیقاتى پیشرفته) *ایجاد شد و به وسیله وزارت دفاع به اجرا درآمد. براى اهداف دفاعى بجاى تنها یک مسیر، مسیرهاى زیادى وجود داشت که اطلاعات از طریق آنها در شبکه جابجا مى*شد. آپارنت در اصل به وزارت دفاع و چندین دانشگاه (دانشگاه کالیفرنیا در لس*آنجلس، موسسه تحقیقاتى استنفورد، دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا و دانشگاه یوتا) متصل شده بود. اما در سال ۱۹۷۱، آرپانت گسترش یافت و دانشگاه*ها و آژانس*هاى دولتى بیشترى را در برگرفت که دانشگاه* هاروارد، موسسه صنعتى ماساچست (MIT) و سازمان ملى هوانوردى و فضایى (NASA) را شامل مى*شد.

پس از آن، موضوع جالب توجهى رخ داد. بجاى مبادله خدمات محاسباتى، کاربران شبکه شروع به رد و بدل کردن یادداشت*ها و نامه*هاى الکترونیک و “صحبت کردن” با یکدیگر در قالب گروه*هاى خبرى و مباحثه*اى کردند. از سال ۱۹۷۳، کشورهاى دیگر و به تبع آن تمام شبکه*هاى دیگر به آرپانت[۲۲] متصل شدند.

این شبکه هاى رایانه اى با آرپانت سازگار بودند زیرا از یک زبان ارتباطى جهان استفاده مى کردند که به آن پروتکل کنترل شبکه (NCP) گفته مى*شد ( امروزه این زبان را معمولاً با عنوان پروتکل کنترل ارسال، کنترل*اینترنت (TCP/IP)مى*شناسند. ممکن است متوجه شده باشید که گاهى هنگام جستجو در *اینترنت، رایانه شما خواستار یک “آدرس IP” مى*باشد). همزمان با توسعه پروتکل*هاى شبکه، استفاده از اسامى*حوزه*ها (Domains) نیز آغاز شد. براى مثال، بجاى تلاش براى یافتن شماره سرور ۲۰۴٫۵۰٫۷۷٫۳۴ شما مى*توانید با آدرس “explora .com” جستجو کنید و* این عبارت شما را به همان آدرس عددى هدایت مى*کند.

تا قبل از سال ۱۹۸۶، تنها کسانى که به نوعى با شرکت*هاى بزرگ رایانه*اى مانند IBMیا دیجیتال الکترونیکس در ارتباط بودند، امکان دسترسى به *اینترنت داشتند اما پس از *این سال با کاهش قیمت رایانه*هاى شخصى و افزایش سرعت آن*ها، امکان دسترسى به *اینترنت براى افراد معمولى نیز فراهم شد. حال* این سئوال پیش میآاید که در سال ۱۹۸۶ چه اتفاقى افتاد؟ درآن سال، شبکه ملى زیربناى علمى* (NSFNET) تبدیل به “ستون فقرات” *اینترنت شد. سرعت فزآینده *اینترنت در ارسال داده*ها به معنى آن بود که* اینترنت مى*تواند داده*هاى بیشترى را جابجا کند. مطابق با صفحات وب چند رسانه*اى اکسپلورا (EXPLORA) در سال ۱۹۸۹، آرپا، مدیریت آرپانت را متوقف کرد زیرا آرپانت بر اثر مجتمع شدن با شبکه*هاى دیگر، تبدیل به*اینترنت شده بود. شبکه جهان*گستر (World Wide Web) که همه ما هر روز مطالبى درباره آن مى*شنویم، از سوئد نشات گرفت.

متصل کردن رایانه هاى بیشمار در سراسر دنیا به یکدیگر منجر به پیشرفت هاى حیرت آورى در زمینه*هاى آموزشى، فناورى و اقتصادى شده است. نامه*هاى الکترونیک یا* ایمیل، به ما امکان مى*دهد که ظرف چند ثانیه با دیگران ارتباط برقرار کنیم. “اتاق*هاى گپ” و “گپ*هاى مبتنى بر*اینترنت” (IRC) به ما امکان مى*دهد که به وسیله صفحه کلید، بطور همزمان با افراد متعددى در سراسر دنیا ارتباط برقرار کنیم. *اینترنت بخودى خود گستره*اى از اطلاعات بسیار متنوع است و بهانه پیدا نکردن یک مفهوم در دائره المعارف را از دانش آموزان آاینده سلب مى*کند اما در عین حال شبکه جهان*گستر باعث شده است که انواع حیرت انگیزى از جرایم (رفتارهاى کیفرى) پدید آید.

در فوریه سال ۱۹۹۵، پس از چندین سال پیگرد، کوین میتنیک (Kevin Mitnick) به جرم کلاهبردارى رایانه*اى دستگیر و متهم شد. بازداشت او، به خبرسازترین رویداد دنیاى رایانه تبدیل شد. *این حادثه دست کم در سه کتاب ثبت شد ـ یکى از*این سه کتاب نوشته کسى است که میتنیک را بازداشت کرد ـ و بدون تردید منجر به ساخت فیلم*ها و آثار دیگرى در* اینباره شد. اما میتنیک دقیقاً چه کرده بود که باعث شد توجه تمام رسانه*ها به او جلب شود؟ او به سیستم*هاى رایانه*اى متعددى دسترسى غیرقانونى پیدا کرده بود، برنامه*هاى رایانه*اى را به سرقت مى*برد و براى انجام* این کار از سرویس*هاى تلفن راه دور استفاده مى*کرد. حال* این سئوال مطرح مى*شود که یکنفر چگونه مى*تواند در دستکارى سیستم*هاى رایانه*اى و دیگر فناورى*ها، تا* این حد مهارت پیدا کند؟ میتنیک بدلیل جرایمى*که مرتکب شده بود توسط مقامات فدرال تحت تعقیب قرار گرفت.

این تعقیب ناموفق دو سال بطول انجامید تا آنکه در کریسمس سال ۱۹۹۴، میتنیک کوشید که به درون فایل*هاى رایانه*اى یک فیزیکدان و متخصص امنیت رایانه به نام تسوتومو شیمومورا (Tsutomu Shimomura) در کالیفرنیا رخنه کند. پس از حدود شش هفته ردیابى، شیمومورا، میتنیک را در کالیفرنیاى شمالى پیدا کرد.

میتنیک به هزاران شماره کارت اعتبارى و اطلاعات مهم دیگر دسترسى پیدا کرده بود و امکان یافته بود که از* این اطلاعات براى سرقت صدها و هزاران دلار ـ اگر نگوئیم میلیون*ها دلار ـ استفاده کند. اما او* این کار را نکرد. میتنیک حتى اظهار کرد که به رایانه*هاى وزارت دفاع نیز رخنه کرده است. او مى*توانست* این اطلاعات را نابود کند یا باعث یک بحران نظامى* جهانى شود. اما *این کار را نکرد. او مى*توانست به اطلاعات حساس رایانه*هایى دسترسى پیدا کند که مجاز به دیدن آنها نبود. مانند بیشتر هکرهاى رایانه، میتنیک در سیستم*هایى که به آنها رخنه کرده بود ” گشت مى*زد” و سپس آنجا را ترک مى*کرد.

هکرها در یک مورد مهم با کرکرها تفاوت دارند. کارهایى که آن*ها انجام مى*دهند معمولاً از روى بدخواهى نیست. انگیزه بیشتر هکرها براى* این کار، تمایل شدید به یادگیرى نحوه کار سیستم رایانه، یافتن راهى براى ورود مخفیانه به آن*ها و پیدا کردن سوراخ*هاى امنیتى *این سیستم*ها است. هیجان خواندن اطلاعاتى که مى*دانند اجازه دیدن آنها را ندارند یا انجام کارى که مى*دانند قانونى نیست به لذت دست زدن به چنین تجاربى توسط هکرها به عنوان سرگرمى* مى*افزاید. مانند هر سرگرمى *دیگر، هک کردن مى*تواند تبدیل به یک عادت شود. بسیارى از هکرها، ساعاتى طولانى را پشت رایانه خود مى*گذرانند در حالیکه داراى همسر و خانواده مى*باشند و مى*کوشند که شغل خود را از دست ندهند

از سوى دیگر کرکرها، هکرهایى بدخواه هستند. آنها به سیستم*ها رخنه مى*کنند تا خرابکارى کنند، ویروس*ها و کرم*هاى رایانه*اى را منتشر کنند، فایل*ها را پاک کنند یا بعضى انواع دیگر ویرانى را ببار آورند. اختلاس، کلاهبردارى یا جاسوسى صنعتى (سرقت اطلاعات محرمانه یک شرکت) تنها بخش کوچکى از اهداف احتمالى کرکرها مى*باشد. جاسوسى رایانه*اى همانطور که بین شرکت*ها وجود دارد، میان کشورها نیز در جریان است بنابراین امنیت ملى ما را با مخاطره مواجه مى*کند. تروریسم رایانه*اى، توسعه رایانه*اى دهشتناک دیگرى است که شاید امنیت میلیون*ها انسان را در سراسر دنیا تهدید کند. هیچ بحثى در*این نیست که آنچه کرکرها انجام مى*دهند همانقدر که غیر قانونى است، مخاطره آمیز نیز مى*باشد.

شکل دیگرى از جرایم رایانه*اى را “فریک*هاى تلفن” مرتکب مى*شوند. فریک*ها بجاى دسترسى به سیستم*هاى رایانه*اى، از طریق خطوط تلفن در دنیاى رایانه گشت مى*زنند. فریک*ها از میان اولین هکرها در دهه ۱۹۷۰ پدید آمدند.

احتمالاً هیچ راهى براى جلوگیرى کامل از نفوذ وجود ندارد اما مى*توانیم وقوع آن دسته از جرایم رایانه*اى را که بالقوه خطرناک هستند به حداقل برسانیم. آگاهى و مدیریت خوب کارکنان در قالب آموزش آنان مى*تواند کارآمدترین دفاع در مقابل رخنه در سیستم امنیتى رایانه باشد.

فرهنگ سازی، حلقه مفقوده استفاده از فناوری اطلاعات

‎ جذب و بومی کردن تکنولوژی*های نوین در جامعه، همچنین‎ ‎سازماندهی نیرو و شکوفایی استعدادهای جوان در کشور از ملزوماتی است که فقط با‎ ‎فرهنگ*سازی قابل دسترسی می*شود، در حالی*که هنوز نتوانستیم به عنوان تولیدکننده‎ ‎کاملا وارد صنعت روز دنیا شویم و بعضا مصرف*کننده محصولات تولیدی توسط سایرین‎ ‎هستیم‎.

‎فرهنگ*سازی برای ورود تکنولوژی*های جدید به عقیده‎ ‎کارشناسان جریان عظیمی است، در این میان در مباحثی چون فیلترینگ ساده*ترین و ارزان*ترین روش* برخورد فرهنگی است، در‎ ‎صورتی که نقد و تحلیل افکار، راه* حل مناسب*تری است که به سرمایه*گذاری نیاز دارد‎.

نبود جهت*دهی افراد به سمت استفاده از اطلاعات مثبت‎ ‎از عواملی است که به روی آوردن به اطلاعات منفی و زائد برروی اینترنت منجر می*شود،‎ ‎اما قرار گرفتن جوانان در مسیر درست، استفاده از تکنولوژی*های نوین، به هدایت و‎ ‎سرمایه*گذاری نیاز دارد و با ایجاد برنامه* هدایت شده افرادی که آرام آرام به سمت‎ ‎استفاده از امکانات تکنولوژی*های نو می*روند، فرصت استفاده*های نادرست از جمله‎ ‎چت*های بیهوده که افزایش ترافیک*های اینترنتی را به دنبال داشته، نخواهند داشت‏‎.

بنابراین اولین قدم در امر فرهنگ*سازی برای ورود ‎تکنولوژی*های نوین اطلاع و اعتقاد مسوولان است و این سوال وجود دارد‎ ‎که مسوولان چقدر باور دارند که فن*آوری*های نو، مانند نان شب واجب است و در جهان‎ ‎حرف اول را می*زند؟‎

به نظر می*رسد فن*آوری*هایی چون اینترنت بدون در‎ ‎نظر گرفتن کارکرد اصلی و منافعی که برای رونق اقتصادی کشور و کاهش مراجعات زائد‎ ‎به سازمان*ها یا اطلاع*رسانی صحیح به همراه دارد، به طور ناقص وارد کشور شده است‎. ‎اما فرهنگ*سازی در خانواده*ها باید به نحوی باشد‎ ‎که افراد، حقیقت را به درستی بپذیرند، چرا که در صورت نداشتن محدودیت در اینترنت، با‎ ‎تایپ هر کلمه*ای، موتورهای جست*وجو، دنیایی از اطلاعات را در اختیار کاربران قرار‎ ‎می*دهند و نکته در همین جاست که فرهنگ سازی باید آنقدر قوی باشد که خود افراد در‎ ‎این جست*وجوها به درستی عمل کنند‎.

شاید مشکل ما این است که از زمان ورود اینترنت و‎ ‎ماهواره به کشور مراجع مربوطه بعضا هنوز سرگرم بحث*هایی درباره ضرورت یا نداشتن ضرورت،‎ ‎تدوین قانون*، جهت دادن یا ندادن آن هستند، لذا مساله* فرهنگ*سازی به عقیده تحلیلگران‎ ‎به یک معضل تبدیل شده است و بازسازی این فرهنگ و جهت*دهی مناسب به آن مشکل*تر شده است‏‎.به عنوان نمونه مبارزه با سایت*ها و شبکه*های‎ ‎ماهواره*ای مخرب جنبه*های مختلف دارد؛ ابتدائی*ترین آن فیلترگذاری ا*ست، ولی‎ ‎اساسی*ترین راه، فرهنگ*سازی در جامعه است. ما به فرهنگ*سازی نیاز داریم، چراکه‎ ‎فرهنگ*سازی یک اصل مهم است، اما اگر بخواهیم به صرف نیاز به فرهنگ*سازی صورت مساله‎ ‎را پاک کنیم با مشکل مواجه خواهیم شد‎.

همگان قبول دارند که تکنولوژی را باید با تکنولوژی‎ ‎ایمن کرد، مقوله*ای مانند اینترنت هم هرچند چندین سال از ورود آن به کشور می*گذرد‎ ‎اما تکنولوژی جدیدی محسوب می*شود و امنیت آن هم تکنولوژی جدیدی را می*خواهد و این‎ ‎مساله در دنیا پذیرفته شده است؛ اما اگر فرهنگ*سازی را به جای محدودسازی در جامعه‎ ‎گسترش دهیم، نتیجه مطلوب*تری از آن را در درازمدت خواهیم دید و فرهنگ*سازی چیزی‎ ‎‏*جز آموزش استفاده* مفید از اینترنت و نشان دادن جنبه*های مثبت و کاربردی اینترنت‎ ‎به کاربران نیست‎. ‎با تمامی این اوصاف تحلیلگران بر این باورند که‎ ‎فرهنگ*سازی، حلقه* مفقوده* تکنولوژی در جامعه ‎ما است که بعضا مورد توجه نبوده است و در این زمینه همواره زمان، انرژی و‎ ‎پتانسیل فکری و عملی جامعه به هدر *رفته است. البته شاید محققان و متفکران همیشه آن‎ ‎را مطرح کرده*اند و درباره* چگونگی آن اظهار نظر کرده*اند، اما غالبا به آن توجه نشده و‎ ‎معمولا نگاه*ها به این پدیده*های نوین غیرعلمی بوده است‎.

راه کار ها و اقدامات ضروری

مهمترین مسئله در مقابله با حرایم سایبر مسوولیت پذیری دولت در سیاست گذاری کارشناسانه و همه سونگر برای تدوین سیاستها، قوانین و مقررات مناسب حمایتی/ هدایتی/ نظارتی است. در این مسیر بهره گیری از تمام توان علمی و اجرایی کشور، رویکرد میان رشته ای و میان بخشی ضروری است. شرط موفقیت هر سیاستی اهتمام به آموزش خانواده و آموزش کودکان و نوجوانان، تربیت نیروی انسانی متخصص در مقابله با این جرایم و در نهایت سازماندهی جدید نیروی انتظامی و قوه قضاییه برای تاسیس پلیس سایبر و دادسرای جرایم سایبر است.

تهیه پیش نویس قانون مبارزه با جرائم رایانه ای که در دستور کار قوه قضاییه، مجلس و دولت قرار گرفته است اولین گام در این مسیر طولانی است.

هزینه پیشگیری در بُعد کلان اختصاص بودجه های پژوهشی دولتی و در بعد خرد، رعایت کردن نکات ایمنی توسط خود فرد است.برای جلوگیری از بروز هر نوع اختلال روانی و رفتاری ناشی از سوء کاربری اینترنت به موارد زیر توجه کنید:

۱- ورود و خروج تان در اینترنت را تحت نظر بگیرید و از میزان آن اطلاع پیدا نمایید.

۲- اگر بیش از ماهی ۲۰ ساعت به اینترنت وصل می شوید بی آنکه کار خاصی جز پرسه زدن و چت کردن داشته باشید می بایست از تعداد این ساعت ها کم کم بکاهید تا در یک برنامه زمان بندی سه ماهه دست کم نیمی از این زمان را کم کنید.

۳- از اینترنت برای فعالیت های مفید مانند بررسی سایت های فرهنگی یا علمی هم استفاده کنید. اینترنت بیشتر جنبه کاری و تسهیل گری دارد تا تفریح و وقت گذرانی.

۴- بیشتر از روزی دو بار EMAIL و فهرست دوست تان را چک نکنید.

۵- مزاحم دیگران نشوید و حریم خصوصی آنها را زیر پا نگذارید.

۶- برای همیشه دور سایت های غیراخلاقی را خط بکشید.

راهکارهای پیشنهادی برای والدین :

بهتر است رایانه در اتاق شخصی فرزند شما نباشد ( مخصوصلا اگر در سن نوجوانی و بلوغ میباشد و رایانه قابلیت اتصال به اینترنت را دارا است) رایانه باید در محلی باشد که شما براحتی بر صفحه مانیتور نظارت داشته باشید . در صورتی که امکان قرار دادن رایانه در محلی غیر از اتفاق شخصی میسر نمیباشد لازم است در مواقعی که فرزند شما در اتاق خود مشغول کار با رایانه است به صورت غیر مستقیم نظارت داشته باشید ( هراز گاهی به اتاق وی سربزنید و با بهانه بردن نوشیدنی یا مطرح کردن سوال به نحوی که احساس بی اعتمادی به فرزند شما دست ندهد فعالیت وی را نظارت کنید )

اگر مشاهده کردید چند وقتیست گوشی تلفن همراه فرزندتان در خانه مدام در دست وی است یا نزدیک وی و هر چند لحظه یکبار پیام ارسال و دریافت میکنید یا موقع تماس از محیطی که شما قرار دارید به اتفاق شخصی خود میرود ، به صورت غیر مستقیم نظارت را بیشتر کنید .

چند پدیده جدید که متاسفانه در ابزارهای ارتباطی روبه افزایش است : ارضای جنسی از طریق چت – گفتگوی تلفنی و پیامک ، درخواست ارسال تصویر یا به صورت عکس یا از طریق دوربین اینترنتی ( وب کم web cam )

پیشنهاد دوستی یا اشنایی بیشتر جهت امر ازدواج وتبادل عکس و شماره تلفن که غالبا هدف از این ارتباط از سوی افراد سودجو برقراری ارتباط جنسی است .

قرارهای ملاقات مخفیانه در محل های خلوت ، مخفی کردن برخی پوشه های قرار گرفته بر روی رایانه فرزندتان ، فراموش نکنید هرگز نباید فرزند شما به خصوص در دوران بلوغ دچار احساس بی اعتمادی از جانب شما شود برقراری یک ارتباط دوستانه می تواند تا حد زیادی به شما و فرزندتان در جهت برقررای امنیت و آسایش کمک کند.

ما(خانواده ها) باید تلاش کنیم و اگر دیر بجنبیم، دیر جنیدن ما خلایی ایجاد می کند که وسایل ارتباط جمعی به سرعت آن را پر می*کنند. باید فضایی ایجاد کنیم که نوجوانان احساس کند، تحت هر شرایطی ما تکیه گاهی قابل اعتماد او هستیم، تکیه گاهی دلسوز که می*تواند به او رو کند. اگر چنین نشود، شخص ثالثی در چت روم*های شبکه* جهانی اینترنت منتظر آنها خواهد بود .

اهل البصر

روان پدیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *